Atgal

Nacionaliniame vėžio institute – mokymai ir studentams, ir profesionalams

   Geg. 26, 2021

Nuo studento iki patyrusio mediko. Nacionaliniame vėžio institute jau antras mėnuo vyksta įvairūs mokymai. Gegužę vėl mokosi būsimieji radiologijos technologai. Savo žinias gilino ir medikai iš kitų ligoninių – Santaros klinikų ginekologai mokėsi, kaip atlikti ultragarso tyrimus krūtims, dalyvavo klinikinių atvejų aptarime.

Vilniaus kolegijos antrakursė, būsima radiologijos technologė Laura Laukytė džiaugiasi, galėdama atlikti praktiką Nacionalinio vėžio instituto Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriuje. „Įdomiausia pamatyti, kaip praktiškai vyksta tyrimas. Kadangi viską mokomės teoriškai, labai džiugu, kad pavyksta įgauti praktikos, ypač, per karantiną.“ Laura mokosi, kaip atlikti mamografiją. Studentė neslepia: teorija nuo praktikos tikrai skiriasi: „Matosi, kaip vyksta tas darbas realiai: atėjus tenka pamatyti, kaip atliekama mamografija, kaip atliekama krūties biopsija. Tai buvo labai įdomu, nes teoriškai šiek tiek kitaip įsivaizdavau. Taigi, pamačiau, kaip viskas vyksta realybėje. Labai įdomu,“ – įspūdžiais dalinasi Laura.

Lauros mokytoja, NVI radiologijos technologė Elena Ubartienė studentus moko kaip atlikti mamografiją. O tai, anot E. Ubartinenės, nėra lengvai atliekamas tyrimas: „Tyrimas sudėtingas tuo, kad jį reikia atlikti labai tiksliai. Juk moterims suspaudžiama krūtis, tyrimas nėra malonus,“ – pasakoja E. Ubartienė. Juk būtent radiologijos technologas atlikdamas mamografiją daugiausia bendrauja su paciente ir rūpinasi, kad procedūra keltų kuo mažiau diskomforto. Visgi, anot E. Ubartienės, atsakomybė studentų neatbaido. Pasitaiko netgi tokių jaunuolių, kurie po praktikos valandų NVI neskuba grįžti namo, nori išmokti dar daugiau naujų dalykų.

Išmokti naujų dalykų nori ir Lauros bendramokslė, Vilniaus kolegijos studentė Gabija Janiulytė – mergina tame pačiame skyriuje mokosi kaip atlikti kompiuterinę tomografiją. Gabijos šio tyrimo specifika pernelyg nenustebino: „Kaip įsivaizdavau, viskas taip ir vyksta. Aišku, daug sudėtingiau, nei klausantis teorijos, bet ir daug įdomiau,“ – įspūdžiais dalijasi. studentė. Anot Gabijos, atliekant praktiką jai sudėtingiausia atrodo nesukelti papildomo diskomforto pacientui: „Sunkiausia yra išmokti atlikti intraveninę injekciją. Manau, daugelis studentų bijo nuskriausti pacientą, sukelti jam skausmą,“- pasakoja Gabija.

Gabijos mokytoja, radiologijos technologė Monika Grigaitė sako, kad studentai labai žingeidūs ir entuziastingi: „Visi labai šaunūs. Nori mokytis, tobulėti, yra imlūs vien tik gerąja prasme,“ – jaunaisiais kolegomis džiaugiasi M. Grigaitė. Anot radiologijos technologės, studentai į praktiką atėjo turėdami nemenką teorinių žinių bagažą: „Teorijos žinių jiems tikrai pakanka. Bet, galbūt, sunkiausias dalykas yra teorijos derinimas su praktika. Ir suprasti, kodėl tai atlikti praktiškai nėra taip paprasta. Būtent to studentus ir stengiamės išmokyti. Kad jie jaustųsi labiau pasitikintys savimi.  Šioje profesijoje ypač svarbu ir anatominės žinios. Bet kiek studentų turėjau – visi tikrai pasiruošę,“ – pasakoja M. Grigaitė.

Anot vyresniosios radiologijos technologės Rūtos Petroškienės, studentai įgauna ne tik profesinės praktikos, bet ir gebėjimų dirbti komandoje. O tai medicinoje yra be galo svarbu. „Manau, kad studentams sekasi puikiai. Nes jie turi labai gerus mokytojus, studentai visada išeina su džiugesiu. Kiek žinau, jie išsineša geras emocijas ir mūsų instituto. Nes, kaip jie patys sako, gauna daug žinių. Jie nori ateiti dirbti pas mus,“– pasakoja R. Petroškienė.

Gegužę NVI Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriuje mokosi dešimt Vilniaus kolegijos studentų, dar tiek pat būsimų radiologijos technologų praktikuotis čia ateis birželį.  Balandį skyriuje mokėsi ir Kauno kolegijos studentai. „Visas teorines žinias jie gauna kolegijoje. O čia mokosi praktikos: kaip valdyti aparatą, kaip atlikti tyrimą, susipažįsta su darbo vieta ir jo technika atliekant kompiuterinę tomografiją. Kas juos domina – atsakome,“ – apie praktiką pasakoja R. Petroškienė. Kompiuterinės tomografijos vingrybių studentai mokosi keturias savaitės, mamografijos – dvi.

Mokslai verda ir kitame Nacionalinio vėžio instituto skyriuje. Vilniaus kolegijos antrakursiai praktikuojasi ir Branduolinės medicinos skyriuje. Čia besimokantis Faustas Plotnikovas sako, kad jam praktika davė daug daugiau žinių nei teorija. Juk per karantiną ir taip sunkiau mokytis – paskaitos vyksta nuotoliniu būdu: „Praktika iš pradžių atrodė baisus dalykas. Bet kadangi čia draugiškas kolektyvas, per praktiką išgirdau daugybę paaiškinimų: žmogus yra darbo vietoje, tą teoriją, kurią mes mokomės paskaitose, kolegos gali išmokyti daug paprasčiau. Nereikia mokytis iš skaidrių: pamatai dalyką ir pradedi suprasti procesą. Praktika pranoko visus lūkesčius ir paaiškino tai, ką studijuoju,“ – nauja patirtimi džiaugiasi Faustas.

„Kadangi studentai dabar mokosi nuotoliniu būdu, jie dažnai net nežino dėstytojo vardo. Net paklausti jo kažko negali. Todėl mes stengiamės ir teorijos juos pamokyti. Tokios, kokios jie nėra girdėję. Jiems buvo pakankamai įdomu Branduolinės medicinos skyriuje. Jie daug ką pamatė pirmą kartą,“ – pasakoja Branduolinės medicinos skyriaus vyresnioji radiologijos technologė Vida Rumšienė.

Anot V. Rumšienės, studentai artimiau susipažino su radiologijos technologo darbo specifiką. „Pamatė, kuo branduolinėje medicinoje skiriasi diagnostika nuo terapijos. Ir sužinojo, koks yra technologo vaidmuo dirbant branduolinėje medicinoje. O jis yra labai specifinis. Į NVI Branduolinės medicinos skyrių kas mėnesį mokytis ateina po du studentus," – sako V. Rumšienė.

Kol būsimieji medikai dar tik mokosi, įgyti naujų žinių, į NVI užsuka ir profesionalai. Įstaigoje lankėsi Vilniaus universiteto Santaros klinikų ginekologai, kurie dalyvavo multidisciplininėje komisijoje. „Dėstėme teoriją apie tai, kaip reikia atlikti ultragarso tyrimą. Atkreipėme dėmesį į pagrindinius pokyčių požymius, kuriuos matome atlikdami ultragarso tyrimą. Tai yra pasidalijimas informacija su kolegomis ginekologais apie krūtų tyrimus. Mokymų tikslas yra išmokyti gydytojus ginekologus atlikti krūtų ultragarso tyrimą,“- pasakoja mokymus gydytojams vedusi NVI gydytoja radiologė dr. Rūta Briedienė. Medikė tikisi, kad iš kitų įstaigų atėjusiems kolegoms mokymai bus naudingi. „Gydytojams ginekologams yra kur gilinti žinias,“ - sako dr. R. Briedienė.

Didžiąją dalį Vilniaus universiteto Santaros klinikų ginekologams skirtų mokymų sudarė praktika, apie penktadalį naujos medžiagos – teorija. „Kolegos sudalyvavo krūties vėžio multidisciplininėje komisijoje, susipažino su sudėtingais klinikiniais atvejais: tiek pirmą kartą diagnozuoto krūties vėžio gydymu, tiek progresuojančio krūties vėžio gydymu, tiek pooperaciniais atvejais,“ – apie mokymus kolegoms pasakoja NVI Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriaus vedėja dr. Jurgita Ušinskienė. Anot skyriaus vedėjos, mokymai yra svarbi medikų kvalifikacijos kėlimo dalis. Dr. J. Ušinskienė įsitikinusi, kad būtent tokių mokymų Lietuvoje ir trūksta: didelio pasirinkimo, kur būtų vedami krūtų ultragarso mokymai ir kur gydytojai galėtų kelti kvalifikaciją, nėra.

„Nacionalinis vėžio institutas yra seniausia gydymo įstaiga Lietuvoje, kurioje dirba gydytojai radiologai krūtų ligų diagnostikos srityje. Turime didžiulę patirtį, pirmieji šalyje pradėjome atlikti mamografiją, tomosintezę, stereotaksinę biopsiją, krūtų ultragarso tyrimus, magnetinio rezonanso tyrimus. Turime ilgametę patirtį krūtų vėžio diagnostikos ir stebėsenos srityje. Pagal apsilankymų skaičių – dėl krūtų vėžio ištyrimo ir stebėsenos pirmaujame Lietuvoje. Taip pat esame didžiausias centras, kuris vykdo ir prevencinę mamografinę patikrą bei atlieka visus reikalingus papildomus ištyrimus po prevencinės mamografijos,” – mokymų svarbą gydytojams reziumuoja dr. J. Ušinskienė.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atnaujinta 2021-05-31 14:15