Gerklų vėžys

Po operacijos pacientas negali kalbėti, nes jam pašalintos gerklos – natūralus balso išgavimo aparatas. Kalbėti tenka mokytis iš naujo. Padeda gydytojai logopedai. Tai specialistai, kurie taiso kalbos sutrikimus. Jie paaiškina, kaip galima kalbėti netekus gerklų. Po operacijos su lankytojais, medicinos personalu iš pradžių galima susikalbėti raštu arba naudojantis specialiu žodynėliu. Pradėti mokytis kalbos galima tik sugijus operacinei žaizdai.

Gebėjimo kalbėti atkūrimas

Prieš operaciją pacientas kalba gerkliniais garsais. Juos sukelia virpėdamos balso klostės. Judant liežuviui, ūpoms ir žandikauliui, garsai virsta žodžiais, frazėmis. Pašalinus gerklas, natūralių, gražių garsų ištarti nebegalima. Gebėjimo kalbėti atkūrimo tikslas – išmokyti pacientą išgauti garsus, kurie galėtų pakeisti gerklinius. Toks balsas vadinamas stempliniu, nes virpesiai išgaunami stemplėje sukauptu oru.

Nauji garsų sukūrimo būdai

Vienas jų –vadinamoji „stemplinė kalba“: sulaikant orą stemplėje ir palaipsniui jį išleidžiant pro burną sukuriamas garsas. Naujas balsas neskamba taip, kaip natūralus. Jis žemesnis ir nebe toks skambus ir gražus. Dauguma logopedų teikia pirmenybę stemplinei kalbai, nes ji lengviau suprantama, aiškesnė. Stemplinės kalbos išmoksta 50–70 proc. laringektomuotų pacientų. Po operacijos lūpos, liežuvis, burna taria naujus garsus, žodžius, frazes taip pat, kaip ir esant gerkloms. Todėl pagrindinis skirtumas tarp gerklinio ir stemplinio kalbėjimo yra garso atsiradimo būdas.

Neišmokusiems šios kalbos yra dar dvi galimybės – specialaus elektroninio prietaiso garsui sukurti panaudojimas ir specialaus silikoninio kalbos protezo panaudojimas.

Pirmoji – naudojamas specialus elektroninis aparatas, kuris sukelia ryklės sienelės virpesius ir garsą. Dėl paties aparato sukeliamo triukšmo išgaunama nelabai geros kokybės kalba. Tačiau naudojant ir šiuos elektroninius aparatus išgauti kalbai, reikia paciento pastangų bei kruopštaus darbo kartu su logopedu.

Antroji – operaciniu būdu tarp stemplės ir trachėjos sudaroma jungtis orui pereiti iš trachėjos į stemplę, įstatant į ją specialų kalbamąjį silikoninį protezą su specialiu vožtuvu, apsaugančiu nuo skysčių patekimo į plaučius valgant, geriant. Šiuo būdu sukurtas balsas pasižymi gera kokybe ir garsumu, leidžia pacientui gerai jaustis visuomenėje bei grįžti į darbą.Atnaujinta 2018-03-16 13:54