Gerklų vėžys

Kvėpuojamo oro drėkinimas
Prieš laringoektomiją nosis veikia kaip natūralus oro šildytuvas ir drėkintuvas, filtruojantis, drėkinantis ir šildantis orą, kuriuo kvėpuojama. Po gerklų pašalinimo oras patenka į trachėją sausas ir nefiltruotas. Tai sukelia trachėjos ir bronchų gleivinės džiūvimą, pridžiuvusių gleivių kamščių susidarymą. Patalpų orą reikėtų nuolat drėkinti specialiais drėkintuvais arba pridengti tracheostomą drėgna marle. Pastaruoju metu vaistinėse galima įsigyti ir specialių ant tracheostominio vamzdelio išorinio galo uždedamų oro filtrų, kurie sulaiko dulkes, apsaugo trachėją nuo gleivinės džiūvimo.

Maudymasis
Praustis duše ir maudytis reikia atsargiai. Plaunantis galvą ar kaklą, tracheostomą reikia pridengti ranka, kad vanduo nepatektų į trachėją.

Tuštinimasis
Tracheostomuoti ligoniai tuštindamiesi negali sudaryti pakankamo slėgio pilve, todėl jiems sunku nusituštinti. Reikia daugiau gerti skysčių ir vartoti augalinio maisto. Jei to nepakanka, reikia vartoti laisvinamuosius vaistus.

Sugrįžimas į įprastinį gyvenimą
Laringektomuoti pacientai dažnai patiria nerimą, būna prislėgtos nuotaikos ne tik ligoninėje prieš operaciją, bet ir grįžę į namus. Tai yra natūrali reakcija. Nerimo ir prislėgtos nuotaikos priežastis – pasikeitusi išvaizda ir kalbos praradimas. Pacientas jaučia, kad pasikeitimai gyvenime yra esminiai.

Prislėgta nuotaika, nerimas nyksta, jei pacientui gerai sekasi mokytis kalbos. Daugumai pacientų labai padeda bendravimas su kitais laringektomuotais pacientais.
Žinotina, jog reikia didelio užsispyrimo ir valios prisitaikyti ir įprasti gyventi be gerklų. Tačiau pacientas nėra vienišas, jei jį supranta, palaiko ir jam padeda artimi žmonės.

Sugrįžimas į darbą
Jei paciento veikla susijusi su darbu šaltyje, dulkėmis ar chemikalais užteršta aplinka, geraiu pakeisti darbą. Netekus gerklų pacientas nebegali dirbti darbo, reikalaujančio daug kalbėti.

Kiti užsiėmimai
Galima dirbti sode, sportuoti, keliauti, skaityti bei imtis kitos veiklos. Išimtis– vandens sportas. Ši sporto rūšis pavojinga, nes vanduo per tracheostomą gali patekti į plaučius.


Atnaujinta 2018-03-16 13:56