Atgal

Įteiktos pirmosios prof. Kazimiero Pelčaro vardo stipendijos

   Sau. 17, 2019

Pirmosios dvi prof. Kazimiero Pelčaro vardo stipendijos įteiktos Nacionalinio vėžio instituto (NVI) chirurgui dr. Audriui Dulskui ir imunologei dr. Agatai Mlynskai. Nacionaliniame vėžio institute pagerbiant instituto įkūrimo iniciatorių prof. Kazimierą Pelčarą įsteigtas jo vardo fondas, kurio lėšomis bus skatinami jauni mokslininkai ir klinicistai. Įkuriant fondą talkino Lietuvos lenkų medikų draugija.

„Kad prof. Kazimiero Pelčaro vardas bus įamžinamas, pirmiausia reikia dėkoti Nepriklausomybės akto signatarui Česlavui Okinčicui ir dr. Albertui Uliui, kurie, prisiminę NVI istorines ištakas ėmėsi iniciatyvos, – pasakė prof. Sonata Jarmalaitė. – Tai nėra tik vienos asmenybės įamžinimas, tai drauge ir onkologijos istorijos prisiminimas. Taip pat nusprendėme Instituto restauruojamą Didžiąją salę pavadinti prof. Kazimiero Pelčaro vardu. Juolab kad ir kitų iškilių Instituto profesorių atminimą pagerbsime pavadindami jų vardais NVI auditorijas, konferencijas – kuriame naujas tradicijas“.

Pasak prof. S. Jarmalaitės, svarbiausia – eiti į ateitį prisimenant praeitį. „Jauniems mokslininkams reikia paskatinimų. Taip gimė idėja įsteigti prof. K. Pelčaro vardo stipendiją. Pirmi apdovanotieji – dr. Audrius Dulskas ir dr. Agata Mlynska yra aktyvūs ir perspektyvūs NVI darbuotojai“, – pasidžiaugė prof. S. Jarmalaitė.

„Tikrai labai malonu būti įvertintam ir ne tiek svarbu piniginė išraiška, kiek pagyrimo žodis, kurio kasdieniniame darbe visgi trūksta, – pasakė dr. Audrius Dulskas. – Tai iš tiesų įpareigoja, verčia kūrybingiau dirbti. Skatina toliau rašyti straipsnius, dirbti mokslinį darbą. Kalbant atvirai, žinoma, buvo netikėta. Visiškai nauja vardinė stipendija – visada malonu būti pirmiems. Stengsimės ieškoti tolesnio bendradarbiavimo su Lietuvos lenkų medikų draugija. Toliau garsinsime NVI vardą ir, žinoma, savo vardus.

„Jaučiamės labai pagerbti, – pasakė dr. Agata Mlynska. – Didis žmogus buvo prof. Kazimieras Pelčaras. Atvirai prisipažinsiu, jog atėjusi dirbti į Institutą tikrai neišmaniau onkologijos istorijos Lietuvoje. Laikui bėgant, rinkdama po trupinėlį, sužinojau daug įvairių dalykų. Na, o vardinė stipendija, be abejo, skatina dirbti ir eiti įpriekį“.

„Mūsų draugija senokai galvojo apie prof. Kazimiero Pelčaro asmenybės pagerbimą,– pasakė Lietuvos lenkų medikų draugijos vadovas Dariusz Zybort. –Labai smagu, kad Nacionalinis vėžio institutas žino ir gerbia prof. K. Pelčaro vardą. Nudžiugino onkologų ketinimas pavadinti NVI Didžiają salę Kazimiero Pelčaro vardu.“

Lietuvos lenkų medikų draugija surado lėšų, reikalingų įsteigti vardines stipendijas, kurios paskatins aktyvius motyvuotus jaunus mokslininkus ir klinicistus, norinčius dirbti onkologijos srityje. „Kitas mūsų tikslas – kad prof. Kazimieras Pelčaras būtų labiau žinomas visoje Lietuvoje, visiems medikams. Tai buvo iškili asmenybė, puikus gydytojas, humanistas ir patriotas, tikras europietis dabartiniu mūsų supratimu“, – pasakė draugijos vadovas D. Zybort.

Nacionalinis vėžio institutas savo istoriją skaičiuoja nuo 1931 m. gruodžio 1 d., kai Vilniaus universiteto profesoriaus Kazimiero Pelčaro iniciatyva Vilniuje pradėjo veikti ligoninė ir institutas (Polocko g. 6). Prof. K. Pelčaras tragiškai žuvo Antrojo pasaulinio karo metais.

Atnaujinta 2019-01-29 14:49