Skydliaukės vėžys

Yra 4 skydliaukės vėžio morfologinės formos. Kuria iš jų serga pacientas, kitaip tariant, kokia yra naviko morfologija, nustato gydytojas patologas, mikroskopu ištirdamas iš pakitusios skydliaukės vietos paimtų audinių ląsteles. Nuo skydliaukės vėžio morfologijos labai priklauso ligos eiga ir paciento gydymas. Skydliaukės vėžio morfologinės formos:

  • papilinis vėžys – pasitaiko dažniausiai (60% iš visų skydliaukės vėžio atvejų), suserga darbingo amžiaus žmonės, dažniau moterys.
  • folikulinis vėžys – nėra toks dažnas (20%). Suserga vyresni žmonės.
  • medulinis vėžys – reta skydliaukės vėžio forma (10%). Didesnę riziką susirgti turi tie asmenys, kurių šeimoje jau buvo žmonių, sirgusių šia liga.
  • anaplastinis vėžys – reta forma, dažniau nustatomas vyresnio amžiaus žmonėms, ir vėlgi moterims.

Esant papiliniam ar folikuliniam skydliaukės vėžiui, šiuolaikinis gydymas, nepaisant ligos išplitimo laipsnio, yra labai efektyvus, daugelis sergančiųjų visiškai pagyja. Deja, medulinio ir ypač anaplastinio skydliaukės vėžio atvejais ligos eiga gerokai agresyvesnė, gydymo rezultatai ne tokie efektyvūs.

Vėžio išplitimui apibūdinti onkologijoje vartojama sąvoka “vėžio stadijos“. Paprastai skiriamos 4 vėžio stadijos: maži, neišplitę už organo ribų navikai (pirma stadija), išplitę į gretimas struktūras (antra arba trečia stadija), išplitę į kitus, toli nuo pirminio židinio esančius organus navikai (ketvirta stadija).

Skydliaukės vėžio skirstymas į stadijas turi savitus kriterijus: priklauso nuo ligos eigos agresyvumo, o ligos eiga glaudžiai susijusi su vėžio morfologine forma bei paciento amžiumi. Stadijų nustatymas kitoks nei įprastinis, kai yra:

  • papilinis ir folikulinis vėžys pacientams esant iki 45 metų amžiaus,
  • papilinis ir folikulinis vėžys pacientams esant vyresniems kaip 45 metų amžiaus bei medulinis vėžys bet kokio amžiaus pacientams
  • anaplastinis vėžys bet kokio amžiaus pacientams.

Papilinio ir folikulinio vėžio atveju, kai pacientai yra iki 45 metų amžiaus, skiriamos tik 2 ligos stadijos:

  • 1 stadija – navikinis procesas apėmęs skydliaukę bei gretimus limfmazgius, bet nėra tolimųjų metastazių kituose organuose.
  • 2 stadija – navikinis procesas apėmęs skydliaukę bei gretimus limfmazgius, yra tolimųjų vėžio metastazių kituose organuose (kauluose, plaučiuose).
  • Trečios ir ketvirtos stadijų nėra. Tai reiškia, kad pacientui esant iki 45 metų amžiaus, papilinio ir folikulinio skydliaukės vėžio, net ir išplitusio į kitus organus, eiga nėra agresyvi, gydymo rezultatai labai geri. 

Esant papiliniam ir folikuliniam vėžiui, kai pacientai yra vyresni kaip 45 metų amžiaus, bei esant meduliniam vėžiui, kai pacientai yra bet kurio amžiaus, skiriamos 4 ligos stadijos kaip kitų lokalizacijų vėžio atveju. Tai reiškia, kad pacientams esant vyresniems kaip 45 metų amžiaus šių formų skydliaukės vėžio eiga ir gydymo rezultatai yra panašūs į kitų lokalizacijų vėžio eigą ir gydymo rezultatus.

Kiekvienas anaplastinio skydliaukės vėžio atvejis dėl didelio ligos agresyvumo yra laikomas IV stadijos ir nepriklauso nuo naviko dydžio, jo išplitimo ar paciento amžiaus. Tai reiškia, kad nors diagnozės nustatymo metu aptiktas nedidelis, tik skydliaukėje esantis, neišplitęs anaplastinis vėžys, ligos eiga labai agresyvi, gydymo rezultatai prasti.Atnaujinta 2018-03-16 14:38