Sėklidės vėžys

Sėklidės vėžys nustatomas 1-2 iš 100 000 vyrų. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 30-40 naujų sėklidės vėžio atvejų. Nors tai vienas iš retesnių susirgimų, tačiau paskutinių stebėjimų duomenimis, Lietuvoje juo suserga vis daugiau jaunų vyrų.

Riziką susirgti sėklidžiu vėžiu didina endokrininiai susirgimai (hormonų disbalansas), kuriuos gali sąlygoti genetiniai veiksniai ir mitybos ypatumai. Persirgtos infekcinės bei venerinės ligos taip pat didina sėklidžių vėžio riziką.

Sėklidės vėžio (seminomos ir neseminomos) rizikos veiksniai

  • Amžius. Dažniausiai suserga 20-45 metų amžiaus vyrai, tačiau gali susirgti ir jaunesnio bei vyresnio amžiaus asmenys. 
  • Šeimos ligų istorija. Vyrai, kurių artimieji (brolis, tėvas) sirgo sėklidžių vėžiu, turi šiek tiek didesnę riziką susirgti šia liga.
  • Asmeninė ligų istorija. Tiems vyrams, kurie sirgo vienos sėklidės vėžiu, didesnė rizika susirgti kitos sėklidės vėžiu. 
  • Kriptorchizmas – į kapšelį nenusileidusios abi sėklidės, monorchizmas – nenusileidusi viena sėklidė. Sėklidės vėžiu dažniau suserga vyrai, kuriems yra šie sėklidžių nusileidimo sutrikimai. Vaisiaus sėklidės yra pilvo ertmėje maždaug pirmo antro juosmens slankstelių lygyje. Vaisiui augant jos pamažu leidžiasi žemyn ir devintą nėštumo mėnesį nusileidžia į kapšelį. Kartais abi ar viena sėklidė lieka nenusileidusios į kapšelį. Sėklidės nenusileidžia maždaug 2-3 procentams išnešiotų ir apie 30 procentų neišnešiotų naujagimių. Jei jos lieka kirkšniniame kanale, dažniausiai per pirmuosius gyvenimo metus nusileidžia į kapšelį, bet jei lieka pilvo ertmėje, dažniausiai pirmaisiais gyvenimo metais vaikui atliekama sėklidžių nuleidimo operacija. 
  • Klainfelterio sindromas. Tai genetinė liga, kai vyro chromosomų rinkinys ne XY, kaip turėtų būti, bet XXY – yra papildoma X chromosoma. Tai pasireiškia žemu vyriškųjų hormonų lygiu organizme, nevaisingumu, padidėjusiomis krūtimis, mažomis sėklidėmis. Vyrų, turinčių šį sindromą, sėklidžių vėžio rizika didesnė. 
  • Rasė. Baltosios rasės vyrai serga dažniau.

Neįrodyta, kad sėklidės sužeidimas ar trauma padidintų sėklidės vėžio riziką.



Atnaujinta 2021-01-20 13:46


Svarbu žinoti: