Išorinės spindulinės terapijos skyrius

Čia onkologiniams ligoniams gydyti taikoma išorinė spindulinė terapija didelės energijos jonizuojančiąja spinduliuote. Spindulinės terapijos tikslas – apšvitinti didele jonizuojančiosios spinduliuotės doze naviką, maksimaliai apsaugant sveikuosius audinius ir išvengiant gydymo šalutinių poveikių.

Išorinės spindulinės terapijos skyriuje yra šiuolaikinė radioterapijos įranga: 4 linijiniai greitintuvai(TrueBeam, Clinac). Onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams spindulinis gydymas įgyvendinamas naudojant trimatės konforminės (3D-CRT), dinaminio moduliuoto intensyvumo (IMRT) bei voliumetrinio arkinio moduliuoto intesyvumo (VMAT) spindulinės terapijos metodus.

Nuo 2017 m. Nacionaliniame vėžio institute pacientams pradėta taikyti stereotaksinė radioterapija (SRS ir SBRT). Nuo įprastinės spindulinės terapijos stereotaksinė radioterapija skiriasi tuo, kad į naviką galima paskirti žymiai didesnę vienkartinę jonizuojančių spindulių dozę, kuri bus biologiškai daug efektyvesnė. Taigi, pacientui gali pakakti tik vienos ar kelių procedūrų. Be to, jei pacientas turi pavienes metastazes galvos smegenyse, stereotaksinė radioterapija leidžia išvengti visų galvos smegenų apšvitinimo. Tai yra itin svarbu siekiant išsaugoti kognityvines smegenų funkcijas ir nepabloginti gyvenimo kokybės.

Spindulinės terapijos tikslumui užtikrinti naudojamos specialios paciento imobilizavimo priemonės, švitinimo tūriams nustatyti naudojama kompiuterinė tomografija ir magnetinio rezonanso tomografija (tiksliai įvertinama naviko lokalizacija, nustatomos ribos tarp naviko ir šalia esančių sveikų audinių), informacinės bei kompiuterinės dozimetrinio planavimo ir verifikavimo sistemos. Spindulinio gydymo kurso metu gydymo tikslumas kontroliuojamas papildomomis vaizdinimo (IGRT) priemonėmis – kilovoltiniu, megavoltiniu portaliniu vaizdinimu bei konusinio pluošto kompiuterine tomografija (CBCT). Įdiegta paciento kūno paviršiaus nuskaitymo ir sekimo programa(osms), kvėpavimo kontrolės programa(leidžianti sekti laisvą kvėpavimą ir taikyti ST gilaus įkvėpimo fazėje, kas ypač aktualu taikant ST krūties, plaučių vėžiu sergantiems pacientams)


Kasmet išorinė spindulinė terapija atliekama apie 2000 pacientų. Jiems taikomas radikalusis spindulinis, dažnai kombinuojamas su chemoterapija, biologine taikinių terapija ar hormonoterapija, bei paliatyvus spindulinis gydymas. Ambulatorinėmis sąlygomis gydoma apie 70 % pacientų.

Išorinė spindulinė terapija taikoma įvairiais navikais sergantiems pacientams. Dažniausiai gydomos onkologinės ligos – tai krūties, prostatos vėžys, moters lyties organų, galvos ir kaklo, plaučių, virškinamojo trakto piktybiniai navikai bei kt.

 


HyperArc™ - naujovė galvos smegenų radiochirurgijoje

Metastazės galvos smegenyse yra dažniausia intrakranijinė patologija, kuri gydoma stereotaksine spinduline terapija. Šio gydymo metodo pagrindinė ypatybė – staigus dozės gradiento  mažėjimas, dėl kurio vienos frakcijos metu įmanoma realizuoti didesnes kartines dozes nei įprasta ir kartu apsaugoti nuo pažeidimo greta esančius sveikus audinius.

Ligonių išgyvenamumo trukmė ir kokybė priklauso nuo tikslaus švitinamo tūrio parinkimo, gautos suminės dozės, sveikų audinių ir organų apsaugos nuo spindulių. Nuodugnus ligonio ištyrimas ir tikslus  ligos išplitimo įvertinimas yra svarbiausias etapas planuojant spindulinį gydymą, o gydymo realizavimui reikalinga moderni dozimetrinio planavimo ir skaitmeninės informacijos perdavimo sistema, didelės energijos nuotolinio spindulinio gydymo aparatas, leidžiantis generuoti įvairią energiją ir suteikiantis galimybę atlikti spindulių pluošto dinaminį formavimą.

Naujausia metodika, kuri klinikinėje praktikoje vis dažniau taikoma gydant intrakranijinius susirgimus – HyperArc™ (HA, Varian Medical System) stereotaksinė radiochirurgija. Palyginus su seniau taikomais radiochirurgijos būdais, šis gydymo metodas turi daug privalumų: pacientui užtikrinama patogesnė imobilizacija, sparčiau ir kokybiškiau sukuriamas dozimetrinis planas, taip pat yra galimybė gydymą realizuoti keliose plokštumose (nekoplanariniais laukais) be papildomų laiko sąnaudų.

Planuojant ir atliekant šį sudėtingą gydymą reikia sinchronizuoti daugybę besisukančių ir judančių dalių. Reikia atsižvelgti į stalo postūmį ir pasukimą, greitintuvo korpuso, kolimatoriaus sukimosi ir daugialapės diafragmos judesius. Seniau toks planavimas, plano verifikavimas ir realizavimas užtrukdavo itin daug laiko, atsirasdavo galimų gydymo paklaidų, taip pat sunkiau buvo užtikrinamas patogumas pacientui ir gydymo realizavimo saugumas. Dėl šių faktorių nekoplanarinė rotacinė moduliuojamo intensyvumo spindulinė terapija galėjo būti atliekama tik nedaugeliui pacientų.

   

Siekdamas atlikti saugų, šiuolaikišką, efektyvų ir tausojantį intrakranijinių taikinių švitinimą visiems pacientams, kuriems reikia taikyti radiochirurginį gydymo būdą, Nacionalinis vėžio institutas įsigijo modernią įrangą HyperArc™ (HA, Varian Medical System), leidžiančią radiochirurgiją atlikti  preciziškai tiksliai, efektyviai, greitai, automatizuotai ir saugiai.

HyperArc™ yra itin šiuolaikiškas intrakranijinių taikinių švitinimui skirtas radiochirurginis sprendimas. Panaudojant unikalius matematinius modelius ir algoritmus optimizuojamas ne tik dozimetrinis pasiskirstymas audiniuose, bet ir pati realizavimo procedūra, o tikslus dozimetrinis plano kokybės įvertinimas yra pateikiamas jau plano kūrimo eigoje. Kadangi visa švitinimo procedūra tapo automatizuota, siekiant užtikrinti didelį tikslumą ir neprarasti realizavimo greičio prieš procedūrą jau yra įvertinamos ir sumodeliuojamos atskirų linijinio greitintuvo dalių judėjimo trajektorijos, todėl realizavimo metu to daryti jau nebereikia. Maža to – visi įrangos pasukimai ir paciento pozicionavimas atliekami automatiškai, taip sutaupant laiko ir užtikrinant dar didesnį tikslumą.

Įdiegta nauja metodika šiuo metu yra vienintelė Lietuvoje ir pacientai jau yra ja gydomi. Taip pat yra planuojama prisijungti prie tarptautinių klinikinių tyrimų.

Paruošė: gydytoja onkologė radioterapeutė Rita Steponavičienėvyresnysis medicinos fizikas dr. Jonas Venius  





Atnaujinta 2022-07-15 10:50