Skydliaukės vėžys

Kai gydymas baigiamas, pacientai stebimi, jiems atliekami kontroliniai tyrimai siekiant nustatyti, ar liga neatsinaujino.

Pacientus, kurie buvo gydyti dėl papilinio ar folikulinio vėžio, rekomenduojama pirmaisiais metais po gydymo tikrinti kas 6 mėnesius, vėliau kartą per metus.

Anaplastinio vėžio atveju pacientą būtina patikrinti kas 3 mėnesius. Jei laikotarpiu tarp patikrinimų atsiranda ligos simptomų, nedelsiant reikia atvykti pas gydytoją.

Svarbiausias kontrolinis tyrimas po skydliaukės pašalinimo operacijos dėl papilinio ir folikulinio vėžio yra tiroglobulino (TG) lygio kraujyje nustatymas. Tiroglobulinas yra baltymas, kurį gamina sveika skydliaukė: normalus jo lygis kraujyje yra 3-25μg/l. Tačiau papilinio ir folikulinio skydliaukės vėžio ląstelės taip pat gamina šį baltymą.

Skydliaukę pašalinus, o po operacijos dar atlikus gydymą radioaktyvioju jodu, skydliaukės vėžio ląstelių nelieka, nebėra kam gaminti tiroglobulino. Tuomet jo lygis kraujyje yra 0μg/l. Tiroglobulino tyrimas pacientui atliekamas kas 6-12 mėnesių. Jei aptinkama, kad tiroglobulino lygis kraujyje padidėjęs, gali būti, kad organizme atsirado atsinaujinusios ligos židinių, kurie ir gamina šį baltymą.

Išsiaiškinti ir nustatyti, ar yra ir kur atsirado nauji vėžio židiniai, padeda viso kūno radioizotopinis tyrimas radioaktyviuoju jodu. Kaip minėta, 2-3 savaites prieš tyrimą reikia nutraukti tiroksino vartojimą. Tyrimas atliekamas panašiai, kaip skydliaukės radioizotopinis tyrimas. Tyrimui reikalinga nedidelė radioaktyvaus jodo dozė. Suleidus preparato į veną ar jo išgėrus, tiriamasis paguldomas, gama kamera, slinkdama išilgai kūno, registruoja (skenuoja) židinius, kuriuose susikaupė radioaktyvusis jodas.

Nustačius vėžio židinius, skiriamas gydymas radioaktyviuoju jodu siekiant juos sunaikinti. Be to, kiekvieno kontrolinio apsilankymo pas gydytoją metu gydytojas apžiūri ligonį, apčiuopia kaklą, siekdamas įsitikinti, ar čia nėra mazgų, padidėjusių sritinių limfmazgių.

Gydytojas sprendžia, kokių kitų tyrimų dar reikėtų atlikti. Kai reikia, atliekamas krūtinės ląstos rentgeninis tyrimas, kaklo srities ultragarsinis tyrimas, nustatomas tiroksino (T 4), tirostimuliujančio hormono (TSH) lygiai kraujyje.



Atnaujinta 2018-03-15 08:06