Burnos vėžys

Burnos vėžys dažnesnis tarp vyresnio amžiaus žmonių. Dažniau serga vyrai. Nustatyta, kad rūkalių ir mėgstančių gerti alkoholį, o ypač mėgstančių ir rūkyti, ir vartoti alkoholį rizika susirgti burnos vėžiu nepalyginamai didesnė, nei nerūkančių ir nepiktnaudžiaujančių alkoholiu.

Vėžiui burnoje išsivystyti reikšmės turi nevisavertė mityba, vitaminų, ypač A ir E stoka maiste, bloga burnos ertmės ir dantų higiena, netinkami, dantenas spaudžiantys dantų protezai, persirgtos virusinės ligos.

KAS YRA PIKTYBINIS NAVIKAS, KITAIP ONKOLOGINĖ LIGA

Onkologinės ligos apima grupę ligų. Jos atsiranda, kai ląstelės pradeda dalytis be jokios kontrolės ir tvarkos. Žinoma daugiau kaip šimtas skirtingų onkologinių ligų.
Kaip ir kiti kūno organai burna ir gerklė sudaryta iš įvairių tipų ląstelių. Paprastai ląstelės dauginasi tvarkingai, taip atnaujindamos audinį ir atstatydamos pažeidimus. Tai mums leidžia išlikti sveikiems.
Tačiau ląstelės gali pradėti daugintis savarankiškai, kai to nereikia. Tokių ląstelių sankaupa vadinama naviku. Navikai gali būti piktybiniai ir nepiktybiniai.
Nepiktybiniai navikai neišplinta į aplinkinius audinius ir nemetastazuoja į kitas kūno vietas. Jie dažniausiai nepavojingi gyvybei.
Nepiktybiniai navikai dažniausiai gali būti pašalinami ir daugiau nebeatauga.
Piktybiniainavikai pavojingesni. Jie gali plisti į aplinkinius audinius ir metastazuoti į tolimesnes kūno vietas. Išplitimas vyksta, kai naviko ląstelės įauga į kraujagysles ir limfagysles, patenka į kraujotaką ir limfinę sistemą. Taip susiformuoja antriniai naviko židiniai – metastazės.
Burnos piktybinių navikų dažniausias plitimo kelias yra per limfinę sistemą – limfogeninis. Navikinės ląstelės, patekusios į limfą, keliauja iki limfmazgio.
Limfa – bespalvis, vandeningas skystis, pilnas ląstelių, padedančių kovoti su infekcijomis. Burnos navikai dažniausiai metastazuoja į kaklą. Metastazė elgiasi panašiai kaip ir pirminis navikas, nes turi tokią pačią ląstelinę sandarą.

 

 



Atnaujinta 2021-01-20 13:23