Krūtų vėžys

Vėžio išplitimui apibūdinti onkologijoje vartojama sąvoka “vėžio stadijos“. Paprastai skiriamos 4 vėžio stadijos: maži ar neišplitę už organo ribų navikai – pirma arba antra stadija, išplitę į gretimas struktūras – trečia, išplitę į kitus, toli nuo pirminio židinio esančius organus navikai – ketvirta stadija.

Ligos išplitimui, t. y. stadijai, apibūdinti naudojama TNM simbolių sistema:

  • T reiškia naviko dydį
  • N – sritinius limfmazgius
  • M – vėžio metastazes tolimuose nuo pirminio naviko organuose

Ligos stadija nustatoma, kai, ištyrus pacientą, įvertinama TNM reikšmių kombinacija: kokio dydžio navikas, ar yra metastazių sritiniuose limfmazgiuose ir kituose tolimuose organuose. Šiuo principu naudojamasi ir nustatant krūties vėžio stadiją.

Neinvazinis krūties vėžys

Tai reiškia, kad piktybinis procesas dar neprasiskverbė už epitelinės ląstelės ribų, piktybiniai pakitimai yra tik pačioje ląstelėje (lot. ca in situ – vėžys vietoje). Metastazių šiuo atveju negali būti. Daliai pacienčių neinvazinis krūties vėžys vis dėlto gali transformuotis į invazinį vėžį, todėl ir neinvazinio vėžio atvejais gydymas būtinas.

Duktalinė karcinoma in situ (DCIS) – tai neinvazinio krūties vėžio, išsivysčiusio pieno latakėlių sieneles išklojančiose epitelio ląstelėse, forma (lot. ductus – latakas).

Lobulinė karcinoma in situ (LCIS) – tai neinvazinio krūties vėžio, išsivysčiusio pieną gaminančių skiltelių epitelyje, forma (lobulus– skiltelė). Ši ligos forma gali būti abiejose krūtyse iš karto.

Tiek DCIS, tiek LCIS vertinama kaip 0 krūties vėžio stadija.

Invazinis krūties vėžys

Tai reiškia, kad piktybinis procesas jau peržengė epitelio ląstelės ribas, infiltruoja (ca infiltratyvum, ca invasyvum) gretimas ląsteles ir audinius, galimas metastazavimas.

Invazinė duktalinė karcinoma – tai dažniausiai pasitaikanti (70-80 %) krūties vėžio forma. Navikas pradeda vystytis pieno latakuose iš juos išklojančio epitelio ląstelių.

Invazinė lobulinė karcinoma sudaro 5–10 % visų krūties vėžio atvejų. Vėžys prasideda pieną gaminančių skiltelių epitelyje.

Invazinio krūties vėžio stadijos

  • 1 stadija  – piktybinio krūties naviko skersmuo neviršija 2 cm, nėra ligos metastazių pažasties limfmazgiuose ir kituose kūno organuose.
  • 2 stadija – naviko skersmuo yra tarp 2 ir 5 cm, gali būti pažeisti atitinkamos pusės pažasties likfmazgiai, nėra metastazių kituose kūno organuose.
  • 3 stadija – navikas didesnis nei 5 cm, gali būti suaugęs su aplinkiniais audiniais, tokiais kaip oda, krūtinės raumenimis, gali būti pažeisti pažasties limfmazgiai, nėra metastazių kituose organuose.
  • 4 stadija – navikas gali būti bet kokio dyžio, gali būti pažeisti artimiausi limfmazgiai, bet svarbiausia – yra vėžio metastazių kituose tolimuose kūno organuose. Tai vadinama išplitusiu krūties vėžiu.

Krūties vėžio  diferenciacijos laipsnis

Apie krūties vėžio agresyvumą galimą spręsti iš vėžio ląstelių diferenciacijos laipsnio. Vėžio diferenciacijos laipsnį nustato patologas, kai mikroskopu tiria naviko biopsinės medžiagos ląsteles Piktybinių ląstelių diferenciacijos laipsnis parodo, kiek jos pakitusios, palyginti su ląstelėmis, iš kurių išsivystė. Kuo vėžio ląstelės struktūra artimesnė sveikosios struktūrai, t. y. geriau diferencijuota, tuo ji mažiau piktybiška, lėčiau auga navikas, lėčiau metastazuoja, ligos eiga švelnesnė. Kuo vėžio ląstelės struktūra labiau pakitusi, nutolusi nuo sveikos ląstelės, t. y. mažiau diferencijuota, tuo ligos eiga agresyvesnė. Aukšto laipsnio, t.y. geros diferenciacijos navikas žymimas simboliu G1, vidutinės G2, žemo laipsnio, t. y. mažos diferencijacijos – G3–4.


Lobulinė karcinoma in situ – LCIS

Tai daug retesnė krūties liga nei duktalinė karcinoma in situ. Vėžiniai pokyčiai yra tik pieno liaukų epitelinėse ląstelėse. LCIS dažniau nustatoma moterims, esančioms iki menopauzės, tarp 40–50 metų amžiaus. Dažnai LCIS židiniai būna abiejose krūtyse iš karto.

LCIS pakitimai krūtyje nematomi mamogramose, nesudaro naviko. Paprastai LCIS nustato gydytojai patologai, atlikdami kito išoperuoto krūties darinio mikroskopinius tyrimus.

Nustatyta, kad per 15–20 metų 25–30% visų LCIS atvejų gali virsti invaziniu krūties vėžiu.

LCIS nėra gydoma kaip krūties vėžys. LCIS rodo padidėjusią krūties vėžio riziką. Nustačius šiuos krūties pakitimus, galimas pacientės stebėjimas, kasmet atliekant abiejų krūtų mamografinius tyrimus. Siekiant išvengti invazinio krūties vėžio, galima profilaktinnė abiejų krūtų pašalinimo operacija, ypač, kai moters šeimoje yra krūties vėžio atvejų.

Duktalinė karcinoma in situ – DCIS

Kai, mikroskopu ištyrus krūties biopsijos medžiagą gaunama išvada „duktalinė karcinoma in situ (DCIS)“, tai reiškia, kad vėžiniai pokyčiai yra tik pieno latakėlius išklojančiose epitelinėse ląstelėse, neperžengę šių ląstelių išorinės membranos, nėra vėžio invazijos už epitelinių ląstelių ribų į gilesnius krūties audinius. Gali būti vienas DCIS židinys krūtyje, bet gali būti ir keli židiniai skirtingose krūties vietose vienu metu. Labai retai DCIS židinių būna abiejose krūtyse. DCIS gali būti vadinama neinvaziniu krūties vėžiu, ikivėžine krūties liga, nuline vėžio stadija. Jei DCIS negydoma, ji, laikui bėgant, gali virsti invaziniu vėžiu, bet nebūtinai kiekvienu atveju. Manoma, kad invazinio vėžio išsivystymo rizika yra 30–50% iš visų DCIS atvejų per 10–18 metų.

DCIS išsivystyti didesnę riziką turi negimdžiusios arba moterys, pirmą kartą gimdžiusios būdamos vyresnio amžiaus. Didesnė rizika toms moterims, kurioms menstruacijos prasidėjo pernelyg anksti, o menopauzė pernelyg užsitęsė. Reikšmės turi ir krūties vėžio atvejai šeimoje. Dažniau suserga menopauzės būklės moterys, kai jų amžius 50–60 metų.

DCIS nesukelia jokių simptomų –dažniausiai aptinkama atliekant mamografines atrankines programas. Paprastai tai labai mažos apimties pokyčiai krūties audinyje, žinomi, kaip mikrokalcinatai. Tačiau ne visi krūtyje aptinkami mikrokalcinatai reiškia DCIS ar krūties vėžį. Rečiau DCIS pasireiškia kaip krūties mazgas.

Jei mamogramose aptinkami pakitimai, keliantys įtarimą dėl DCIS, diagnozei patikslinti būtinai atliekama biopsija, medžiaga ištiriama mikroskopu.

DCIS gydoma iš pradžių atliekant didesnės ar mažesnės apimties krūties operaciją. Jei DCIS židinys yra vienas ir nedidelės apimties, dažniausiai atliekama plati vietinė naviko ekscizija (išpjovimas). Pašalinamas židinys kartu su aplinkiniais audiniais. Visa pašalinta medžiaga ištiriama mikroskopu ir įsitikinama, ar viskas, kas reikia, išoperuota. Jei DCIS židinys yra didelės apimties ar jei yra keli židiniai skirtingose krūties vietose, gali būti šalinama ir visa krūtis.

Paprastai esant DCIS pažasties limfmazgiai nėra šalinami, tačiau kartais, kai DCIS yra didelės apimties, pažasties limfmazgiai gali būti šalinami ir ištiriami mikroskopu. Tai atliekama todėl, kad DCIS mazgo gilumoje gali būti ir tikro invazinio vėžio salelių, ir vėžio ląstelės jau galėjo metastazuoti į limfmazgius.

Kai DCIS ląstelės turi estrogenų receptorių, taikoma hormonoterapija.

Kai DCIS ląstelės yra žemos diferencijacijos, gali būti atliekama pooperacinė krūties radioterapija.

Kai atlikta tausojanti krūtį operacija, lieka nedidelė rizika, kad liga gali pasikartoti kitoje krūties vietoje – būtina reguliariai atlikti krūties tyrimus. 5 metus po operacijos lankytis pas gydytoją reikia 2 kartus per metus, po to kasmet. Mamografinį ktūties tyrimą reikia atlikti kasmet. Be to, jei jau buvo nustatyta vienos krūties DCIS, būtina stebėti ir sveikąją, atlikti mamogramas bent 1 kartą per dvejus metus.

 




Atnaujinta 2018-03-21 09:02