Smegenų vėžys

Kai smegenų navikų simptomai pasireiškia iš lėto, laipsniškai, paprastai pacientas pirmiausia kreipiasi į šeimos gydytoją, kuris, įtaręs smegenų naviką, pasiunčia pacientą konsultuotis pas gydytoją neurologą. Kartais jokių simptomų nejutusį pacientą staiga ištinka traukulių priepuolis ar ryškus pusiausvyros sutrikimas, tuomet gali būti, kad pacientas tuoj pat bus nuvežtas į ligoninę.

Šiems pacientams, be bendrųjų širdies, kvėpavimo, virškinamojo trakto sistemų tyrimų, atliekamas ir detalus nervų sistemos ištyrimas. Šie tyrimai apima:

  • protinių gebėjimų tyrimą, pavyzdžiui, kaip pacientas atlieka bazinius aritmetikos veiksmus, kaip atsako į paprastus klausimus
  • akių dugno tyrimą - specialiomis priemonėmis apžiūrimas ryškia šviesa apšviestas akių dugnas (oftalmoskopija); šio tyrimo metu siekiama apžiūrėti, ar nėra paburkęs regimojo nervo diskas; regimojo nervo paburkimas reikštų padidėjusį intrakranijinį spaudimą;
  • regėjimo aštrumo tyrimą
  • klausos tyrimą
  • veido mimikos raumenų veiklos tyrimą - ar šypsantis veido raumenys veikia simetriškai ir pan.
  • liežuvio judesių, rijimo refleksų tyrimą - ar pacientas gali simetriškai judinti liežuvį į visas puses, ar nespringsta rydamas
  • rankų ir kojų jėgos tyrimą, rankų ir kojų refleksus - ar pacientas, pavyzdžiui, abiem rankom vienodai suspaudžia gydytojo ranką, ar vienodi abiejų rankų refleksai ir pan.
  • odos, kūno paviršiaus jautrumo tyrimą - ar badant adata odą, pacientas visur jaučia badymą ir ar vienodai, ar skiria šalta ir karšta
  • kūno pusiausvyros tyrimą - pacientas paprašomas žengti keletą žingsnių ar pakartoti keletą judesių

Priklausomai nuo esamų simptomų ir šių tyrimų rezultų, atliekami ir kiti tyrimai smegenų naviko diagnozei patvirtinti ar atmesti.

 

Smegenų branduolinio magnetinio rezonanso tomografija (BMRT)

BMRT įrenginys generuoja stiprų magnetinį lauką, kuris sąveikauja su organizme esančiais vandenilio branduoliais. Sužadinti vandenilio branduoliai skleidžia atitinkamą signalą, kuris sugaunamas specialiais imtuvais ir apdorojamas kompiuteriu. Kompiuteris suformuoja dvimatį arba trimatį tiriamosios kūno dalies vaizdą. Šis tyrimo metodas labai tinka tirti minkštuosius audinius, turinčius daug vandens, vadinasi, ir vandenilio. BMRT ypač informatyvus diagnozuojant galvos smegenų, raumenų, ypač kojų ir rankų, sąnarių, sausgyslių, raiščių, kaulų čiulpų ligas. BMRT labai informatyvus ieškant naviko lokalizacijos, nustatant jo išplitimą, stebint gydymo rezultatus.

Atlikus galvos BMR tyrimą, gaunama, panašiai kaip kompiuterinės tomografijos atveju, serija jos skersinių vaizdų. Skersiniuose vaizduose galvos smegenys matomos iš tokios projekcijos, lyg jos būtų skersai „supjaustytos". „Pjūvius" ir vaizdus suformuoja kompiuterinės technologijos. Radiologas nagrinėja kiekvieno smegenų „pjūvio" vaizdą ir mato, jei yra, navikinį darinį, nustato jo buvimo smegenyse vietą, jo dydį ir kitus parametrus.

BMRT tyrimas yra mažiau, palyginti su kompiuterine tomografija, patogus pacientui - pirmiausia jo trukmė ilgesnė, kartais net iki valandos laiko. Be to, tiriamasis turi gulėti ant nugaros tam tikrame cilindre, kas neretai sukelia nerimą ir baimę. Tyrimo metu girdimas didelis triukšmas, skleidžiamas BMRT įrenginio - jam nuslopinti naudojamos specialios ausinės. Kadangi BMRT įrenginys generuoja stiprų magnetinį lauką, tyrimo negalima atlikti, jei paciento organizme yra metalinių daiktų, pavyzdžiui, širdies stimuliatorius, metalinės kabutės, kuriomis kažkada atliktos operacijos metu susiūti audiniai, ir kt.

 

Smegenų kompiuterinė tomografija (KT)

Tai ištobulintas, šiuolaikinis rentgeninio tyrimo metodas, atliekamas sudėtingais aparatais - kompiuteriniais rentgeno tomografais. Kitaip nei paprasto rentgeninio tyrimo atveju, atlikus KT gaunama serija tiriamosios kūno dalies skersinių rentgeno vaizdų.

Atlikus galvos KT, skersiniuose rentgeno vaizduose galvos struktūros ir smegenys matomi iš tokios projekcijos, lyg galva būtų „supjaustyta" skersai. „Pjūvius" atlieka rentgeno spindulių pluoštas. Kiekvieno „pjūvio" rentgeno vaizde matomos visos tame galvos lygmenyje esančios galvos struktūros, smegenys bei esantys pakitimai.

Likus kelioms valandoms iki tyrimo ir prieš pat procedūrą gali tekti išgerti kontrastinės medžiagos arba kartais kontrastinė medžiaga sušvirkščiama į veną.

Rentgenokontrastinė medžiaga - tai speciali medžiaga, paryškinanti rentgeno spinduliais tiriamų organų vaizdą. Tyrimas visiškai neskausmingas, tačiau reikia ramiai pagulėti ant nugaros apie 10-20 min. Procedūra dažniausiai atliekama ambulatorinėmis sąlygomis.

 

Biopsija

Biopsija - tai nedidelio naviko gabalėlio (mėginio, pavyzdžio) paėmimas mikroskopiniam jo ištyrimui siekiant išsiaiškinti smegenų naviko tipą, nuo kurio priklauso ir gydymo parinkimas. Naviko mėginys pasiunčiamas į patologijos laboratoriją, kur patologas atlieka jo mikroskopinį ištyrimą ir nustato naviko tipą bei laipsnį.

Smegenų navikų biopsijos atliekamos stacionare bendrosios nejautros sąlygomis. Kaukolėje naviko lygyje pragręžiama nedidelė angelė, pro kurią plona adata pasiekiamas navikas, paimama naviko medžiagos. Kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tomografija padeda tiksliai nustatyti naviko padėtį smegenyse ir kontroliuoti mėginio paėmimą.

Biopsija gali būti atliekama ir pačios smegenų naviko pašalinimo operacijos metu.

 

Pozitronų emisijos tomografija (PET)

Naviko ląstelėse vyksta aktyvesnė nei sveikosiose medžiagų, ypač gliukozės, apykaita. Šis reiškinys išnaudojamas navikams ar metastazėms nustatyti. PET skenavimui atlikti dažniausiai naudojamas radionuklidas 18-fluordeoksigliukozė - gliukozės ir radioaktyviojo 18-o fluoro junginys. Šios medžiagos sušvirkščiama į kraują. Medžiaga kaupiasi tose organizmo vietose, kuriose suaktyvėjusi medžiagų apykaita, t. y. ten, kur sunaudojama daugiau gliukozės, pavyzdžiui, navike. Čia radionuklidai iš atomų branduolių atpalaiduoja pozitronus, kurių skleidžiamus signalus registruoja gama kamera. Atliekant PET, matomos visos organizmo vietos (atliekamas viso kūno skenavimas), kuriose pagreitėjusi medžiagų apykaita ir kaupiasi gliukozė.

PET yra naujausias radiologijoje tyrimo metodas, bet nėra rutininis tyrimas nustatyti smegenų navikui. PET naudinga ir informatyvi, kai siekiama atskirti, ar smegenų navikas yra gerybinis ar piktybinis. Kol kas Lietuvoje šiuo metodu tyrimai neatliekami.

 

Bendrieji kraujo tyrimai, krūtinės ląstos rentgeninis tyrimas

Šie tyrimai atliekami norint įvertinti bendrąją paciento sveikatos būklę.Atnaujinta 2018-03-19 10:51