Atgal

Nacionaliniame vėžio institute atlikto tyrimo duomenys suteikė papildomų argumentų revakcinacijos poreikiui

   Spa. 28, 2021

Nacionalinis vėžio institutas 2021 metų pradžioje priėmė iššūkį ne tik atlikti savo darbuotojų vakcinaciją, bet ir būti pirmose gretose vakcinuojant vėžiu sergančius pacientus. Šiame procese dalyvavo gausus ir iniciatyvus NVI kolektyvas, kurio kompetencija ir atsidavimu pacientui pasidžiaugė ne vienas. Prieš vakcinuojant darbuotojus ir pacientus pirmąja vakcinos doze, buvo atliktas greitasis antikūnų testas, kuris parodė, kad dauguma vakcinuojamų darbuotojų ir pacientų nebuvo sirgę COVID-19 infekcija. 2021 metais NVI dviem vakcinos dozėmis buvo paskiepyti 557 NVI darbuotojai (sausio-vasario mėnesiais) ir 2643 pacientai (vasario-gegužės mėnesiais).

„Vykdydami biožymenų tyrimą „Onkologinėmis ligomis sergančių pacientų vakcinos nuo SARS-CoV-2 imuninio atsako tvarumo tyrimas“, ištyrėme 538 pacientų kraują praėjus 3-5 mėnesiams po antros vakcinos dozės,“ - pasakojo Nacionalinio vėžio instituto Klinikinių tyrimų grupės vedėja, gydytoja onkologė chemoterapeutė dr. E. Baltruškevičienė.

Tyrimo metu nustatyta anti-BDR antikūnų titro mediana yra 135,6 BAU/ml, o reikšmės svyravo nuo 0,159 iki 9290,6 BAU/ml. Vos vienam procentui pacientų, dalyvavusių tyrime, antikūnai nesusidarė. Beveik pusei pacientų (45,2 proc.) nustatytas >165 BAU/ml antikūnų titras, pasak anksčiau atlikto tyrimo, užtikrinantį bent 70 proc. apsaugą nuo COVID-19. Likusiems pacientams nustatytas mažesnis (<165 BAU/ml) antikūnų titras, kuris parodė, kad susidariusi apsauga nuo viruso nėra pakankamai stipri. Vis tik, 80 proc. apsaugą nuo COVID-19 užtikrinantis >506 BAU/ml titras nustatytas tik 13,5 proc. pacientų.

Laikas, paėjęs nuo antrosios vakcinos dozės yra svarbus imuniteto prieš COVID-19 stiprumo rodiklis. Jei praėjus 3-4 mėnesiams po antros vakcinos dozės paimtuose mėginiuose nustatyta antikūnų titro mediana buvo 160 BAU/ml, tai praėjus 4-5 mėnesiams sumažėjo iki 135,6 BAU/ml. „Šie skaičiai rodo antikūnų titro mažėjimo tendenciją priklausomai nuo laiko praėjusio po antros vakcinos dozės. Kadangi net pusės tirtų pacientų imunitetas po antros vakcinos dozės praėjus 3-5 mėnesiams buvo nepakankamas ir toliau mažėjo, akivaizdu kad skubiai reikia sustiprinti pacientų atsparumą COVID-19 trečia vakcinos doze. Tolesniuose tyrimuose bus vertinama kaip antikūnų titrui įtakos turi pacientų amžius, vėžio lokalizacija bei taikomas gydymas. Kraujo mėginius planuojama pakartotinai paimti po 3 mėnesių,“ – apie pacientų vakcinacijos tyrimą pasakoja dr. E. Baltruškevičienė.

„Prieš trečią vakcinacijos dozę pakvietėme NVI kolektyvą pasitikrinti turimų antikūnų prieš COVID-19 titrą.  Visi testuoti NVI darbuotojai po vakcinacijos praėjus 6-7 mėnesiams antikūnų turėjo, tačiau titro mediana nebuvo pakankama patikimai užtikrinti apsaugą nuo COVID-19. Antikūnų lygio mediana po 6-7 mėnesių tesiekė 50,1 BAU/ml, o reikšmės svyravo nuo 16,6 iki > 4330 BAU/ml. Tik penktadaliui darbuotojų nustatytas 70 proc. apsaugą užtikrinantis antikūnų kiekis (>165 BAU/ml), o daugumai darbuotojų (83 proc.) nustatytas mažas (<165 BAU/ml) antikūnų titras. Laimei, visi pageidaujatys darbuotojai jau galėjo skiepytis trečia imunitetą sustiprinančia vakcinos doze,“ - pasakojo Vėžio žymenų grupės vyresnioji ordinatorė dr. R. Sabaliauskaitė.

Darbuotojų tyrimo rezultatai dar kartą patvirtino, kad net ir sveikų asmenų antikūnų titras su laiku mažėja. Tikėtina, kad kartotiniuose pacientų kraujo mėginiuose būtų stebimas dar mažesnis antikūnų kiekis. Šie duomenys dar kartą patvirtina revakcinacijos poreikį imunosupresiniams pacientams.

Esame dėkingi visiems NVI pacientams ir darbuotojams, dalyvaujantiems šiame tyrime. Mūsų žinios apie SARS-CoV-2 virusą, prieš jį besiformuojančio imuniteto ypatumus auga kiekvieną dieną ir leidžia daryti informuotus sprendimus dėl pandemijos valdymo. Raginame neabejoti trečiojo skiepo nauda. Jau seniai įrodyta, kad vakcinuojantis reguliariai atnaujinamas imunitetas prieš gripo virusą padėjo išsaugoti daugelio imunosupresuotų pacientų gyvybes ir sveikatą. Naujos kartos RNR vakcinos, naudojamos COVID-19 imuniteto sustiprinimui, šiai dienai yra didžiausias mokslo pasiekimas kovoje su infekcinėmis ligomis.

 

Atnaujinta 2021-10-28 10:41