Atgal

Vilniaus universiteto mokslininkui bus įteiktas prestižinis apdovanojimas

   Rug. 21, 2018

2018 m. spalio 11–13 d. vyksiančioje konferencijoje „Oxygenalia 2018“ Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto profesoriui dr. (HP) Feliksui Jankevičiui bus įteiktas apdovanojimas už mokslo laimėjimus medicinos srityje.

Apdovanojimas teikiamas už viso gyvenimo pasiekimus ankstyvosios stadijos onkologinių ligų nustatymo ir gydymo tyrimų srityse. Šie moksliniai pasiekimai padeda anksčiau diagnozuoti susirgimą, padidinti gydymo sėkmę, sumažinti mirtingumą nuo vėžio.

Prof. dr. (HP) F. Jankevičius, Nacionalinio vėžio instituto direktorius, jau du dešimtmečius tyrinėja molekulinę žymenų reikšmę diagnozuojant vieną klastingiausių ir sunkiausiai ankstyvosiose stadijose atpažįstamų onkologinių susirgimų – šlapimo pūslės ir prostatos vėžį, taip pat šios ligos eigą ir gydymo rezultatus. Mokslininkas karjerą pradėjo 1978 m. Nuo tada parengė daugiau nei 100 publikacijų įvairiuose medicinos leidiniuose, 39 publikacijas skaitmeninės duomenų bazės leidiniuose.

Vėžio kontrolė – nuolat vykstantis ir būtinas procesas tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 18 tūkst. naujų piktybinių navikų, miršta 8 tūkst. susirgusiųjų, gyvena beveik 90 tūkst. Profesoriaus manymu, onkologinių ligų paplitimas prieš 85 metus buvo panašus į šiandieninį. Vienintelis skirtumas – prastesnė diagnostika.

Lietuva priklauso prostatos vėžio aukštos rizikos šalių grupei, tačiau tai nebūtinai blogai. Prof. F. Jankevičius sako, kad šį rodiklį padidina ir teigiama priežastis – ankstyva diagnostika. Vis daugiau aptinkama ankstyvos stadijos prostatos vėžio atvejų, kurie aktyviomis priemonėmis gali būti sėkmingai kontroliuojami. Vis dėlto mirtingumas Lietuvoje – vienas didžiausių Europoje, tačiau, palyginti su kaimyninėmis šalimis, augimo tempas triskart lėtesnis.

2012 m. buvo nustatyti 2606 nauji priešinės liaukos vėžio atvejai ir tai sudarė apie 30 proc. visų vyrams diagnozuojamų onkologinių susirgimų. Daugiau nei pusė (55 proc.) šio vėžio atvejų nustatoma ankstyvų (I ir II) stadijų.

Kaip pasakoja VU Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto direktorius prof. habil. dr. Aivaras Kareiva, konferencija „Oxygenalia 2018“ yra tarpdisciplininis mokslinis renginys, kuris šiemet skiriamas VU Chemijos katedros įkūrėjo ir vieno iš chemijos dėstymo pradininkų VU profesoriaus Andriaus Sniadeckio 250 metų gimimo jubiliejui paminėti.

Konferencijoje bus apdovanoti iškiliausi mokslininkai, skaitomi pranešimai apie deguonies ir deguonies junginių analizės, sintezės ir panaudojimo medicinoje, biologijoje, chemijoje, fizikoje bei medžiagotyroje tyrimus.

Konferenciją organizuoja Adomo Mickevičiaus universitetas Poznanėje, Jogailos universitetas Krokuvoje, Vilniaus universitetas, Jungtinis fizinių ir technologijos mokslų centras, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos ir Lenkijos mokslų akademijos, Lenkijos institutas Vilniuje bei A. Sniadeckio, K. Olševskio ir Z. Vrublevskio draugija.

Atnaujinta 2018-08-21 15:39