Atgal

NVI pateikė rekomendacijas dėl onkologinių pacientų gydymo – susisteminta užsienio ir Lietuvos specialistų patirtis

   Bal. 21, 2020

Atsižvelgdami į tai, kad koronaviruso pandemija turi įtakos onkologinių pacientų sveikatai, Nacionalinio vėžio instituto (NVI) specialistai parengė ir visuomenei pristatė onkologinių ligų diagnostikos ir gydymo COVID–19 pandemijos metu rekomendacijas.

„Karantino metu teko suprasti, kad įprasti vizitai į gydymo įstaigas gali būti retesni, gydytojo patarimai – pasiekti telefonu, o vaistai – elektroniniu receptu. Daugeliui pacientų neramu, ar nuo gydymo bei stebėsenos tvarkos pakeitimų liga neišplis, netaps agresyvesnė? Tuos pačius klausimus pacientai užduoda visame pasaulyje, todėl NVI gydytojai į juos atsakymų ieško remdamiesi užsienio kolegų patirtimi“, – kalbėjo NVI vadovė, genetikos profesorė Sonata Jarmalaitė.

Pagal epidemijos profilaktikos reikalavimus pertvarkius darbą ligoninėje, gydymas tęsiamas visiems onkologiniams pacientams. Ieškant geriausių sprendimų NVI gydytojai peržiūrėjo daugybę mokslinių publikacijų, tarptautinių rekomendacijų. Visa tai buvo pritaikyta praktikoje, o kartu aprašyta NVI specialistų rekomendacijose dėl vėžio diagnostikos ir gydymo COVID–19 pandemijos metu. 

Kaip pabrėžia NVI Chemoterapijos skyriaus su dienos stacionaru vedėja dr. Birutė Brasiūnienė, gairėse atsispindi ilgametė NVI specialistų patirtis saugiai gydyti vėžį sunkiomis karantino sąlygomis.

„Tiek ruošiant šias rekomendacijas, tiek kasdieniniame praktiniame darbe svarbiausia buvo išgryninti onkologinių pacientų rizikos grupes ir pagal tai organizuoti savalaikį ir saugų medikamentinį gydymą. Rėmiausi tiek pasaulio, įvairių Europos vėžio organizacijų, ekspertų, tiek Lietuvos, NVI epidemiologų rekomendacijomis. Kadangi per 5–ias darbo karantino sąlygomis savaites kol kas neturime nei vieno COVID–19 teigiamo atvejo nei tarp pacientų, nei tarp juos prižiūrinčio personalo – tai ramina ir patvirtina, kad dirbame teisinga linkme“, – kalbėjo dr. B. Brasiūnienė. 

NVI Slaugos administravimo skyriaus vedėja (vyriausioji slaugos administratorė) Nijolė Zadoreckaitė džiaugiasi, kad aprūpinimas asmens apsaugos priemonėmis (AAP) kur kas pagerėjo, jomis naudojamasi atsakingai ir racionaliai, taip apsaugant tiek pacientą, tiek personalą. Šiuo metu AAP NVI turi pakankamai, todėl darbas vyksta sklandžiai ir ramiai: „Darbuotojai jaučia, kad jie yra vertinami ir įstaiga rūpinasi jų, o tuo pačiu ir jų artimųjų saugumu“.

Tuo metu NVI Genetinės diagnostikos laboratorijos vedėja dr. Rasa Sabaliauskaitė pabrėžė, kad iš pradžių sunkiausia buvo struktūrizuoti ir susisteminti visus COVID-19 testavimo etapus taip, kad nenukentėtų tyrimai, kuriuos laboratorija atlieka NVI ligoniams.

„Visgi pats didžiausias iššūkis išlieka e-sveikata: kai prie tyrimų prijungiami nauji centrai nesupildo E200 formos ir pačios sistemos strigimai, sulėtėjimai bei elektroninių parašų neveikimai. Kitaip tariant – tyrimas atliktas, o atsakymo pateikti negalime. Džiaugiamės, kad nuo balandžio 9 d. pradėjome testuoti NVI medicinos personalą. Šiuo metu esame ištyrę daugiau nei 2000 ėminių, iš kurių apie 50 proc. sudaro medicinos personalas“, – informavo dr. R. Sabaliauskaitė.

Su rekomendacijomis galite susipažinti čia: https://www.nvi.lt/news/400/72/Onkologiniu-ligu-diagnostika-ir-gydymas-COVID-19-pandemijos-metu/.

Nacionaliniame vėžio institute stacionaro skyriuose kasmet gydosi virš 10 tūkst. pacientų, atliekama beveik 6 tūkst. chirurginių operacijų, 20 tūkst. chemoterapijos ir arti 30 tūkst. radioterapijos procedūrų. NVI Konsultacinėje poliklinikoje kasmet sulaukiama virš 100 tūkst. pacientų vizitų, dar apie 10 tūkst žmonių užsuka padaryti prevencinius tyrimus, dalyvaudami atrankinės vėžio diagnostikos programose, daugelis atvyksta reabilitaciniam gydymui. 

„Karantino metu šis didelis mechanizmas nesustojo, tik pradėjo dirbti kiek kitaip – atsargiai, atidžiai, saugant pacientą nuo koronaviruso infekcijos. Onkologine liga sergančių pacientų imuninė sistema nuslopinta gydymo, tad imlumas virusui didesnis, o ir pati COVID–19 liga, remiantis užsienio patirtimi, būna sunkesnės eigos“, – akcentavo bendro onkologinių paslaugų organizavimo gaires rengusi prof. S. Jarmalaitė.

Nacionalinio vėžio instituto svetainėje www.nvi.lt galima rasti ne tik šios įstaigos specialistų parengtas rekomendacijas, bet ir daugybę patarimų pacientams, kaip ruoštis operacijai, kur gauti psichologinę pagalbą, kada atlikti COVID–19 testą. Dar daugiau profesionalios informacijos pateikiama Lietuvos onkologų draugijos svetainėje – čia galima rasti gydytojų išverstas įvairių su vėžio diagnostika ir gydymu susijusių profesinių draugijų gaires, mokslines publikacijas.  

Remiantis PSO duomenimis, kasmet pasaulyje nuo vėžio miršta virš 9 mln žmonių. Su vėžio liga Lietuvoje gyvena daugiau nei 100 tūkstančių žmonių, o naujų vėžio atvejų kasmet nustatoma apie 18 tūkstančių. 

Atnaujinta 2020-04-22 10:16