Sėklidės vėžys

Sėklidės – tai pora vyro lytinių liaukų, esančių kapšelyje (mašnelėje), kuris yra iškart po varpa kūno išorėje – sėklidžių veiklai palankiausia temperatūra 2-5 laipsniais mažesnė už kūno temperatūrą. Sėklidėse gaminamos vyriškosios lytinės ląstelės spermatozoidai ir vyriškasis lytinis hormonas testosteronas. Mūsų klimato sąlygomis pirmieji spermatozoidai berniukams subręsta 14-15 jų amžiaus metais.

Sėklidės (pav.) yra kiek suploto kiaušinio pavidalo, suaugusio vyro vienos sėklidės tūris apie 20-30 ml. Kairioji sėklidė gali būti šiek tiek didesnė už dešiniąją. Prie kiekvienos sėklidės užpakalinio paviršiaus yra prigludęs kitas organas – pailgas, šiek tiek išlenktas 5-7 cm ilgio, 1 cm skersmens – sėklidės prielipas.

Sėklidę sudaro daugybė smulkiai išsivingiavusių sėklinių kanalėlių, įsiliejančių į sėklidės prielipo lataką, kuris savo ruožtu pereina į sėklinį lataką, o šis į sėklos išmetamąjį lataką, atsiveriantį į šlapimkanalį. Tarpus tarp kanalėlių užpildo intersticinis audinys.

Sėklinius kanalėlius iš vidaus iškloja spermatogeninis epitelis, kuriame vystosi spermatozoidai. Intersticiniame audinyje gaminamas vyriškasis lytinis hormonas testosteronas ir šiek tiek moteriškųjų hormonų. Spermatozoidai visiškai subręsta ir tampa judrūs, kai iš sėklinių kanalėlių patenka į prielipo lataką. Lytinio akto metu spermatozoidai iš sėklidės prielipo latako sėkliniu lataku nunešami į sėklos išmetamąjį lataką ir šlapimkanaliu į išorę.

Sėklidėse gaminamas testosteronas skatina spermatozoidų gamybą. Testosteronas sąlygoja vyriškumo požymius – vyriško tipo kūno plaukuotumą, barzdos augimą, vyriško balso, ryškios muskulatūros vystymąsi bei palaiko lytinį potraukį, gebėjimą atlikti lytinį aktą.

Limfa iš sėklidžių tekėdama limfagyslėmis pirmiausiai patenka į sėklides drenuojančius sritinius užpilvio (kitaip retroperitoninius) limfmazgius, išsidėsčiusius išilgai abipus aortos bei apatinės tuščiosios venos.


 
 



Atnaujinta 2018-03-27 14:52