Skrandžio vėžys

Netinkama mityba
Skrandžio vėžio rizika tampriai susijusi su mityba. Šios ligos riziką didina sūdytų raugintų, marinuotų, aštrių maisto produktų, rūkytos, perdirbtos mėsos produktų dominavimas žmogaus mityboje. Tokiame maiste gausu kancerogenų, tarp jų ir nitritų, nitratų, nitrozaminų. Per pastaruosius 2-3 dešimtmečius sergamumas skrandžio vėžiu sumažėjo, ypač Vakarų šalyse. Tai siejama su mitybos pokyčiais, ypač kai buityje pradėti naudoti šaldytuvai – žmonės daugiau valgo šviežio maisto, mažiau apdoroto (rūkyto, sūdyto, marinuoto). Palanki sąlyga vėžiui išsivystyti yra ir per karšto, sauso maisto valgymas, vitaminų A ir C stygius maiste, per mažas vartojimas vandens.
Atrofinis gastritas
Tai lėtinis skrandžio sienelės uždegimas, kurios pasekmė – skrandžio gleivinės atrofija (sunykimas). Gleivinės raukšlės tampa išsilyginusios, sunykusios, skrandžio rūgštingumas labai mažas. Tokioje gleivinėje palankios sąlygos vėžiui vystytis.
Skrandžio gleivinės Helicobacter pylori infekcija
Ši infekcija sukelia gleivinės lėtinį uždegimą, vėliau jos atrofiją. Tokią gleivinę lengviau pažeidžia nitritai, nitratai, procesas gali virsti vėžiu.
Tabako rūkymas
Kuo didesnis rūkymo stažas ir kuo daugiau cigarečių surūkoma per dieną, tuo skrandžio vėžio rizika didesnė.
Paveldėtas polinkis susirgti skrandžio vėžiu
Yra labai nedidelis skaičius šeimų, kurių nariai gali turėti paveldėtą polinkį susirgti skrandžio vėžiu dėl paveltėtų mutavusių genų. Tikėtina, kad jei motinos arba tėvo 2 ar daugiau artimųjų sirgo skrandžio vėžiu ir ypač jei liga išsivystė jiems būnant jauno amžiaus, tos šeimos vaikai gali turėti paveldėtą šios ligos polinkį. Tačiau tai nereiškia, kad turint šį polinkį būtinai išsivystys skrandžio vėžys.
Šeimos ligos istorija
Jei asmuo turi brolį ar seserį ar kurį nors iš tėvų sirgusį skrandžio vėžiu, jam šios ligos rizika gali būti didesnė. Ta rizika siejama su tuo, kad vienos šeimos nariai gali turėti bendrų rizikos veiksnių, tokių kaip netinkamo maisto vartojimas, Helicobacter pylori infekciją ir pan. Tai nesusiję su paveldimumu.


Atnaujinta 2018-03-19 10:05