Atgal

Trijų Baltijos šalių ekspertai kalbėjo apie Europos vėžio misijos veiklas jų šalyse

   Gru. 17, 2021

Vakar įvykusioje nuotolinėje konferencijoje “Conquering cancer - mission possible: coordination of actions in Baltic States” dalyvavę trijų Baltijos šalių ekspertai aptarė nacionalinius Lietuvos, Latvijos ir Estijos veiksmus ir bendradarbiavimo stiprinimą įgyvendinant ES vėžio srities misiją.

Konferencijoje kalbėjusių autoritetų, ekspertų, įstaigų vadovų  lūpose ne kartą nuskambėjo teiginys, jog neatsitiktinai pavadinime vėžio misija įvardijama kaip įmanoma. Be jokios abejonės, tik bendri veiksmai su Baltijos ir kitomis ES šalimis padės pasiekti užsibrėžtus tikslus.

Annika Nowak, Vėžio misijos sekretoriato vadovė pabrėžė, jog sėkmingam vėžio misijos įgyvendinimui būtinas dialogas  nacionalinėse valstybėse, taip pat tikimasi dialogo su visomis suinteresuotomis šalimis.

Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai detaliai pristatė Lietuvos vėžio profilaktikos ir kontrolės planą ir jo pokyčius, siejamus su Europos kovos su vėžiu planus.

Prof. Marcis Leja, Europos vėžio tarybos narys, atstovaujantis Latvijos universiteto Klinikinės ir prevencinės medicinos institutą, sveikindamas  šio renginio organizatorius pasakė: „Baltijos šalys nedažnai diskutuoja apie tokias problemas kartu, o juk labai naudinga pasikeisti nuomonėmis“.

Prof. Sonata Jarmalaitė, pristatydama pagrindinius Lietuvoje vykdomus vėžio misijos projektus, pasakė: "Klinikoje taikomi mokslo pasiekimai padeda gerinti vėžio kontrolės rodiklius, išsaugoti gyvybes. Mokslo pasiekimus prie klinikų priartina mokslui patraukli ekosistema, besikurianti greta klinikų. Šiuo metu Lietuva vykdo nacionalinio biobanko kūrimo projektą, kartu su europine >1MG iniciatyva kuria medicinos genomikos infrastruktūrą. Akivaizdu, jog bendradarbiaujant mokslui ir klinikai laimi pacientas, nes jį greičiau pasiekia inovatyvus gydymas, vėžio diagnostikos naujienos", – kalbėjo prof. S. Jarmalaitė.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos direktorė Neringa Čiakienė pristatė organizacijos veiklą ugdant visuomenės supratimą apie vėžio prevencijos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą bei edukuojant onkologinius pacientus, kaip išvengti ligos atkryčio. "Iš svarbesnių Lietuvos problemų norėčiau išskirti keletą: neefektyviai veikiančios vėžio prevencijos programos, didelis dėl Covid pandemijos vis dar nediagnozuotų vėžio atvejų skaičius, nepakankamas valdžios institucijų dėmesys vėžio profilaktikai ir tai, kad nevyriausybinių organizacijų veiklos dėl vėžio prevencijos  vykdomos dažniausiai tik pačių iniciatyva ir ištekliais", – pasakė N. Čiakienė. 

Pasisakymo pabaigoje POLA direktorė Neringa Čiakienė išreiškė viltį, kad ši konferencija paskatins ir Lietuvos institucijas pagaliau skirti laiko ir dėmesio atnaujintos nacionalinės kovos su vėžiu programos parengimui.

Konferenciją organizavo Lietuvos mokslo tarybos nacionaliniai kontaktiniai asmenys, Lietuvos mokslo ir inovacijų ryšių biuras Briuselyje LINO, Estijos mokslo ir inovacijų ryšių biuras bei Latvijos mokslo ir inovacijų ryšių biuras Briuselyje, Estijos bei Latvijos nacionaliniai kontaktiniai asmenys.

Organizatoriai padėkojo konferencijos dalyviams už sutikimą dalyvauti renginyje ir jame kalbėti. „Europos Komisija įvertino mūsų renginį, jis yra pridėtas jų puslapyje, skirtame vėžio misijai prie  renginių. Tai jau yra renginio įvertinimas, nes Komisija ir siekia, kad misijos būtų įgyvendinamos bendradarbiaujant. Labai džiaugiamės, kad įvyko pasikeitimas nuomonėmis ir tikimės, kad vyks tolesnis dialogas, kurį dirbdami drauge  užmezgėme tiek  nacionaliniu, Baltijos šalių bei europiniu lygmeniu. Mes, sveikatos NCP ir LINO biuras Briuselyje, esame pasirengę jums padėti įgyvendinti  vėžio misijos tikslus ir uždavinius“, – rašoma jų laiške. 

 

Atnaujinta 2021-12-20 12:29