Atgal

Gastrointestinių bei hepatopankreatobilijinės sistemos ligų kompetencijos centras

Kas mes esame?

2017 m. gruodžio mėnesį įkurtas jungtinis Gastrointestinių bei hepatopankreatobilijinės sistemos ligų kompetencijos centras, kuriame, bendradarbiaujant VULSK ir Nacionalinio vėžio instituto (NVI) specialistams, teikiamos visapusiškos, koordinuotos, daugiadisciplinės paslaugos sergantiems retais virškinimo sistemos navikais ir kitomis retomis chirurginėmis virškinimo sistemos ligomis. Centre dirba gydytojai pilvo chirurgai, gastroenterologai, onkologai chemoterapeutai, gydytojai radiologai, gydytojai genetikai ir kiti specialistai. Sukaupta ilgametė retų virškinimo sistemos navikų sudėtingos diagnostikos ir gydymo, daugiadisciplinės pacientų priežiūros patirtis, reikalinga specializuota diagnostikos ir gydymo įranga, vykdoma mokymo ir mokslinių tyrimų, įskaitant klinikinius tyrimus, veikla, plačiai taikomos ir diegiamos inovatyvios, pažangios diagnostikos ir gydymo technologijos ir naujausiais tyrimais grįstos klinikinės praktikos gairės bei rekomendacijos ir užtikrinamos visos kompetencijos centro veiklai būtinos sąlygos.

Jungtinio kompetencijos centro pagrindinės komandos sudėtis pateikta žemiau, esant poreikiui, į daugiadisciplinius pacientų aptarimus kviečiami kiti VULSK ir NVI atitinkamos srities specialistai, bendradarbiaujama su kitais diagnostiniais, terapiniais ir chirurginiais VULSK ir NVI padaliniais.

Jungtinio kompetencijos centro koordinatorius –  prof. Eligijus Poškus,  abdominalinės chirurgijos gydytojas (VULSK);

Jungtinio kompetencijos centro subkoordinatorius –  m. dr. Edita Baltruškevičienė, gydytoja onkologė chemoterapeutė (NVI).

Nariai:

 • prof. Jonas Valantinas, gydytojas gastroenterologas (VULSK);
 • prof. Audrius Šileikis, abdominalinės chirurgijos gydytojas (VULSK);
 • prof. Gintaras Simutis, abdominalinės chirurgijos gydytojas (VULSK);
 • prof. Arvydas Laurinavičius, gydytojas patologas (VULSK);
 • doc. Edita Kazėnaitė, gydytoja gastroenterologė (VULSK);
 • doc.  Goda Denapienė,  gydytoja gastroenterologė (VULSK);
 • habil. dr. E. Stratilatovas, abdominalinės chirurgijos gydytojas (NVI);
 • m. dr. Marius Petrulionis, abdominalinės chirurgijos gydytojas (VULSK);
 • m. dr. Vytautas Lipnickas,  abdominalinės chirurgijos gydytojas (VULSK);
 • m. dr. Jaroslavas Tumas, abdominalinės chirurgijos gydytojas (VULSK);
 • m. dr. Juozas Stanaitis, gydytojas gastroenterologas-endoskopuotojas (VULSK);
 • dr. Ieva Stundienė, gydytoja gastroenterologė (VULSK);
 • m. dr. Dileta Valančienė, gydytoja radiologė (VULSK);
 • m. dr. Artūras Samuilis, gydytojas radiologas (VULSK);
 • m. dr. Birutė Tumienė, gydytoja genetikė (VULSK);
 • doc. Birutė Brasiūnienė, gydytoja onkologė chemoterapeutė (NVI);
 • m. dr. Rimantas Baušys, abdominalinės chirurgijos gydytojas (NVI);
 • doc. Audrius Dulskas, abdominalinės chirurgijos gydytojas (NVI);
 • m. dr. Mantas Trakymas, gydytojas radiologas (NVI);
 • m. dr. Arvydas Burneckis, gydytojas radioterapeutas (NVI);
 • gydytoja Skaistė Tulytė, gydytoja onkologė chemoterapeutė (VULSK);
 • Tomas Jucaitis,  gydytojas gastroenterologas-endoskopuotojas (VULSK);
 • Ernestas Šileika, gydytojas radioterapeutas (NVI).

Visi specialistai nuolat kelia kvalifikaciją tarptautiniuose renginiuose ir stažuotėse, įsisavina naujus pažangius diagnostikos ir gydymo metodus, dalyvauja profesinių organizacijų, tarptautinėje ekspertinėje veikloje.

Kuo mes ypatingi?

Bendradarbiavimo principu Jungtiniame kompetencijos centre retų suaugusiųjų virškinimo sistemos navikų srityje vykdomos šios veiklos:

 • Sudėtinga specializuota diagnostika, įskaitant patohistologinę, molekulinę, genominę diagnostiką;
 • Sudėtingas specializuotas gydymas, įskaitant chirurginį, spindulinį, branduolinės medicinos, chemoterapinį;
 • Rutininiai daugiadiscipliniai pacientų aptarimai dalyvaujant chirurgams, radiologams, chemoterapeutams, radioterapeutams, patologams, ginekologams, endoskopuotuojams, gastroenterologams ir kitiems reikalingiems specialistams;
 • Kompleksinės, multivisceralinės operacijos, hibridinės operacijos;
 • Konsultacinė ir ekspertinė pagalba VUL SK, Nacionalinio vėžio instituto (NVI) specialistams bei kitoms gydymo įstaigoms;
 • Gydymo tęstinumo užtikrinimas skubios ar neatidėliotinos pagalbos reikalaujančiais atvejais visą parą;
 • Paslaugų organizavimas ir pacientų su komplikuota patologija pervežimas iš kitų gydymo įstaigų;
 • Tarpvalstybinių sveikatos priežiūros paslaugų organizavimas;
 • Pacientų stebėsenos sistemų sudarymas koordinuotam klinikinių paslaugų teikimui užtikrinti bei epidemiologiniams  ir klinikiniams tyrimams vykdyti;
 • Klinikinės praktikos rekomendacijų, protokolų ir kitų kokybės vadybos sistemos dokumentų rengimas ir diegimas;
 • Medicinos specialistų mokymo ir mokslo tiriamoji veiklos;
 • Bendradarbiavimas su pacientų organizacijomis;

Viešinimo veikla

VULSK ir NVI (bendradarbiaujant su VU Medicinos fakultetu ir kitomis Lietuvos bei užsienio mokslinių tyrimų institucijomis) vykdoma plati mokymo veikla, įskaitant visų pakopų ikidiplomines ir podiplomines rezidentūros bei doktorantūros studijas, gydytojų, slaugytojų stažuočių, tobulinimo kursų programas, bei plati mokslinių tyrimų veikla. Jungtinio kompetencijos centro, mokslinių ir klinikinių bendradarbiaujančių padalinių darbuotojai yra daugelio nacionalinių ir tarptautinių profesinių organizacijų nariai. Kasmet mokslinės veiklos rezultatai skelbiami nacionalinėse ir tarptautinėse konferencijose, publikuojami Lietuvos ir tarptautiniuose mokslo leidiniuose. Be to, darbuotojai kelia kvalifikaciją ir įsisavina naujus diagnostikos ir gydymo metodus, stažuodamiesi užsienio mokslo ir gydymo įstaigose.

Informacija apie paslaugas ir ligas

Retieji navikai

Pagal ES apibrėžimą, retieji navikai – navikai, kurių dažnis (sergamumas) yra 6 atvejai / 100 000 gyventojų per metus ir mažiau [RARECARENet, http://www.rarecarenet.eu/]. Bendras sergamumas retaisiais navikais ES kasmet auga dėl gerėjančios patologinės/ molekulinės diagnostikos ir dažnų vėžio formų fragmentacijos pagal molekulinius potipius ir šiuo metu retieji navikai sudaro daugiau nei 20% visų ES diagnozuojamų vėžio atvejų. Retieji navikai sudaro ~15% visų virškinimo sistemos vėžių. Nors sergančiųjų retaisiais navikais išgyvenamumas gerėja (RARECARENet duomenimis, 1999-2007m. laikotarpiu išgyvenamumas pagerėjo 3%), išlieka reikšmingi skirtumai, lyginant su dažnais vėžiais. Pagrindiniai veiksniai, lemiantys šiuos skirtumus – biologiniai ligų veiksniai, ribotas savalaikės ir tikslios diagnostikos prieinamumas, veiksmingo, pažangaus gydymo metodų/ vaistinių preparatų stoka, klinikinės praktikos rekomendacijų stoka.

Specializuotas gydymas

Jungtiniame kompetencijos centre teikiamos visos antrinio ir tretinio lygio ambulatorinės ir stacionarinės abdominalinės chirurgijos paslaugos, skubi ir planinė pagalba, atliekamos visos reikiamos šiuolaikinės pilvo chirurgijos operacijos. Atliekamos kepenų, kasos, simultaninės kasos ir inksto transplantacijos. Piktybinių navikų gydymas dažniausiai sudėtinis – chirurginis gydymas derinamas su priešoperacine ar pooperacine chemoterapija bei spinduliniu gydymu. Per metus gydoma apie 800 ligonių, sergančių virškinimo sistemos navikais, ir diagnozuojama apie 120 retų virškinimo sistemos navikų. Visi pacientai prieš operacijas kompleksiškai ištiriami šiuolaikiniais vaizdiniais (endosonoskopija, KT, MBR, gama kamera), laboratoriniais (vėžio žymenys, uždegiminiai žymenys, hormonai, onkogenai) tyrimais, pelviperineologijos, funkcinėse gastrointestininėse ir koloproktologinėse laboratorijose, aptariami multidisciplininių komandų konsiliumuose. Daugumą ligų stengiamasi gydyti minimaliai invazinėmis – laparoskopinėmis operacijomis. Esant išplitusiems, nepašalinamiems kasos, tulžies latakų, tiesiosios žarnos, dvylikapirštės žarnos ir stemplės navikams, siekiant pagerinti paciento gyvenimo kokybę, navikų sukelti susiaurėjimai endoskopiškai plečiami stentais. Sergantiems lokaliai išplitusiais onkologiniais susirgimais atliekamos sudėtingos multivisceralinės onkologinės operacijos, kurių metu šalinami keli naviko negrįžtamai pakenkti organai (laikantis gerosios onkologinių ligų gydymo praktikos principų, en bloc). Esant indikacijų, atliekamos pilvo kraujagyslių rekonstrukcinės operacijos. Išplitus vėžiui pilvo ertmėje, atliekamos citoredukcinės operacijos ir intraperitoninė hiperterminė chemoterapija (HIPEC). Taikoma aukšto slėgio aerozolinė chemoterapija (PIPAC).

Spindulinis gydymas

NVI - spindulinės terapijos pradininkas Lietuvoje, šioje srityje sukaupta daugiametė patirtis, taikomas gydymas moderniais linijiniais greitintuvais. Naudojant šiuos įrenginius taikoma trimatė konforminė (3D-CRT), moduliuoto intensyvumo (IMRT), arkinė (VMAT) išorinė spindulinė terapija, stereotaktinė radiochirurgija (SRS), stereotaktinė radioterapija (SRT), stereotaktinė kūno radioterapija (SBRT), vaizdais valdoma radioterapija (IGRT), kvėpavimo metu judančių navikų radioterapija (4D-CT, RPM sistema), HDR ir LDR brachiterapija.

Chemoterapija

NVI Chemoterapijos skyriuje su dienos stacionaru ir VULSK Onkochemoterapijos skyriuje su dienos stacionaru ligoniai gydomi visų rūšių Lietuvoje prieinamais chemoterapiniais vaistais: intraveniniais, poodiniais, trumpalaikiais ar kelių dienų ilgalaikiais, geriamų tablečių pavidalo, taip pat taikoma biologinė taikinių terapija, imunoterapija, hormonoterapija, gydymas bisfosfonatais, atliekamos kraujo ir jo komponentų transfuzijos, koreguojami gydymo sukelti šalutiniai reiškiniai. Čia gydomi ir pacientai, kuriems atliekama chemoterapija kartu su spinduline terapija, o bendradarbiaujant su kitais specialistais pacientams taikomi ir sudėtingesni, aukštos specialistų kvalifikacijos ir patirties reikalaujantys metodai: intraarterinė chemoterapija (pvz., vaistų leidimas tiesiai į kepenų kraujagysles), intraperitoninė chemoterapija, chemoembolizacija (kepenų metastazėms gydyti) ar hipertoninė intraperitoninė chemoterapija (pilvaplėvės karcinomatozės skrandžio, žarnyno vėžio atvejais, pilvaplėvės mezoteliomai gydyti ir t.t.).

Klinikiniai tyrimai

Taikomųjų onkologijos tyrimų bei klinikinių tyrimų vykdymas, pažangių diagnostikos ir gydymo metodų diegimas į klinikinę praktiką, bendradarbiavimas su kitomis mokslo institucijosmis bei tarpautinėmis organizacijomis yra neatsiejama NVI ir VUL SK veiklos dalis. Centro darbuotojai aktyviai dalyvauja tarptautiniuose klinikiniuose tyrimuose, siekdami suteikti virškinimo trakto navikais (ypač retais) sergantiems pacientams galimybę gauti novatorišką gydymą ar atlikti išplėstinius žymenų bei genų tyrimus.

Daugiadiscipliniškumo principas      

Daugiadiscipliniškumo principai NVI ir VULSK taikomi daugelį metų, daugiadiscipliniai pacientų aptarimai padeda užtikrinti tinkamiausią, koordinuotą, racionalų, savalaikį, klinikinėmis rekomendacijomis grįstą sergančiųjų sudėtinga ir reta patologija diagnostiką, gydymą, stebėseną. Daugiadisciplinių aptarimų metu sprendžiama visų pirminių pacientų su virškinimo sistemos navikais gydymo taktika, aptariami sudėtingesni atvejai.

Kontaktai 

Ambulatorinei konsultacijai pas specialistus pacientai gali užsiregistruoti internetu esveikata.lt.

Atvykstant į ligoninę būtina turėti siuntimą gydytojo specialisto, pas kurį vykstate, konsultacijai. Taip pat nepamirškite pasiimti savo asmens dokumentų, jei reikia, medicininių išrašų iš kitų gydymo įstaigų, vaistų ir priemonių, kurios jums bus reikalingos tą dieną. Atvykę eikite į registratūrą, kur pateikę reikiamus dokumentus galėsite vykti pas specialistą.

Jei turite klausimų, rašykite  retosligos@santa.lt.

Kompetencijos centro koordinatorius prof. Eligijus Poškus, tel. 85 236 5256, el. p. Eligijus.Poskus@santa.lt.

Kompetencijos centro subkoordinatorius m. dr. Edita Baltruškevičienė, tel. 85 278 6784, el. paštas edita.baltruskeviciene@nvi.lt.Atnaujinta 2022-05-19 13:11