Minkštųjų audinių sarkoma

Jonizuojančiosios spinduliuotės poveikis
Dėl jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio išsivysto tik nedide­lė visų sarkomų dalis (5 procentai). Pacientams, kuriems buvo taikyta radioterapija dėl, pavyzdžiui, krūties vėžio, limfomos ar kitos onko­loginės ligos, yra didesnė minkštųjų audinių sarkomos rizika. Minkš­tųjų audinių sarkoma išsivysto dažniausiai toje kūno vietoje, kuri buvo paveikta jonizuojančiųjų spindulių, paprastai praėjus maždaug 10 metų nuo gydymo. Tikimasi, kad šiuolaikinių aukšto lygio spin­dulinio gydymo technologijų taikymas sumažins minkštųjų audinių sarkomų riziką.

Genetiniai sindromai
Gali būti paveldėtas polinkis išsivystyti tam tikrai minkštųjų au­dinių sarkomai.

Neurofibromatozė - liga, pasikartojanti giminėje, pasireiškia daugybinėmis neurofibromomis (gerybiniai nervinio audinio navikai, susidarantys poodyje, gali būti ir kitose organizmo vietose). Kitaip šis susirgimas vadinamas Reklinhauzeno liga. Jos priežastis - mutavęs NF1 genas. Nedidelė dalis (5 procetai) sergančiųjų šia liga gali sulauk­ti neurofibromų supiktybėjimo.

Gardnerio sindromas - jis būna asmenims, paveldėjusiems mutavusį APC geną. Šis sindromas pasireiš kia st orosios (kartais ir plo­nosios) žarnos daugybiniais polipais. Šiems asmenims gresia didelė storosios žarnos vėžio rizika.

Li-Fraumenio sindromas - susijęs su paveldėtu mutavusiu TP53 genu. Šio paveldėto mutavusio geno šeimininkams gresia didelė krū­ties vėžio, smegenų piktybinių navikų, minkštųjų audinių sarkomų rizika. Be to, tokie asmenys yra jautrūs vėžio rizikos veiksniui - jonizuojančiajai spinduliuotei. Jei jiems buvo taikomas vėžio gydymas ra­dioterapija, didelė tikimybė, kad vėliau išsivystys piktybiniai navikai tose vietose, kurios buvo švitinamos.

Retinoblastoma - tai su paveldėtu mutavusiu Rb-1 genu susijęs vaikų amžiuje pasireiškiantis piktybinis akies navikas. Paveldėjusiems šį mutavusį geną vaikams, be to, gresia didesnė kaulų ir minkštųjų au­dinių sarkomos rizika.

Vernerio sindromas - susijęs su paveldėtu mutavusiu RECQL2 genu. Vaikai, paveldėję šį mutavusį geną, turi tokių sveikatos sutri­kimų, kurie būdingi senyvo amžiaus žmonėms - širdies kraujagyslių susiaurėjimas (aterosklerozė), akies lęšiuko katarakta, odos pokyčiai ir kt. Jiems padidėjusi piktybinių navikų, taip pat ir sarkomos, rizika.

Gorlino sindromas - susijęs su paveldėtu mutavusiu PTC genu. Žmonėms, paveldėjusiems šį mutavusį geną, gresia didesnė odos vė­žio, fibrosarkomos, rabdomiosarkomos rizika.

Tuberozinė sklerozė - susijusi su paveldėtais mutavusiais genais TSC1, TSC2. Asmenys, paveldėję šiuos mutavusius genus gali turėti protinę negalią, jiems gali išsivystyti gerybiniai įvairių organų navi­kai, jiems didesnė rabdomiosarkomos rizika.

Pažeista limfinė sistema
Kartais, kai cirurginiu būdu pašalinami pažasties ar kirkšnies limfmazgiai ar šiose srityse taikoma limfmazgių radioterapija, sutrinka limfos nutekėjimas iš atitinkamos galūnės - galūnė būna nuolat pa­tinusi, vystosi galūnės limfedema. Tuomet atsiranda didesnė galūnės limfangiosarkomos rizika.

Cheminių medžiagų poveikis
Dirbantiesiems plastmasių pramonėje dėl vinilchlorido poveikio yra didesnė kepenų sarkomos rizika.
Yra duomenų, kad asmenims, kontaktuojantiems su dioksi­nu, herbicidais, kurių sudėtyje yra fenoksiacto rūgšties, yra didesnė minkštųjų audinių navikų rizika.



Atnaujinta 2019-11-18 13:10