Atgal

„L’ORÉAL Baltic“ programos „Moterims moksle“ apdovanojimas – NVI jaunesniajai mokslo darbuotojai G. Jarockytei

   Rug. 25, 2022

Rugpjūčio 23 d. Rygoje „L’ORÉAL Baltic“ programos „Moterims moksle“ (angl. „Women in Science“) apdovanojimas įteiktas Nacionalinio vėžio instituto Biomedicininės fizikos laboratorijos jaunesniajai mokslo darbuotojai Gretai Jarockytei.

„Apdovanojimų ceremonija buvo labai gražus renginys, buvo daug įkvepiančių kalbų apie moterų vaidmenį moksle. Buvo kalbama apie tai, kad pastaruoju metu kaip niekad reikia mokslininkių įsitraukimo sprendžiant kylančias krizes sveikatos, klimato kaitos ir energetikos srityse. Ceremonijos metu buvo apdovanota 21 moteris mokslininkė iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Simboliška, kad ceremonija vyko tą pačią dieną kaip ir Baltijos kelias, tad ir ceremonijos metu buvo prisiminta Baltijos šalių vienybė,“ – įspūdžiais dalijasi G. Jarockytė.

Programa „Moterims moksle“ skatina talentingas mokslininkes tęsti tyrimus ir pagerbia už indėlį siekiant visuomenės pažangos. Programą „L’Oréal Baltic“ įgyvendina bendradarbiaudama su Baltijos šalių mokslų akademijomis ir UNESCO nacionalinėmis komisijomis.

G. Jarockytė savo darbe tiria įvairias nanodaleles kaip ateities nanovaistus vėžio diagnostikai ir gydymui. Tokios medžiagos, pritaikytos onkologijoje, pakeistų dabar taikomas kelių žingsnių procedūras, sumažintų gydymo pradžios laukimo laiką ir pagerintų pacientų priežiūrą. Vienas iš tiriamų objektų – daugiasluoksnės  nanodalelės, kurių kiekvienas sluoksnis atlieka skirtingas funkcijas, o kiekviena funkcija yra įjungiama skirtingos bangos ilgio šviesa. Tokios daugiafunkcės nanodalelės galėtų būti proveržis vėžio diagnostikoje ir gydyme. Kol kas tai yra fundamentiniai tyrimai, todėl šios nanodalelės yra testuojamos tik su vėžinėmis ląstelėmis. Savo tyrimuose G. Jarockytė naudoja ląstelinius sferoidus, kurie yra kaip maži navikai (mažesni nei 1 mm) – auga specialiuose auginimo induose, bet elgiasi kaip ankstyvos stadijos navikas.

Apie programą „Moterims moksle“

Už indėlį į mokslą per šešerius programos Lietuvoje metus jau buvo apdovanotos dešimt Lietuvos tyrėjų.

Programą Latvijoje įsteigė „L’Oréal-UNESCO“ draugijos globėja, buvusi Latvijos Respublikos Prezidentė (1999–2007) dr. Vaira Vykė-Freiberga. Šiandien programą „Moterims moksle“ „L’Oréal Baltic“ įgyvendina bendradarbiaudama su Latvijos, Estijos ir Lietuvos mokslų akademijomis ir šių šalių nacionalinėmis UNESCO komisijomis.

Tai vienintelė paramos programa, skirta mokslininkėms Baltijos šalyse. Ji skatina jų profesinį tobulėjimą, padėdama siekti naujų tikslų ir kurti tiek mokslo, tiek visuomenės labui.

Tarptautinė programa „Moterims moksle“ buvo pradėta 1998 metais. Nuo tada „L’Oréal“ įmonių fondas ir Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO įsipareigojo didinti moterų, atliekančių mokslinius tyrimus, skaičių. Jau dvidešimt ketverius metus L’Oréal-UNESCO programa „Moterims moksle“ veikia tam, kad pagerbtų ir lydėtų tyrėjas jų svarbiausiais gyvenimo momentais, reikšmingai prisidedant prie mokslo raidos ir lyčių lygybės šioje srityje.

 

 

 

Atnaujinta 2022-08-25 12:19