Skydliaukės vėžys

Skydliaukė yra kaklo priekyje truputėlį žemiau gerklų prie trachėjos prigludusi nedidelė dviskiltė elastinga liauka. Ji sveria apie 35 g. Tai viena iš organizmo endokrininę sistemą sudarančių liaukų. Ji gamina hormonus trijodtironiną (T3) ir tetrajodtiroksiną (T4), kurie tiesiai iš skydliaukės ląstelių patenka į kraują.

Kasdienybėje skydliaukės hormonai vadinami vienu vardu – tiroksinas. Skydliaukės hormonai labai svarbūs ir reikalingi normaliai žmogaus organizmo veiklai: jie dalyvauja medžiagų apykaitoje, reguliuoja nervų sistemos veiklą, veikia kaulų sistemą, nes nuo jų priklauso kalcio ir fosforo apykaita, jie svarbūs širdies darbui.

Trūkstant šių hormonų, labai sulėtėja medžiagų apykaita, susergama miksedema: žmogus tampa vangus, mieguistas, greitai pavargsta, didėja kūno masė, blogėja atmintis.

Įgimtas šių hormonų trūkumas pasireiškia liga, vadinama kretinizmu: tokie ligoniai yra mažo ūgio, neproporcingo kūno sudėjimo, apatiški, vangūs, sutrikusios psichikos.

Jei hormonų gaminama per daug, organizmas lyg apnuodijamas jais, vystosi tirotoksikozė, kitaip vadinama Bazedovo liga: dėl pagreitėjusios medžiagų apykaitos vargina prakaitavimas, silpnumas, rankų drebėjimas, kūno svorio kritimas, padidėjęs emocinis jautrumas, padažnėjęs pulsas, gali vystytis skydliaukės gūžys, išverstakumas.

Skydliaukės hormonams gamintis būtinas elementas jodas, kurį gauname su maistu. Esant nuolatiniam jodo trūkumui maiste, skydliaukė tarsi priverčiama didėti, kad pagamintų reikiamą organizmui hormonų kiekį – vystosi skydliaukės gūžys (struma).

Siekiant įšvengti šios ligos, tuose kraštuose, kur natūraliuose maisto produktuose stinga jodo, šio elemento dirbtinai pridedama, pavyzdžiui, į valgomąją druską.

Kraujyje cirkuliuojančių skydliaukės hormonų (tiroksino) kiekis yra jų gamybos reguliavimo pagrindas. Kai šių hormonų kiekis kraujyje mažesnis už normalų, į tai reaguoja smegenų pagumburio (hypothalamus) sritis, išskirdama tirotropiną išlaisvinantį hormoną (TRH), kuris savo ruožtu stimuliuoja posmegeninę (hypophysis) liauką išskirti tirostimuliuojantį hormoną (TSH), o šis ir skatina skydliaukę gaminti trūkstamus skydliaukės hormonus.

Jei skydliaukės hormonų kiekis kraujyje viršija normą, viskas vyksta priešingai, skydliaukės veikla neskatinama.



Atnaujinta 2018-03-16 14:26