Atgal

COVID-19 NVI pacientui

Dėmesio!

Pacientų, tiriamų ar gydomų Nacionalinio vėžio instituto klinikų skyriuose, lankymo tvarka

Savo artimuosius galėsite aplankyti, laikydamiesi tokios tvarkos:

 • tik turėdami Galimybių pasą, jį atvykę turėsite pateikti poste NVI centriniame hole;
 • iš anksto suderintą ir išduotą raštišką skyriaus vedėjo leidimą rasite NVI centriniame hole esančiame poste;
 • pas pacientą lankymo metu galima būti tik 15 min.;
 • pacientas per savaitę galės priimti ne daugiau kaip tris lankytojus.
 • lankyti galite atvykti tik po vieną.

Primename bendrąsias Nacionalinio vėžio instituto klinikos skyriuose tiriamų ir gydomų pacientų lankymo taisykles: 

 • Esant šalyje paskelbtai valstybės lygio ekstremaliajai situacijai ir turint patvirtintos formos skyriaus vedėjo išduotą leidimą, lankomi šie pacientai:
   * terminalinės sveikatos būklės pacientai;
   * pacientai, kuriems nustatytas neįgalumas;
   * kiti sunkios būklės pacientai, skyriaus vedėjo/budinčio gydytojo nustatytais atvejais
   * kiti pacientai, kai juos lanko asmenys turintys galiojantį Galimybių pasą ar Europos Sąjungos skaitmeninį COVID pažymėjimą.

Bendrasis pacientų lankymas

 

 • Klinikiniuose skyriuose hospitalizuotų pacientų lankymas leidžiamas visiems iš anksto užsiregistravusiems, turintiems skyriaus vedėjo/budinčio gydytojo leidimą (leidimo išdavimo sąlygos suderinamos telefonu) ir turintiems galiojantį Galimybių pasą ar ES skaitmeninį COVID pažymėjimą lankytojams. Būtina turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą.
 • Lankymas leidžiamas darbo dienomis nuo 15.00 iki 17.00 val. ir šeštadienį nuo 11.00 iki 15.00 val.
 • Į stacionarą lankytojai atvyksta per centrinį įėjimą. Centrinio fojė kontrolės poste lankytojas pateikia visus būtinus dokumentus.
 • Kontrolės poste lankytojui matuojama kūno temperatūra. Lankytojai, kuriems pasireiškia bent vienas COVID-19 būdingas simptomas (kūno temperatūra 37,3℃ ir daugiau, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas (dusulys), staigus uoslės ar skonio praradimas ar susilpnėjimas) arba kuriems taikoma izoliacija į stacionarą neįleidžiami.
 • Vieno paciento lankymo trukmė – iki 15 min. (išskyrus atvejus, kai lankomas terminalinės būklės pacientas ar pacientas yra slaugomas).
 • Vieną pacientą vienu metu lankyti leidžiama tik vienam lankytojui.
 • Lankymas vyksta paciento palatoje.
 • Lankytojai privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, prieš įeinant į skyrių ir išeinant iš jo dezinfekuoti rankas.
 Terminalinės būklės pacientų lankymas
 • Pacientus galima lankyti tik gavus skyriaus vedėjo ar budinčiojo leidimą. Turėti Galimybių pasą ar ES skaitmeninį COVID pažymėjimą nėra būtina.
 • Lankymas leidžiamas bet kuriuo paros metu, iš anksto suderinus konkretų lankymo laiką su skyriaus vedėju ar budinčiu gydytoju.
 • Kitu laiku nei nurodyta Bendrojo lankymo atveju, lankytojas kreipiasi į Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus registratūrą.
 • Vienoje palatoje vienu metu leidžiama būti tik vieno paciento lankytojams
 • Kitos lankymo nuostatos yra tokios pačios kaip ir Bendrojo lankymo atveju.

Draudžiama 

 • Skyriuje izoliuotų pacientų lankymas draudžiamas.
 • Esant COVID-19 protrūkiui skyriuje lankymas šiame skyriuje draudžiamas.
 • Pacientų lankymas NVI stabdomas, kai COVID-19 liga per pastarąsias 14 kalendorinių dienų viršija 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų visoje Lietuvoje ir 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų Vilniaus m. savivaldybėje.
 • Pacientams išeiti iš skyriaus ir susitikti su lankytojais kitose NVI teritorijose (centrinis holas, laukas ir pan.) griežtai draudžiama.
Siuntinių pacientams perdavimas
 • Pacientams gali būti perduoti tik maisto produktai, higienos priemonės ar kiti būtiniausi reikmenys. Maisto produktai ar kiti daiktai turi būti tvarkingai supakuoti ir tinkami vartoti. Draudžiama perduoti alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius.
 • Ant siuntinio (toliau - „lauknešėlis") būtina nurodyti skyrių bei paciento vardą ir pavardę.
 • „Lauknešėliai" pacientams priimami:
  *  darbo dienomis nuo 8.00 iki 17.00 vai. kontrolės poste (centriniame fojė prie pagrindinio įėjimo);
  *  sekmadienį ir švenčių dienomis nuo 12.00 iki 15.00 vai. Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje.
 • Pacientams „lauknešėlius" iš jų priėmimo vietos pristato skyriaus personalas.

 Ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos pacientams:

 • neturintiems ūminės kvėpavimo takų infekcijos simptomų ir epidemiologinės rizikos;
 • turintiems šeimos gydytojo ar specialisto siuntimą arba siuntimą ilgalaikei stebėsenai;
 • iš anksto užsiregistravusiems, žinantiems apsilankymo dieną, laiką ir vietą. 

COVID-19 klausimynas (spausdinimui) – jeigu turite galimybę, atsispausdinkite šį klausimyną ir užpildykite namie. Ateidami į NVI galite atsinešti jau užpildytą – taip sutaupysite laiko. 

Ką turi žinoti onkologinėmis ligomis sergantys pacientai 

Prieš atvykstant į NVI

Patikslinome pacientų priėmimo tvarką karantino laikotarpiu

Atmintinė NVI pacientui

Koronaviruso testai: kuo jie skiriasi, kam ir kada juos atlikti

Viešose vietose rekomenduojama dėvėti kaukes, vienkartines pirštines ir vengti tiesioginio kontakto

Onkopsichologių patarimai karantino metu: kaip sumažinti nerimą dėl ateities ir išvengti pykčio

 


Apie COVID-19 vakciną onkologine liga sergančiam pacientui

Vėžys ir COVID-19 vakcina

Šalyje prasidėjus prevenciniam vakcinavimui nuo koronovirusinės infekcijos kyla klausimai, kaip ir kada skiepyti vėžiu sergančius pacientus ir medicinos personalą, dirbantį onkologijos centruose.

Apžvelgėme Europos medikamentinės onkologijos (ESMO) ir Amerikos klinikinių onkologų (ASCO) draugijų rekomendacijas. Vertėtų pabrėžti, kad COVID-19 vakcinų klinikiniuose tyrimuose nedalyvavo vėžiu sergantys pacientai, todėl  vakcinos anotacijoje neinformuojama apie vakcinos tinkamumą sergantiesiems onkologinėmis ligomis. Vis gi nurodoma, kad imunosupresuota būklė nėra kontraindikacija COVID-19 skiepams. Ši išvada remiasi panašių vakcinų naudojimo onkologiniams ligoniams patirtimi. Specialistai primena, kad kiekvienas pacientas ir jam skirtas gydymas yra unikalūs, tad ir COVID-19 skiepų poveikis gali skirtis. Idealiu atveju, prieš skiepus vėžiu sergantis pacientas, ypač esantis aktyvaus gydymo etape, turėtų pasikonsultuoti su gydytoju onkologu ar šeimos gydytoju dėl tinkamiausio skiepų laiko ir galimų sąveikų su vėžio gydymu.  

Daugelio šalių patirtis rodo, kad vėžiu sergantys pacientai nėra imlesni virusui, tačiau šiai imunosupresuotų pacientų grupei būdingas didesnis COVID-19 ligos komplikacijų ir mirčių nuo COVID-19 dažnis. Europos ir Amerikos tyrėjų atlikti didelių imčių tyrimai parodė, kad sergant vėžiu, sunki COVID-19 ligos eiga pasireiškia maždaug ketvirtadaliui pacientų. Tuo tarpu įprastas populiacinis sunkios eigos COVID-19 ligos dažnis yra apie 5 proc. nuo visų infekuotų atvejų. Akivaizdu, kad dėl sunkesnės infekcinės ligos eigos vėžiu sergantys pacientai turėtų būti skiepijami pirmumo tvarka. Onkologinių klinikų medicinos darbuotojai, vengiant infekcijos pernešimo pacientams, turėtų būti priskiriami pirmenybės tvarka skiepijamų medikų kategorijai.

Diskutuojama dėl vakcinos efektyvumo onkologiniams pacientams, esantiems aktyvioje gydymo fazėje, kai neretai sumažėja imuninės sistemos ląstelių kiekis bei imuninio atsako efektyvumas. Tikėtina, kad tokioje būklėje vakcinos poveikis gali būti silpnesnis, nors tą patvirtinančių tyrimų kol kas nėra. Specialistai remiasi gripo vakcinos tyrimais, kurie parodė, kad sezoninio gripo skiepai aktyviai gydomiems onkologiniams  pacientams nebuvo mažiau efektyvūs nei kitiems tyrimo dalyviams. Išimtimi galėtų būti kraujo vėžiu sergantys pacientai, kurie gydomi B ląsteles slopinančiais preparatais ar kuriems atliekama kaulų čiulpų transpantacija.

Vėžiu sergantiems pacientams nerekomenduotini gyvų vakcinų skiepai, bet įprastinės vakcinos yra tinkamos. Apie naujųjų mRNR vakcinų poveikį sergantiems vėžiu žinoma nedaug. Yra hipotetinė galimybė, kad RNR vakciną nešančios lipidinės mikropūslelės aktyviau kaupsis navike, dėl ko galimai sumažėtų vakcinos efektyvumas. Bet tai tik hipotezė. Terapinės RNR vakcinos jau kelis metus taikomos vėžio gydymui klinikinių tyrimų kontekste ir yra gan saugios, be reikšmingų šalutinių reiškinių. Be to, gripo vakcinų tyrimai rodo, jog imunoterapijos, taikinių terapijos ar chemoterapijos metu skiepai nuo viruso gan gerai toleruojami.

Skiepų skyrimo laikas priklauso nuo onkologinės ligos sunkumo, pasirinktos gydymo schemos ir tipo. Idealiu atveju, pacientams kuriems diagnozuotas vėžys ir numatomas sisteminis gydymas (chemoterapija, radioterapija ar kita), skiepytis reikėtų prieš skirtą vėžio gydymą. Jei gydymo kursas jau pradėtas, vakcinacija neturėtų būti atidėta, tačiau reikėtų konsultuotis su gydančiu onkologu, aktyviai stebėti paciento būklę po skiepo. Tikintis geresnio skiepų efekto galima vakcinavimą atidėti iki gydymo kurso pabaigos ar pertraukos. Pacientai, kuriems aktyvaus gydymo kursas baigtas ir kurie lankosi pas onkologus dėl ligos eigos stebėsenos, turėtų būti skiepijami įprastine tvarka.

Sprendžiant dėl tinkamiausio skiepo laiko parinkimo ESMO rekomenduoja įvertinti rizikas, vadovaujantis keturių žingsnių principu: įvertinti ligos ir gydymo fazę (aktyvus gydymas, aktyviai stebima liga po gydymo, remisija); atsižvelgti į paciento amžių, sveikatos būklę, gretutines ligas; aptarti skiepų saugumą, galimas vakcinos sąveikas su liga ir gydymu; priimti bendrą paciento ir gydytojo sprendimą dėl galimybės skiepytis ir tinkamiausio laiko.

Šiuo metu vėžiu sergantiems pacientams svarbu saugiai sulaukti skiepų, o specialistams – paruošti tinkamas vietas ir grafikus imunosupresuotų onkologinių pacientų skiepijimui. Lietuvoje lėtinėmis ligomis sergančius pacientus numatyta skiepyti po medicinos darbuotojų bei palaikomojo gydymo ir slaugos įstaigų pacientų ir darbuotojų. Apmaudu, kad sunkia liga sergantis gausus būrys Lietuvos gyventojų, besigydančių ar sveikstančių nuo vėžio, pakliūna į plačią vyresnių nei 65 metų ir lėtinių ligų turinčių gyventojų grupę, kurių vakcinavimas numatomas trečiuoju prioritetu. Šios grupės vakcinavimas numatomas didžiosiose poliklinikose, kur vargiai ar pavyks gauti gydytojo onkologo konsultaciją ar užtikrinti sveikatos būklės stebėseną po skiepų.

Pabaigai trumpa atmintinė, parengta pagal ESMO rekomendacijas:

 • Vėžio diagnozė ar gydymas nėra kontraindikacija skiepams nuo COVID-19.
 • Pacientams, dalyvaujantiems klinikiniuose vaistų tyrimuose, vakcinacija taip pat neturėtų būti ribojama.
 • Vėžiu sergantiems pacientams dažniau pasireiškia sunkios eigos COVID-19 liga, todėl jie turėtų būti skiepijami vieni iš pirmųjų.
 • Onkologinių klinikų medicinos darbuotojai, vengiant infekcijos pernešimo pacientams, turėtų būti skiepijamai pirmumo tvarka.
 • Vakcinuotų vėžiu sergančių pacientų imuniteto prieš koronavirusą efektyvumas ir trukmė nėra žinomi, tad šie imunosupresuoti pacientai turėtų būti stebimi, taikant nacionaliniu mastu patvirtintus stebėsenos protokolus.
 • Atidi stebėsena po skiepų svarbi renkant duomenis apie šalutinius vakcinos poveikius, vėžio gydymo ar COVID-19 ligos komplikacijas ir pan.
 • Pasiskiepijus nuo COVID-19, infekcijos kontrolės priemonės išlieka aktualios. Svarbu laikytis higienos reikalavimų, vengti intensyvių kontaktų, dėvėti apsauginę kaukę.

Parengta pagal:

https://www.asco.org/asco-coronavirus-resources/covid-19-patient-care-information/covid-19-vaccine-patients-cancer

https://www.esmo.org/covid-19-and-cancer/covid-19-vaccination

  

Parengė prof. Sonata Jarmalaitė
Atnaujinta 2021-10-01 13:09


Svarbu žinoti: