Galvos ir nugaros smegenų navikų tipai

Pirminiai galvos ir nugaros smegenų navikai gali išsivystyti iš beveik visų rūšių smegenų ląstelių. Išsivysto ir mišraus tipo navikų. Paprastai naviko pavadinimas susijęs su ląstelių, iš kurių jis kilo, pavadinimu. Priklausomai ir nuo to, kurioje smegenų srityje navikai išsivysto, gali skirtis jų gydymas ir prognozė.

Glijomos

Glijoma yra bendras grupės smegenų navikų, kilusių iš glijos ląstelių, pavadinimas. Daugiau negu pusė visų smegenų navikų yra glijomos.

Glijomų laipsniai

Glijomų laipsnį nustato gydytojai patologai tirdami mikroskopu specialiai paruoštą naviko medžiagą. Principas toks - kuo naviko ląstelės panašesnės į sveikąsias ląsteles, iš kurių išsivystė, tuo glijomos laipsnis mažesnis, navikas gerybiškesnis, lėčiau auga, kuo naviko ląstelė nenormalesnė, tuo laipsnis didesnis, tuo navikas piktybiškesnis, greitai auga ir plinta į kitas smegenų sritis.

Taigi glijomos laipsnis rodo naviko piktybiškumą, t. y. tai, kaip greitai navikas gali augti. Yra 4 glijomų laipsniai - kuo didesnio laipsnio glijoma, tuo piktybiškesnė. Pirmojo laipsnio navikai yra gerybiniai, auga labai lėtai, o ketvirtojo yra piktybiniai ir auga labai greitai skverbdamiesi (infiltruodami) į sveikus smegenų audinius.

1 ir 2 laipsnio glijomos vadinamos žemo laipsnio glijomomis, o 3 ir 4 laipsnio - aukšto laipsnio glijomomis. Gydytojui labai svarbu žinoti smegenų naviko tipą ir laipsnį - su tuo susijęs paciento gydymas.

Glijomų tipai

Astrocitomos - dažniausiai pasitaikantis glijomų tipas, išsivysto iš žvaigždės pavidalo glijos ląstelių astrocitų - 2 iš 10 smegenų navikų yra astrocitomos. Astrocitomos gali įsiskverbti į sveikas smegenis, susipinti su sveikais smegenų audiniais. Dėl to labai sunku ar net neįmanoma naviko radikaliai pašalinti chirurginiu būdu. Astrocitomos labai retai metastazuoja į kitus kūno organus.

Šio tipo navikai būna 4 laipsnių. Greičiausiai auganti 4 laipsnio astrocitoma (kitaip dar vadinama glijoblastoma) yra dažniausiai pasitaikantis suaugusiųjų smegenų navikas. 3 laipsnio astrocitinė glijoma dažniau vadinama anaplazine astrocitoma.

Žemo laipsnio glijoma sergančiųjų prognozė gera.

Oligodendroglijomos - tai navikai kilęs iš oligodendrocitų. Kaip ir astrocitomos, dauguma oligodendroglijomų augdamos įsiskverbia į smegenis ir gali būti sunkiai chirurgiškai pašalinamos. Oligodendroglijomos kartais plinta per cerebrospinalinį skystį, bet retai išplinta už smegenų ribų. Labai agresyvios (aukšto laipsnio) oligodendroglijomos vadinamos anaplazinėmis ologodendroglijomomis. Oligodendroglijomos sudaro 2 procentus visų suaugusiųjų smegenų navikų.

Mišriosios glijomos - tai daugiau nei iš vieno tipo ląstelių kilę navikai. Oligoastrocitomos - vienas iš mišriųjų glijomų tipų.

Ependymomos - retas glijomos tipas, išsivysto iš ependymos ląstelių, jos iškloja galvos smegenų skilvelius ir nugaros smegenų kanalą. Šie navikai gali būti žemo laipsnio, tada jų eiga mažai agresyvi, ir aukšto laipsnio, tada jų eiga agresyvi. Ependymomos neišplinta už smegenų ribų, bet gali plisti smegenyse per cerebrospinalinį skystį. Ependymomos sudaro 2 procentus visų suaugusiųjų smegenų navikų.

Meduloblastomos

Tai vieni dažniausiai vaikams pasitaikančių smegenų navikų, suagusiems reti. Šio tipo navikai dažniausiai išsivysto smegenėlėse, gali išplisti į kitas smegenų sritis. Tai greitai augantis navikas, gali plisti per cerebrospinalinį skystį. Kartais šie navikai išplinta už smegenų ribų į limfmazgius ar plaučius.

Meduloblastomos yra primityviųjų neuroektoderminių ląstelių navikai (PNET), vystosi iš smegenėlėse užsilikusių nesubrendusių (primityviųjų) ankstyvojo embriono vystymosi periodo ląstelių.

Centrinės nervų sistemos (CNS) limfoma

Limfoma yra yra piktybinis organizmo limfinės sistemos navikas. Retais atvejais šis navikas gali išsivystyri smegenys, tuomet jis laikomas pirmine CNS limfoma.

Kankorėžinės liaukos navikai

Konkorėžinė liauka yra iškart žemiau abiejų smegenų pusrutulių jungties. Šios liaukos navikai labai reti, vystosi iš įvairių tipų ląstelių, gali būti germinomos, teratomos, pineocitomos, pineoblastomos.

Meningeomos

Meningeomos vystosi iš galvos ar nugaros smegenų dangalų, dažniausiai auga labai iš lėto. Paprastai tai gerybiniai navikai, piktybiniai (aukšto laipsnio) labai reti. Dažniau pasitaiko moterims.

Akustinė neuroma

Akustinė neuroma (kitaip vestibulinė švanoma arba neurilemoma) yra gerybinis klausos nervo, kontroliuojančio klausą ir pusiausvyrą, navikas. Nervą supa švano ląstelės, iš kurių ir išsivysto navikas, todėl jis dar vadinamas ir švanoma.

Hemangioblastoma

Tai reti navikai, vystosi iš kraujagyslių vidinį paviršių išklojančių ląstelių. Hemangioblastomos gerybiniai navikai, didėja iš lėto, simptomai atsiranda vėlai.

Pasmegeninės liaukos (hipofizės, lot. glandula pituitaria) navikai Pasmegeninė liauka gamina hormonus, kurie kontroliuoja kitų organizmo liaukų (lytinių liaukų, skydliaukės) hormonų gamybą. Šios liaukos navikai yra gerybiniai, gali būti vadinami ir hipofizės adenomomis. Navikai pasireiškia hormonų lygio kraujyje sutrikimais.


Atnaujinta 2018-03-19 10:49