Atgal

Penkerių metų gyvenimo su krūties vėžiu vertė nuotraukose

   Geg. 04, 2018

Socialiniu projektu „1825 istorijos“ buvo siekiama pasitelkus nuotraukas parodyti, kad penkeri metai, kuriuos metastazavusiu HER2 teigiamu krūties vėžiu sergančioms moterims suteikia inovatyvus gydymas, yra neišmatuojamos vertės. 1825 nuotraukų koliažai, įprasminantys penkerius gyvenimo metus, eksponuojami Nacionaliniame vėžio institute.

Nuotraukose – daug skirtingų istorijų, nuotykių, akimirkų ir išgyvenimų. Taip išreiškė palaikymą sergančioms moterims daugybė žmonių.

Socialinį projektą inicijavo Nacionalinis vėžio institutas, Nacionalinė krūties ligų asociacija, kompanija „Roche Lietuva“ ir kulinarinių knygų autorė Nida Degutienė.

„Džiaugiuosi, kad nors ir trumpą, bet savo istoriją jie spėjo sukurti. Jis jai buvo visas pasaulis, jos stiprybė ir noras dar labiau kabintis į gyvenimą, o jam ji buvo baba, pati pačiausia baba. Geriausia draugė žaidimams, pasikutenimams ar tiesiog jaukiems pasisėdėjimams lovoje apsikabinus. Nors kovą su liga ji pralaimėjo, bet ji mums visiems parodė, kiek daug žmogus gali. Smulkmenose atradusi džiaugsmą, iki paskutinio buvo kupina optimizmo. Ir dar sugebėjo įkvėpti kitus“, – jautria žinute ir nuotrauka, kurią skyrė projektui „1825 istorijos”, socialiniame tinkle dalijosi jauna moteris.

„Prieš ketverius metus drąsiai pažvelgiau ligai į akis ir aš ją nugalėjau. Nežinau, ar ilgam, sutartis nepasirašyta, bet labai tikiuosi daugiau ji prie manęs nesiartins“, – rašė kita atsiuntusi nuotrauką iniciatyvos dalyvė.

Medikai pabrėžia, kad laiku diagnozavus krūties vėžį – nustačius ankstyvos stadijos ligą – jis gali būti sėkmingai gydomas. Sudėtingesnis ir ilgesnis gydymas laukia moterų, kurioms liga nustatoma pažengusi arba metastazuojanti, t.y. plintanti į kitus organus. Tačiau, kaip teigia Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus vedėja onkologė chemoterapeutė dr. Birutė Brasiūnienė, kasmet vis gerėjantis onkologinių ligų gydymo arsenalas keičia požiūrį į vėžį:

„Prieš kelis dešimtmečius vėžio diagnozę išgirdusios pacientės piešdavo pačius juodžiausius scenarijus. Tai suprantama, nes bendroji išgyvenimo trukmė, kai nustatomos metastazės, buvo 6–9 mėnesiai. Tačiau šiandien, turėdami galimybę tam tikrai grupei pacienčių skirti patį efektyviausią gydymą, galime teigti, kad net metastazavęs krūties vėžys gali būti valdomas.

Pasak dr. B. Brasiūnienės, per pastarąjį dešimtmetį įvyko didžiulė mokslo pažanga ir to dėka yra sukuriami vis efektyvesni vaistai krūties vėžiui gydyti. „Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad vaistai yra mažiau toksiški, atsiranda įvairios vaistų formos – tabletės, poodinės formos, intraveninės formos, – sako dr. Birutė Brasiūnienė. – Tęsdamos gydymą pacientės gali dirbti, mokytis, vaikus auginti.“

Kita vertus, chemoterapeutai ypač džiaugiasi, kad gali dirbti su pačiais inovatyviausiais vaistais. „Krūties vėžio gydymo srityje išplitęs vėžys dėl pačių naujausių vaistų tikrai griauna visus mūsų ligšiolinius stereotipus – naujų vaistų dėka mes skaičiuojame, net esant metastazavusiai ligai, penkerių metų išgyvenimo trukmės vidurkį.“

Pasak dr. B. Brasiūnienės, inovatyvūs vaistai prieinami visoms pacientėms, kurioms to reikia.

„Kiekviena ligonė aptariama multidisciplininėje komisijoje, – pasakoja gydytoja onkologė chemoterapeutė. – Susirenka visi specialistai, tarp jų ir chemoterapeutai, kiekvienai ligonei pagal bendrą situaciją, pagal naviką, jo stadiją individualiai parenkama jai labiausiai tinkama gydymo taktika.“

Dr. B. Brasiūnienė mano, jog yra dar daug ką nuveikti, kad vėžys taptų kontroliuojama liga. „Mokslas vystoti labai sparčiai, į kliniką ateina inovacijos, nauji vaistai. Vykdoma daug klinikinių tyrimų ir aš manau, kad penkeri metai tikrai nėra riba. Mūsų siekis ir tikslas, kad susirinktume ir tada, kai turėsime sergančiųjų metastazavusiu krūties vėžiu 10 ir dar daugiau metų vidutinę gyvenimo trukmę“, – pasakė dr. B. Brasiūnienė.





Atnaujinta 2018-05-04 12:29