Kiaušidžių vėžys

Neepiteliniai kiaušidžių navikai yra reti. Jie vystosi iš tų kiaušidžių ląstelių, iš kurių vystosi kiaušialąstės (kiaušinėliai). Šių navikų eiga ir gydymas skiriasi nuo kiaušidžių vėžio.

Neepitelinės kilmės kiaušidžių navikai gali būti nepiktybiniai ir piktybiniai, dažniausiai aptinkami tik vienoje kiaušidėje. Jie sėkmingai gydomi net jei nustatomi ir išplitę. Dažniau serga jaunos moterys ir mergaitės. 

Simptomai
Gali būti pilvo skausmai, padidėjusi pilvo apimtis, padažnėjęs šlapinimasis, kartais atsiranda nereguliarūs kraujavimai iš lytinių takų. Šie simptomai būdingi ir kitoms moters lyties organų ligoms, nebūtinai piktybiniams kiaušidžių navikams. Jei pastebimi minėti simptomai, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Diagnozės nustatymas
Pirmiausiai gydytojas išklauso pacientės nusiskundimus, atlieka ginekologinę apžiūrą bei per pilvo sieną čiuopia vidinius lyties organus, siekdamas nustatyti, ar jie padidėję, pakitę. 
Kraujo tyrimai.Kai kurie neepiteliniai kiaušidžių navikai gamina tam tikras medžiagas, vadinamas vėžio žymenimis. Yra 2 pagrindiniai žymenys, kurių lygis kraujyje nustatomas įtariant šiuos kiaušidžių piktybinius navikus. Tai AFT (alfa fetoproteinas) ir βHCG (beta chorioninis gonadotropinas). Didesnis negu normalus jų lygis kraujyje sustiprina kiaušidžių neepitelinio naviko įtarimą. 
Gali būti atliekami tyrimai panašiai kaip ir kiaušidžių vėžio atveju: tyrimas ultragarsu, kompiuterinė rentgeno tomografija, laparoskopija. 

Gydymas 
Dažniausiai šio tipo piktybiniai kiaušidžių navikai gydomi sėkmingai. Taikoma chirurginė operacija ir chemoterapija. 
Chirurginis gydymas
Atliekama pakitusios kiaušidės ir kiaušintakio pašalinimo operacija. Moteris po tokios operacijos lieka vaisinga ir gali turėti vaikų. Tačiau kartais dėl ligos išplitimo tenka pašalinti abi kiaušides ir gimdą. 
Chemoterapija
Kartais, jei liga aptikta ankstyvos stadijos, chemoterapijos po operacijos gali ir nereikėti. Jei chemoterapija būtina, skiriami 6 ar daugiau jos kursų. Tarp kursų daromos 2-3 savaičių pertraukos. 

Sveikatos stebėjimas
Po gydymo pacientės reguliariai stebimos keletą metų – atliekami minėtų vėžio žymenų tyrimai, tyrimai ultragarsu, rentgeniniai krūtinės ląstos tyrimai.Atnaujinta 2018-03-15 08:07