Krūtų vėžys

Kartais po krūties vėžio gydymo liga atsinaujina toje pačioje vietoje, kur buvo nustatytas pirminis krūties navikas – pooperacinio rando srity, šalia jo, krūties odoje virš buvusio naviko. Navikas atsinaujina iš vėžio ląstelių, likusių krūties audinuoise po operacijos. Tai vadinama vietiniu vėžio recidyvu.

Vėžio ląstelės iš pirminio krūties naviko dar iki operacijos kraujagyslėmis ar limfagyslėmis galėjo būti nukeliavusios į kitus, toli nuo pirminio ligos židinio esančius organus – kaulus, plaučius, kepenis, smegenis, limfmazgius ir kt. Čia jos ilgą laiką gali „miegoti“ nesukeldamos sveikatos problemų. Praėjus tam tikram laikui po krūties vėžio gydymo, jos gali „atsibusti“ ir pradėti neribotai daugintis – atsiranda vėžio metastazių kituose organuose. Vadinasi, liga plinta, progresuoja. Tai vadinama metastaziniu krūties vėžiu. Jei vėžio metastazių atsiranda limfmazgiuose, dažniausiai jos aptinkamos pažasties ar apatiniuose kaklo limfmazgiuose.

Paprastai vėžio metastazės neatsiranda visuose minėtuose organuose iš karto. Iš pradžių jos pasireiškia viename ar dviejuose organuose. Negydant palaipsniui jų atsiranda ir kituose organuose. Kiekvienu atveju įvertinama klinikinė situacija.

Metastazavusio krūties vėžio gydymas priklauso nuo ligos išplitimo apimties, vietos, kur liga išplito. Jei, pavyzdžiui, metastazių atsirado kauluose, simptomai ir gydymas skirsis, palyginti su simptomais ir gydymu, kai metastazės aptiktos kepenyse.


Metastazinio krūties vėžio simptomai

Krūties vėžio metastazės neretai aptinkamos atlikus tyrimus planinio sirgusios ir dėl krūties vėžio gydytos  moters sveikatos pasitikrinimo metu. Tuo metu dar gali ir nebūti juntamų ligos progresavimo požymių.

Tačiau anksčiau ar vėliau jie atsiranda. Ne visos moterys būtinai jaučia visus žemiau minimus simptomus.

Bendrieji simptomai

Simptomai priklauso nuo to, kokioje kūno dalyje  yra metastazių, tačiau gali atsirasti ir kai kurie bendrieji simptomai, panašūs į simptomus peršalus ar susirgus gripu:

  • Jaučiamas padidėjęs nuovargis.
  • Prasta savijauta.
  • Sumažėja apetitas.

Šie simptomai keletą savaičių ar mėnesių gali būti ir po pirminio krūties vėžio gydymo ir, nesant metastazių kituose organuose.

Vietinio vėžio recidyvo simptomai

Vietinio recidyvo pirmasis požymis dažniausiai yra vėl atsiradęs navikas krūties odoje, pooperaciniame rande ar giliau po randu. Aptikus jį būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ir nustatyti, ar tai vėžio recidyvas, ar kitos kilmės audinių sukietėjimas. Bet kokiu atveju būtinas gydymas.

Metastazės limfmazgiuose

Kai krūties vėžio metastazės išryškėja pažasties ar kaklo limfmazgiuose, čia apčiuopiami padidėję, kieti, neskausmingi mazgai. Didėjant metastazių pažeistiems pažasties limfmazgiams, užspaudžiami limfos iš rankos nutekėjimo takai, ranka tinsta – vystosi limfedema. Esant rankos limfedemai, tampa riboti rankos judesiai, rankos audinius lengviau pažeidžia infekcija.

Metastazės kauluose

Pirmasis požymis – įkyrus geliantis pažeistų kaulų skausmas dieną ir ypač naktį. Kaulų skausmai sutrikdo miegą, be nuskausminamųjų vaistų sunku judėti. Atsiradus skausmui viename kaule, vėliau gali atsirasti ir kitame – tai reiškia, kad liga plinta toliau. Metastazė kaulą pažeidžia palaipsniui vis labiau, kaulas pažeidimo vietoje gali lūžti. 

Kai kaulai pažeisti metastazių, iš kaulų atsipalaiduoja ir patenka į kraują mineralinė medžiaga kalcis (jis būtinas kaulams formuotis). Per didelis kalcio kiekis kraujyje vadinamas hiperkalcemija, kuri pasireiškia nuovargiu, bloga savijauta, vidurių užkietėjimu, troškuliu, psichikos sutrikimais.

Metastazes kauluose būtina gydyti. Gydymas pradedamas nelaukiant, kol atsiras stiprūs skausmai ar laulų lūžimų grėsmė.

Metastazės kepenyse

Išsivysčius metastazėms kepenyse, pablogėja bendra savijauta, juntamas nuovargis, energijos stoka. Kartais prarandamas apetitas. Skausmas kepenų plote jaučiamas tada, kai metastazės spaudžia kepenis supančią kapsulę. Jei didėdama metastazė užspaudžia tulžies latakus ir sutrikdo tulžies nutekėjimą į žarnyną, tulžis kaupiasi kraujyje, dėl ko išsivysto mechaninė gelta: pagelsta akių baltymai, kūno oda, vargina odos niežulys.

Kepenys yra didelis organas, sugebantis atlikti savo funkcijas, kai metastazės pažeidžia net didesnę jų dalį. Metastazių sukelti simptomai gali būti efektyviai kontroliuojami.

Metastazės plaučiuose

Pirmieji simptomai atsiradus metastazėms plaučiuose – kosulys ar dusulys. Kai metastazių yra periferinėse plaučių dalyse, jos dirgina pleurą (plaučius supantį dangalą). Dėl pleuros dirgininmo gaminasi skystis, kuris kaupiasi pleuros ertmėje. Susukaupęs skystis spaudžia plautį, padidėja dusulys.

Metastazės smegenyse

Esant metastazėms smegenyse, padidėja spaudimas kaukolės viduje, dėl to atsiranda galvos skausmai, pykinimas, vėmimas. Šie simptomai ryškesni atsikėlus iš ryto, dienos metu  palengvėja. Skauda dažniau užpakalinę galvos dalį, ypač kosint ar čiaudint.

Kai metastazė(ės) pažeidžia smegenų sritis, vadovaujančias tam tikrų kūno dalių veiklai, sutrinka tų kūno dalių normalus darbas. Metastazė(ės) smegenyse gali būti rankų ar kojų silpnumo, sustingimo, dilgčiojimo priežastimi. Kartais metastazei(ėms) pažeidus smegenis atsiranda ir asmenybės pokyčių.

Metastazavusio krūties vėžio nustatymas

Tyrimai priklauso nuo atsiradusių simptomų. Deja, atliekant žemiau minimus tyrimus negalima aptikti labai mažų, vadinamųjų mikrometastazių. Tinkamų tyrimų dar ieškoma mokslinėse laboratorijose.

Metastazės kauluose

Rentgeninis kaulų, kuriuose įtariamos metastazės, tyrimas gali padėti aptikti metastazės(ių) pažeistas vietas, tačiau aptikti labai mažų metastazių šiuo tyrimu gali nepasisekti.

Kaulų skenavimas jautresnis tyrimas, kurį atliekant įmanoma pastebėti smulkias metastazes kauluose. Speciali radioaktyvi medžiaga sušvirkščiama į veną. Kraujo srovė ją išnešioja po visą organizmą. Metastazių pažeistos kaulų sritys sukaupia šios medžiagos daugiau negu sveikosios. Tai matyti skenerio ekrane.

Jei šių tyrimų nepakanka, kaulai gali būti tiriami atliekant kompiuterinės tomografijos at magnetinio rezonanso tyrimus.

Metastazės plaučiuose

Rentgeninis plaučių tyrimas dažnai atskleidžia, ar yra vėžio metastazių plaučiuose. Rentgeno nuotraukose matoma, ar yra skysčio pleuros ertmėse.

Esant reikalui, gali būti atliekami plaučių kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimai. Prieš atliekant šiuos tyrimus gali būti duodama išgerti ar sušvirkščiama į veną taip vadinamosios kontrastinės medžiagos, kuri paryškina tyrimų metu gaunamus vaizdus.

Metastazės kepenyse

Biocheminiai kraujo tyrimai parodo, ar kepenų veikla nėra sutrikusi. Šie tyrimai negali visiškai patikimai atsakyti, ar kepenų veikla sutriko dėl metastazių, pažeidusių kepenis, ar dėl kitų priežasčių.

Kepenų tyrimas ultragarsu leidžia aptikti metastazes kepenyse, nustatyti jų vietą bei dydį.

Kartais kepenys tiriamos panaudojant kompiuterinę tomografiją.

Metastazės smegenyse

Aptikti metastazėms smegenyse atliekamas smegenų kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimas.

Metastazavusio krūties vėžio gydymas

Metastazavęs krūties vėžys paprastai negali būti visiškai pagydomas, tačiau jo eiga gali būti efektyviai kontroliuojama ilgą laiką.

Progresuojančiai ligai gydyti gali būti naudojama chemoterapija, hormonoterapija, , radioterapija, monokloniniai antikūnai. Gydymas priklauso nuo to:

  • Kurią kūno dalį pažeidė metastazė (ės).
  • Ar moteris yra menopauzės būklės.
  • Koks krūties vėžio gydymas atliktas praeityje.
  • Kiek praėjo laiko nuo pirminio krūties vėžio gydymo iki ligos atkryčio.
  • Koks pacientės amžiaus ir kokia jos bendroji sveikatos būklė.
  • Ar krūties vėžio ląstelės turi ER.
  • Ar krūties vėžio ląstelės turi HER 2 receptorių.

Stengiamasi parinkti ir taikyti efektyviausiai metastazavusio krūties vėžio eigą kontroliuojantį ir mažiausiai šalutinių poveikių sukeliantį gydymą.

Atliekant chemoterapiją, hormonų terapiją ar gydant monokloniniais antikūnais vaistai per kraują pasklinda po visą organizmą ir veikia vėžio metastazes visur, kur jos yra. Tai vadinama sistemine terapija. 

Radioterapija ar chirurginis gydymas veikia tą kūno vietą, kur jis atliekamas. Šie metodai naudojami paveikti atskiras vėžio metastazes kauluose, smegenyse, odoje ir pan.

Kartais pacientės išsigąsta gydymo bijodamos patirti jo šalutinius poveikius. Nors vėžio gydymas ir sukelia šalutinių poveikių, jie sėkmingai slopinami.

Metastazavusio krūties vėžio gydymo tikslas – kuo ilgiau kontroliuoti lios eigą, slopinti moterį varginančius ligos simptomus, gerinti jos gyvenimo kokybę. Dažniausiai besigydant metastazės sumažėja ir visiškai išnyksta, kartu išnyksta ir buvę varginantys simptomai. Deja, daliai pacienčių gydymas būna neefektyvus, jos labiau jaučia ne gydymo naudą, bet šalutinius poveikius.

Apie gydymo naudą bei galimus pavojus būtina pasikalbėti su gydytoju prieš pradedant gydymą. Pacientė turėtų paklausti:

  • Koks ir kokios apimties rekomenduojamas gydymas.
  • Kuo naudingas rekomenduojamas gydymas.
  • Kokios kitos gydymo galimybės.
  • Kokia gydymo rizika, kokie šalutiniai poveikiai.

Kartais naudinga žinoti ir kitų gydytojų nuomonę.

Hormonoterapija

Hormonoterapija veiksminga tada, kai krūties vėžys turi estrogenų receptorių (ER teigiami). Tuomet šis gydymas slopina vėžio metastazių augimą kauluose, odoje, limfmazgiuose, plaučiuose kepenyse. Hormonoterapijos privalumas tas, kad jos preparatus paprasta vartoti, jos sukeliami šalutiniai poveikiai nebūna labai varginantys. Kitas privalumas tas, kad jei, taikant vienus vaistus, jie nustoja efektyviai veikti, gali būti bandomi naudoti kiti.

Tamoksifenas

Metastazavusio krūties vėžio atvejais dažniausiai naudojamas tamoksifenas. Jis naudojamas moterims tiek prieš menopauzę, tiek po jos. Tamoksifenas gali būti naudojamas, kol efektyviai slopina metastazių augimą. Galimi šalutiniai tamoksifeno poveikiai aprašyti anksčiau. Tamoksifeno nauda metastazavusio krūties vėžio atveju žymiai didesnė, palyginti su jo šalutiniais poveikiais. Kai tamoksifenas pradedamas naudoti atsiradus metastazių kauluose, kaulų skausmai pirmąsias dienas gali suintensyvėti. Tačiau netrukus po kelių dienų skausmai palengvėja.

Aromatazės inhibitoriai

Šios grupės vaistų veikimo mechanizmas aprašytas anksčiau. Šie vaistai metastazavusio krūties vėžio natveju naudojami tik moteriai esant menopauzės būklės.

LHRH analogai

Tai vaistai, kurie stabdo moteriškųjų hormonų estrogenų gamybą kiaušidėse, sumažindami liuteinizuojančiojo hormono (jį sintezuoja galvos smegenyse esanti konkorėžinė liauka) lygį kraujyje. Jam sumažėjus, kiaušidės nebegauna signalo gaminti estrogenų. Dėl to menstruojančioms moterims (iki menopauzės) sumažėja estrogenų lygis bei jų krūties vėžį skatinantis poveikis. Estrogenų lygis grįžta iki ankstesnio lygio, jei gydymas nutraukiamas. Moteriai, vartojančiai LHRH analogus, laikinai išsivysto menopauzė – nutrūksta mėnesinės, vargina karščio bangos, padidėjęs prakaitavimas, sumažėja lytinis ptraukis, kaitaliojasi nuotaika. Šie vaistai kas mėnesį sušvirkščiami po oda pilvo srityje.

Operacija ir radioterapija

Gali būti atliekama kiaušidžių pašalinimo oeracija arba kiaušidės apšvitinamos jonizuojančiaisiais spinduliais. Taip sustabdoma estrogenų gamyba, moteriai išsivysto menopauzė.

Chemoterapija

Tai gydymas vaistais nuo vėžio. Chemoterapija naudojama metastazavusį krūties vėžį gydyti, kai vyksta ligos progresavimas, liga pažeidžia plaučius, kepenis ar kitus organus. Ji gali būti naudojama po ilgalaikės hormonoterapijos, kai ši nebekontroliuoja vėžio eigos.

Gali būti taikomas vienas vaistas nuo vėžio (monoterapija) ar kelių vaistų nuo vėžio schema (polichemoterapija). Paprastai chemoterapija skiriama ciklais, tarp jų darant kelių savaičių pertraukas. Šalutiniai chemoterapijos poveikiai aprašyti anksčiau.

Radioterapija

Radioterapija gali būti naudojama siekiant sunaikinti išsivysčiusią konkrečią metastazę kaule, pažasties ar kaklo limfmazgiuose, odoje ar kitoje kūno vietoje.  Kai krūties vėžys metastazuoja į galvos smegenis, taip pat naudojama radioterapija, siekiant nuslopinti smegenų pažeidimo simptomus. Ji naudojama ir siekiant numalšinti skausmą, kurį dažniausiai sukelia krūties vėžio metastazės kauluose.

Metastazavusio krūties vėžio atveju taikomos mažesnės nei pirminio krūties vėžio gydymo spinduliais dozės. Šalutiniai radioterapijos poveikiai švelnesni. Švitinant galvos smegenis galimas nuplikimas. Plaukai atauga per keletą mėnesių, kai baigamas galvos smegenų švitinimas.

Gydymas herceptinu

Biologinė terapija monokloniniu antikūnu herceptinu gali būti taikoma gydyti išplitusį, metastazavusį krūties vėžį, kai konkretaus vėžio ląstelės turi daug HER 2 receptorių (HER2 teigiamas krūties vėžys). Herceptinas gali būti skiriamas kartu su chemoterapija ir tęsiamas vienas tol, kol efektyviai kontroliuoja ligą.

Metastazavusio krūties vėžio simptomų kontrolė

Metastazavęs krūties vėžys gali sukelti įvairius moterį varginančius simptomus. Kartais šie simptomai greitai praeina pradėjus metastazavusio vėžio gydymą, tačiau kartais jie užtrunka ilgiau. Yra kitų būdų palengvinti varginančių simptomų poveikį.

Skausmas

Yra įvairių skausmą malšinančių vaistų, besiskiriančių poveikio stiprumu bei veikimo mechanizmu. Vienais atvejais labiau tinka vieni vaistai, kitais – kiti. Tai sprendžia gydytojas. Jei vartojami skausmą malšinantys vaistai, juos reiktų vartoti reguliariai, kaip yra gydytojo nurodyta, nepaisant to, kad, atėjus laikui išgerti vaistą, tuo metu ir neskauda. Taip vartoti nuskausminamuosius verta dėl to, kad jie ne tik malšina skausmą, bet ir užkerta kelią skausmui pasikartoti. Skausmą malšinantys vaistai gali būti įvairių formų – geriamosios tabletės, žvakutės į tiesiąją žarną, injekcijos, pleistrai.

Jei naudojant skausmą malšinančius vaistus skausmas neišnyksta, nepalengvėja, būtina apie tai pasakyti gydytojui – jis arba pakeis vaisto dozę arba paskirs kitus, efektyvesnius vaistus.

Kai atsiranda krūties vėžio metastazių kauluose, skausmas gali būti labai stiprus. Gerai padeda metastazės pažeistos skaudamos kaulo vietos radioterapija. Tačiau kol bus pasiektas nuskausminamasis efektas, gali praeiti apie 2 savaites laiko. Per tą laiką gali reikėti naudoti narkotinius analgetikus. Vartojant juos gali būti jaučiamas mieguistumas, kartais pykinimas, gali užkietėti viduriai. Jei šie simptomai pasireiškia, reikia pasakyti savo gydytojui.

Kartais esant skausmams kauluose efektyviai gali padėti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU).

Bifosfonatatų grupės vaistai taip pat gali sumažinti kaulų skausmus, kaulų lūžimo riziką bei sureguliuoja padidėjusį, esant metastazėms kauluose, kalcio lygį kraujyje.

Esant skausmams rekomenduojama naudoti migdomuosius vaistus, nes nemiga naktį dar labiau sustiprina skausmą.

Esant skausmams galima kreiptis į Skausmo kliniką, kur dirba gydytojai skausmo specialistai – jie gali konsultuoti dėl skausmo gydymo, paskirti vaistus, atlikti reikiamas nuskausminimo procedūras.

Dusulys

Dusulys gali varginti, kai krūties vėžio metastazės išplinta į plaučius dengiančią pleurą ar į plaučių audinį.

Metastazių dirginama pleura pradeda gaminti skystį, kuris kaupiasi pleuros ertmėje. Kai skysčio susikaupia daugiau, jis ima spausti plautį, pacientė jaučia dusulį. Atlikus pleuros punkciją (specialia adata įduriama tarp šonkaulių ir pasiekiama pleuros ertmė) skystis iš pleuros ertmės išsiurbiamas švirkštu. Gali būti susikaupę keli litrai skysčio. Kartais, kai į pleuros ertmę nuolat renkasi daug skysčio, į ją įstumiamas plonas plastikinis vamzdelis, prisiuvamas, kad neiškristų, prie odos, išorinis jo galas sujungiamas su specialiu skysčiui surinkti indu. Tuomet skystis iš pleuros ertmės nuolat išteka į šį indą.

Dusulys dažniausiai sukelia nerimą ir baimę. Morfijus palengvina dusulį, ligonė atsipalaiduoja.

Esant dusuliui geriau gulėti ne lygioje bet su pakeltu galvūgaliu lovoje.

Taikant specifinį (chemoterapiją, hormonoterapiją ir kt.) gydymą minėtų simptomų sumažėja, jie palengvėja ar visai išnyksta.

Pykinimas, vėmimas

Dažniausiai pykinimą esant metastazavusiam krūties vėžiui sukelia chemoterapija, radioterapija, kartais vaistai nuo skausmo. Visa tai praeina, kai gydymas baigiamas. Kartais pykinimas gali būti susijęs su vėžio metastazėmis kepenyse ar esant hiperkalcemijai – padidėjus kalcio lygiui kraujyje. Esant pykinimui, vartojami vaistai nuo pykinimo – antiemetikai. Jei vartojami vaistai nepadeda, reikia pranešti gydytojui – jis gali paskirti kitus.

Vidurių užkietėjimas

Vidurių užkietėjimas gali atsirasti vartojant skausmą malšinančius vaistus, esant hiperkalcemijai (kai yra metastazių kauluose) ar netekus apetito. Užkietėjus viduriams reikia valgyti daug skaidulų turintį maistą, gerti daugiau skysčių, daugiau laiko skirti pasivaikščiojimui. Galima pavartoti vidurius laisvinančių vaistų.

Rankos limfedema

Rankos tinimą sumažinti padeda rankos pratimų programa, masažas, odos priežiūra. 

Šių priemonių tikslas yra sumažinti rankos tinimą ir neleisti jam progresuoti.

Labai svarbi tinstančios rankos odos priežiūra. Mažiausi įdrėskimai ar sužeidimai sudaro sąlygas pakliūti mikrobams ir išplisti infekcijai į visą ranką. Pakartotinės rankos infekcijos sukelia dar didesnę limfedemą. Norint išvengti rankos sužeidimų ir infekcijos, reikia:

  • Dėvėti pirštines dirbant sode ir maudantis, skalbiant rankomis.
  • Vengti žaisti su galinčiais įdrėksti ar įkąsti gyvūnais.
  • Nedelsiant gydyti tinstančios rankos įdrėskimus ar sužeidimus.
  • Saugoti tinstančią ranką nuo saulės nudegimo.
  • Pažasties plaukus skusti tik elektrine mašinėle ar naudoti plaukus šalinantį kremą.
  • Rankos odą tepti drėkinamaisiais kremais, kad ji būtų nuolat elastinga.

Kai rankos tinimas varginantis, gali būti dėvimos pagalbinės rankovės ar ranka bintuojama siekiant, kad audiniuose nesikauptų skysčiai, ranka netintų. Rankovė dėvima, o ranka laikoma subintuota tik dieną, nakčiai rankovė numaunama, ranka nubintuojama.

Hiperkalcemija

Kai krūties vėžio metastazės pažeidžia kaulus, kalcis iš pažeistų kaulų patenka į kraują – padidėja kalcio lygis kraujyje. Tai vadinama hiperkalcemija. Ji pasireiškia stipriu nuovargiu, troškuliu, pdidėjusiu šlapimo kiekiu, hiperkalcemijai gilėjant inkstų funkcijos nepakankamumu, mąstymo sutrikimu. Būtinas intensyvus gydymas stacionare papildant trūkstamą skysčių kiekį kraujyje, atstatant inkstų funkciją. Hiperkalcemijai gydyti naudojami bifosfonatai. Bifosfonatai kontroliuoja kalcio lygį kraujyje bei sumažina kaulų lūžimų riziką.

Galvos skausmas ir šleikštulys

Kai krūties vėžio metastazių atsiranda galvos smegenyse, gali varginti galvos skausmas ir šleikštulys. Gydyti naudojami steroidiniai vaistai, galvos smegenų radioterapija.




Atnaujinta 2018-03-21 09:56