Biomedicininės fizikos laboratorija

Giluminės fluorescencinės diagnostikos, naudojant daugiakanalę šviesolaidinę sistemą, pritaikymas klinikoje gali ženkliai pagerinti ankstyvąją navikinių darinių diagnostiką, palengvinti gydymo eigos stebėjimą sensibilizacinės navikų terapijos metu. Savitoji audinių fluorescencija gali atspindėti tiek ligos pažeistą audinį, tiek išryškinti audinio morfologinius ar metabolinius specifiškumus, kurie sunkiai nustatomi kitais būdais. Kadangi optinė biopsija yra neinvazinė procedūra, ji gali būti atliekama daug kartų nepažeidžiant paties audinio ir nepaliekant jokių kosmetinių defektų. Šiuo metu yra tiriamos audinių in vivo ir ex vivo optinės savybės. Naudojant optinę biopsiją audinius galima charakterizuoti net pagal keletą parametrų, tokiu būdu praplečiant jos taikymo sritis. 

Fotosensibilizacinei navikų terapijos (FNT) tyrimai leidžia optimizuoti ir prognozuoti gydymo eigą. Laboratorijoje atliekami FNT tyrimai su eksperimentiniais gyvūnais, kuriems įskiepytas navikas. Tiriamas naviko augimo atsakas į skirtingas fotovaisto dozes. Fotosensibilizatorių tyrimai leidžia nagrinėti FNT metu vykstančius procesus, daugiau sužinoti apie jų farmakokinetines savybes, lokalizaciją organizme bei ląstelėse. Tiriamas fotofrino susikaupimas nėščios žiurkės organizme, vertinama galima FNT taikymo rizika. Spektroskopiškai vertinamos sensibilizatorių optinės bei sensibilizuojančios savybės ir jų taikymo FNT efektyvumas.

Laboratorijoje tiriama kvantinių taškų kaupimasis ląstelėse ir jų kompartmentuose, yra skiriamas dėmesys kvantinių taškų poveikio imuninės sistemos ląstelių (makrofagų) tyrimams. Spektroskopijos ir vaizdinimo metodais yra tiriamas šių kvantinių taškų pasiskirstymas įvairiuose organuose bei audiniuose. Taip pat yra tiriamos kvantinių taškų farmakokinetinės savybės, nustatomi kvantinių taškų pasišalinimo iš eksperimentinių gyvūnų keliai ir dėsningumai. Numatoma atlikti histologinius ir histocheminius kvantinių taškų pasiskirstymo įvairiuose audiniuose tyrimus, nustatyti kvantinių taškų susikaupimo organuose dinamiką priklausomai nuo kvantinių taškų įvedimo būdo ir koncentracijos. Mokslininkai tiria kvantinių taškų stabilumą modelinėse sistemose ir biologinėje terpėje. Tyrinėjama kvantinių taškų toksinis poveikis ląstelių kultūroms ir eksperimentiniams gyvūnams. Kvantinių taškų toksiškumo, kaupimosi ir degradacijos ląstelėje ir gyvajame organizme dinamikos įvertinimas sudaro prielaidas juos sėkmingai taikyti ankstyvajai vėžinių susirgimų diagnostikai ir terapijai. Atliekami fotosensibilizatorių (TPPSn) agregacijos bei agregatų tyrimai. Tai svarbu siekiant tinkamai parinkti fotovaistų koncentracijas. 

Naudojant atomo jėgos mikroskopo jėgos moduliacijos rėžimą galima matuoti ląstelių elastingumą (minkštumą). Šis metodas ateityje gali būti naudojamas ne tik diagnozuojant onkologinius susirgimus, bet ir atliekant tyrimus su navikinėmis ląstelėmis (pvz., tiriant vaistų poveikį navikinėms ląstelėms). 

Laboratorijoje taip pat vertinama elektroporacijos bei sonoporacijos įtaka vaistams nuo vėžio, radiosensibilizatoriams patekti į navikines ląsteles. Nustatomi elektroporacijos derinant su sonoporacija optimalūs gydymo parametrai.


Atnaujinta 2018-02-28 11:52