Kasos vėžys

Kasos vėžio liga dažnai vadinama "tylia", nes būdama anksty­vos stadijos nepasižymi aiškiais, ryškiais simptomais. Netgi jei ir yra kokių nors negalavimų, iš pradžių jie esti švelnūs, neįkyrūs, todėl pacientai neskiria jiems tinkamo dėmesio. Šiuo ligos periodu pacientas gali jausti neįprastus, nemalonius, sunkiai apibūdinamuspojūčius viršutinėje pilvo dalyje, bendrą silpnumą, pacientas greitai pavargsta, gali pradėti mažėti jo kūno svoris.

Didėjant naviko apimčiai, atsiranda daugiau simptomų. Kuris iš jų vyrauja, priklauso nuo naviko vietos kasoje, t. y. nuo to, kokius artimiausius su kasa besiliečiančius organus (tulžies latakus, tul­žies pūslę, kepenis, skrandį, blužnį) vėžys pažeidžia.

Kasos salelių ląstelių navikas - reta kasos vėžio forma. Jai esant, gali prasidėti hipoglikemija - gliukozės (cukraus) kiekio kraujyje sumažėjimas, kurį sąlygoja suintensyvėjusi insulino gamyba

Hi­poglikemijos simptomai: energijos stygius, silpnumas, galvos svai­gimas, mieguistumas. Hipoglikemijos simptomai gali atsirasti ir dėl kitų, su vėžio liga nesusijusių priežasčių ar būklių, tačiau jei jie kartojasi, visada reikia pasitarti su gydytoju, kad būtų nustatyta tikroji jų priežastis.

Dažniausias yra kasos galvutės vėžys, kuris, augdamas ir didėdamas, užspau­džia arčiausiai kasos galvutės esantį tulžies nutekamąjį lataką. Tuo­met tulžis nebegali ištekėti į dvylikapirštę žarną, todėl patenka tie­siog į kraują- išsivysto mechaninė gelta. Tokio paciento oda, akių baltymai pastebimai pagelsta, šlapimas tampa tamsus, išmatos šviesios, vargina odos niežulys.

Jei vėžys augdamas pažeidžia vis daugiau aplinkinių organų ar­ba jei jis išsivystęs kasos kūno srityje, tuomet dažnai pacientus var­gina viršutinės pilvo dalies skausmas, plintantis į nugarą. Iš pradžių skausmas užeina ir po kiek laiko praeina, stipresnis pavalgius ar pagulėjus, tai yra jis būna banguojančio pobūdžio, tačiau vėliau tam­pa pastovus, panašus į "suveržimą diržu".

Kai kuriems pacientams skausmas stiprėja atsigulus ar pasilenkus į priekį. Sutrikęs, blogas virškinimas, apetito netekimas, pykinimas, vė­mimas, ryškus svorio sumažėjimas vis stiprėja, kai didėjantis kasos navikas vis labiau spaudžia skrandį ar plonąsias žarnas.

Pirmosios kasos vėžio metastazės aptinkamos šalia kasos esan­čiuose limfmazgiuose, kepenyse, pilvaplėvėje. Tolimosios metasta­zės randamos inkstuose, plaučiuose ir kauluose. Atsiranda vis kito­kių ligos simptomų. Kokie jie, priklauso ir nuo to, kur, kokiuose organuose metastazės išaugo.Atnaujinta 2018-03-20 11:48