Atgal

Tarptautinio įvertinimo sulaukusi NVI mokslininkė D. Dapkutė: mokslui reikia moterų

   Bir. 23, 2020

Nacionalinio vėžio instituto mokslininkei Dominykai Dapkutei – išskirtinis įvertinimas: jaunesnioji mokslo darbuotoja pripažinta viena iš dviejų „L’Oréal Baltic“ programos „Moterims moksle“ nugalėtojų. „Jei mano darbas bent nedidele dalimi palengvins kovą su vėžiu, aš tai jau laikysiu pergale. Tuo pačiu, šie tyrimai deda pagrindą tolimesnėms kitų mokslininkų studijoms, kurių rezultatas galiausiai galbūt ir bus vaistas nuo vėžio“, – viliasi D. Dapkutė.

Programa „Moterims moksle“ skatina talentingas mokslininkes tęsti tyrimus ir pagerbia už indėlį, siekiant visuomenės pažangos. Programą „L’Oréal Baltic“ įgyvendina bendradarbiaudama su Baltijos šalių mokslų akademijomis ir UNESCO nacionalinėmis komisijomis. Šiemet iš viso apdovanotos septynios iškilios mokslininkės iš Baltijos šalių.

Pripažinimas skatina judėti toliau

Nacionalinio vėžio instituto jaunesniosios mokslo darbuotojos ir VU biofizikos krypties doktorantės Dominykos Dapkutės tyrimai apjungia dvi šiuolaikines mokslo aktualijas – nanotechnologijas ir kamieninių ląstelių terapiją. Mokslininkė tyrinėja teranostines nanodaleles – daleles, kurios kombinuoja tiek diagnostines, tiek terapines funkcijas viename. 

Norint padidinti šių nanodalelių selektyvumą navikams bei pagerinti terapijos efektyvumą, šiuose tyrimuose naudojamos unikalios ląstelės, randamos praktiškai visur mūsų kūne, vadinamos mezenchiminėmis kamieninėmis ląstelėmis. Šios ląstelės turi įgimtas savybes migruoti į navikus, todėl gali būti panaudojamos tarsi Trojos arkliai, nugabenantys teranostines nanodaleles tiesiai į vėžį. 

„Tikimasi, kad šie tarpdisciplininiai tyrimai reikšmingai prisidės prie kovos su vėžiu, taip pat pateiks novatoriškų įžvalgų fundamentiniame lygmenyje“, – sako D. Dapkutė.

Būtent už šiuos tyrimus D. Dapkutė ir buvo pripažinta „L'ORÉAL Baltic“ programos „Moterims moksle“ (angl. „For Women in Science“) apdovanojimuose. Programa skatina moterų mokslininkių tobulėjimą bei skiria finansavimą naujų projektų įgyvendinimui. Be to, programos tikslas yra ne tik pagerbti jaunas talentingas mokslininkes, bet ir kalbėti apie problemas, su kuriomis vis dar susiduria moterys mokslo pasaulyje. 

„Apdovanojimas parodo, kad sėkmingai einu teisinga kryptimi, kad darbai, kuriuos darau, yra reikšmingi ir naudingi. Tokio lygio pripažinimas skatina judėti toliau ir daryti pasauliniu mastu reikšmingus tyrimus. Tikiu, kad gautas apdovanojimas man leis garsiau kalbėti apie tai, kad mokslui reikia moterų, o pasauliui reikia moterų mokslininkių. Tuo pačiu tai puikus būdas garsinti Lietuvos vardą pasaulyje ir bandyti patekti į pasaulio mokslo elitą“, – teigia mokslininkė.

Mokslo inovacijas drąsiai diegia į kliniką

Nacionalinis vėžio institutas yra mokslo institucija, vykdanti Lietuvos ir tarptautiniu mastu svarbius onkologijos srities mokslinius tyrimus, rengianti aukštos kompetencijos mokslininkus ir medicinos specialistus, bendradarbiaujanti su nacionalinėmis ir tarptautinėmis institucijomis. Čia vykdomi valstybei, visuomenei, tarptautiniam bendradarbiavimui ir ūkio subjektams svarbūs ilgalaikiai moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra šiose srityse: vėžio priežasčių ir mechanizmų tyrimai bei profilaktikos plėtra, vėžio vizualizacijos ir ankstyvosios diagnostikos tobulinimas, naujausių piktybinių navikų gydymo technologijų plėtojimas ir diegimas siekiant individualizuoti kiekvieno paciento gydymą.

NVI vadovė prof. Sonata Jarmalaitė džiaugėsi dar vienu Instituto mokslininkų pasiekimu.

„Nacionaliniame vėžio institute daugiau nei pusė mokslininkų yra jauni tyrėjai, rengiantys disertacinius darbus ar neseniai juos apgynę. Džiugu, kad jaunimas veržliai dalyvauja kuriant inovacijas vėžio srityje. Dominyka Dapkutė – ne tik aktyvi mokslininkė, ji drąsiai mokslo inovacijas diegia į kliniką, siūlydama unikalius klinikinius tyrimus. Šis įvertinimas – tai įpareigojimas Dominykai viešinti vėžio srities tyrimus, jų svarbą visuomenei, padrąsinti moteris, rinktis mokslininkės karjerą. Sėkmės ir įkvėpimo nelengvame mokslininkės kelyje“, – linkėjo prof. S. Jarmalaitė.

Kaip pasakojo Nacionalinio vėžio instituto Biomedicininės fizikos laboratorijos vadovas ir D. Dapkutės disertacinio darbo vadovas prof. Ričardas Rotomskis, D. Dapkutė atėjo dirbti į Biomedicininės fizikos laboratoriją (BFL) studijuodama dar pirmuose Vilniaus universiteto Molekulinės biologijos studijų krypties kursuose. Profesorius mena, kad mergina lengvai įsisavino sveikų ir vėžinių ląstelių auginimo ir tyrimų metodikas, išmoko dirbti su laboratorijoje esančia mokslinių tyrimų aparatūra, todėl buvo priimta į Biomedicinos fizikos laboratorijos mokslinių darbuotojų būrį. Pirmųjų darbų sąraše – BFL vykdyto tarptautinio Lietuvos-Latvijos-Kinijos (Taivano) projekto (vad. R. Rotomskis) tyrimai. D. Dapkutė stažavosi kolegų iš Latvijos laboratorijoje, tyrimų rezultatus pristatė daugelyje tarptautinių ir Lietuvos konferencijų, kartu su kolegomis tyrimų rezultatus pateikė mokslinėse publikacijose.

„D. Dapkutė sėkmingai suderino studijas VU ir mokslinius tyrimus BFL. Laboratorijoje gautų mokslinių tyrimų rezultatų pagrindu ji sėkmingai apgynė bakalaurinių ir magistrinių studijų kursinius ir diplominius darbus molekulinės biologijos srityje. Baigusi magistro studijas įstojo į Biofizikos doktorantūrą ir atliko visus tyrimus Nacionalinio vėžio instituto BFL. Doktorantūrą sėkmingai užbaigs kitąmet. Malonu, kad jos darbas mūsų laboratorijoje įvertintas tarptautiniu mastu. Tai yra ne tik didis pripažinimas jaunajai mokslininkei, bet ir įrodymas, kad BFL vykdomi tyrimai atitinka aukščiausius mokslinių tyrimų standartus ir laboratorija sugeba produktyviai išnaudoti jaunimo potencialą sprendžiant vėžio diagnostikos ir terapijos problemas“, – kalbėjo prof. R. Rotomskis.

Tomo Kaunecko nuotraukos

 

Atnaujinta 2020-06-30 14:36