Atgal

NVI dėkoja už paramą karantino metu

   Kov. 20, 2020

Nuo vienetais nešamo muilo iki šimtų litrų dezinfekcinio skysčio ar net kibinių bei gėrimų dirbantiems medikams – tokios paramos šiuo įtemptu laiku sulaukia karantino sąlygomis dirbantis Nacionalinis vėžio institutas.

„Nemeluosiu, turėjome ribotą skaičių apsauginių priemonių, pagalbos kreipėmės tiek į valdžios įstaigas, tiek į visuomenines organizacijas. Savaitės pradžioje neturėjome nei specialių kombinezonų, nei akinių ar respiratorių. Šiuo metu dalis priemonių atvyko, didelės siuntos dar laukiame ir tikimės, kad ji mus pasieks laiku – tik taip galėsime apsaugoti tiek mūsų pacientus, tiek dirbančius medikus“, – pabrėžė NVI vadovė prof. Sonata Jarmalaitė.

NVI dėkoja Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijai POLA,  „Laisvės TV“ inicijuotai paramos medikams kampanijai „Laikykitės, medikai!“, Gyvybės mokslų centrui, „ERGO“ draudimui, privačiam medicinos centrui „Northway“, „Coca-cola“, vaistinei „Gintarinė vaistinė“ bei kitiems – jų dėka jau nuo trečiadienio institutą pasiekė 305 litrai dezinfekcinio skysčio, 200 vnt. pirštinių, 200 vnt. medicininių kaukių, 25 vnt. kombinezonų, maistas bei gaivieji gėrimai medikams. 

„Dėkojame už kiekvieno indėlį. Institutui šiomis dienomis teko gerokai perorganizuoti savo darbą –siekiame išlaikyti saugų atstumą tarp pacientų, ribojami žmogiškieji kontaktai. Dalį paslaugų, kurios gali būti teikiamos  telefonu ar elektroniškai, teikiame nuotoliniu būdu, tačiau ligoninėje priimami visi onkologine liga sergantys pacientai, planiniam sisteminiam gydymui ir neatidėliotinoms konsultacijoms bei operacijoms.Dalis medikų taip pat saviizoliavosi, tad likusiems tenka dirbti daugiau“, – kalbėjo NVI vadovė prof. Sonata Jarmalaitė.

Nėra abejonių, kad jautriausia grandimi šioje infekcijos lavinoje tampa medikai, tiesiogiai kontaktuojantys su infekuotais asmenimis, ir sunkiomis lėtinėmis ligomis sergantys pacientai. Žinoma, kad onkologinių pacientų imuninė sistema yra nuslopinta ligos ir gydymo, todėl jie jautresni infekcijoms. Iki šiol remtasi vieninteliu „The Lancet“ žurnale publikuotu gana nedidelės imties tyrimu, kuriame skelbta, jog onkologiniams ligoniams 5 kartus dažniau nei kitiems pasireiškė COVID-19 ligos komplikacijos ar mirtis. Kritinę būklę onkologiniai pacientai pasiekė ne tik dažniau, bet ir greičiau – vidutiniškai per 13 dienų, kai kiti ligoniai – per 43 dienas.

„European CanCer Organisation“ (ECCO) šią savaitę patikslino duomenis dėl onkologinių pacientų rizikos grupių, pabrėždami, kad ypač pažeidžiami COVID-19 yra vyresnio amžiaus žmonės, turintys gretutinę patologiją (lėtinė plaučių liga, širdies ligos, cukrinis diabetas, lėtinė inkstų liga) ir sergantys vėžiu, kuris nėra pagydytas ir nėra remisijoje, tai yra:

– šiuo metu gaunantys chemoterapiją, ar gavę ją pastaruosius tris mėnesius;

– gaunantys imunoterapiją ar kitus priešvėžinius antikūnius;

– gaunantys taikinių terapiją, kuri veikia imuninę sistemą (pvz., kinazių inhibitoriai);

– gaunantys radikalų spindulinį gydymą dėl plaučių vėžio;

– turėję kaulų čiulpų ar kamieninių ląstelių transplantaciją per paskutinius 6 mėnesius ar tebegaunantys imunosupresinius vaistus;

– kai kurie kraujo vėžiai, kurie pažeidžia imuninę sistemą, net jei pacientas negauna gydymo šiuo metu (pvz., lėtinė leukemija, limfoma ar mieloma).

„Iškilus klausimams, susijusiems su onkologine liga, susisiekite su gydančiu gydytoju. Gydytojų kontaktai skelbiami NVI svetainėje. Taip pat telefonu teikiama ir psichologinė pagalba. Prašome supratingumo ir kantrybės šiuo metu – tik dirbdami išvien galime apsaugoti pacientus ir medikus ir mūsų visų artimuosius“, – kalbėjo prof. S. Jarmalaitė.

Atnaujinta 2020-03-20 12:38