Atgal

Sėkmingai apginta daktaro disertacija – sveikiname genetikę dr. Raimondą Kubiliūtę!

   Gru. 23, 2021

Gruodžio 22 d. Nacionalinio vėžio instituto jaunesnioji mokslo darbuotoja genetikė Raimonda Kubiliūtė  sėkmingai apgynė daktaro disertaciją „Šviesių ląstelių inkstų karcinomos diagnostiniai ir prognostiniai DNR metilinimo žymenys”. Mokslinis vadovas – prof. dr. (HP) Sonata Jarmalaitė.

Lietuvoje sergamumas inkstų vėžiu yra didžiausias pasaulyje ir sudaro 5 proc. visų vėžio atvejų. Šviesių ląstelių inkstų karcinoma yra labiausiai paplitęs inkstų vėžio potipis, pasižymintis didžiausiu mirtingumu tarp visų urogenitalinės kilmės navikų. R. Kubiliūtės tyrimo tikslas buvo identifikuoti ir validuoti naujus šlapime aptinkamus inkstų vėžiui specifinius DNR metilinimo biožymenis, pagerinančius ankstyvą ligos diagnostiką ir ligos eigos prognozavimą.

Visą genomą apimanti DNR metilinimo profilio analizė mikrogardelių metodu inkstų audiniuose leido identifikuoti naujus potencialius inkstų vėžiui specifinius DNR metilinimo biožymenis, turinčius vidutinį ir aukštą diagnostinį ir prognostinį potencialą. Nustatyti DNR metilinimo pokyčiai reguliacinėse baltymus koduojančių genų srityse buvo aptikti ir ligonių šlapimo mėginiuose, kur jų diagnostinė ir prognostinė vertė pranoko anksčiau aprašytus potencialius inkstų vėžio biožymenis ir net kai kuriuos šiuo metu praktikoje taikomus rodiklius.

Taigi, gauti rezultatai atskleidė atrinktų genų kaip neinvazinių ligos biožymenų potencialą, kurie gali būti panaudoti tolimesniam šlapimu pagrįsto inkstų vėžio testo kūrimui. Nors papildomi validavimo etapai yra būtini, siekiant patvirtinti tirtų biožymenų klinikinę reikšmę, gauti rezultatai yra daug žadantys ir tikėtina, paskatins tolimesnius tyrimus, priartinančius šiuos žymenis prie panaudojimo klinikinėje praktikoje.

Sveikiname dr. Raimondą Kubiliūtę!

 

Atnaujinta 2022-01-20 09:22