Plaučiai

Karcinoembrioninis antigenas (CEA) – jo kiekis kraujyje tiriamas atliekant daugelio vėžio rūšių klinikinį stebėjimą (tai nespecifinis žymuo nustatant pirminį naviką, tačiau jis įrodo patį piktybinį procesą, naudojamas kartu su specifiniais vėžio žymenimis). Dažniausiai tiriamas stebint skrandžio, žarnyno, krūtų, plaučių, kasos, galvos ir kaklo navikus po gydymo. CEA tyrimas laikomas geriausiu neinvaziniu metodu storosios ir tiesiosios žarnos vėžiui stebėti, jo eigai prognozuoti. Pooperaciniu periodu šis tyrimas kartais yra jautresnis parametras negu kompiuterinė tomografija ar endoskopija. Rūkantiems asmenims šis žymuo gali būti padidėjęs ir nesant onkologinės ligos.
CEA norminiai dydžiai: < 4,7 ng/ml; rūkantiems iki 6,5 ng/ml

Neuronui specifinė enolazė (NSE) – audiniui specifinis žymuo (fermentas), aptinkamas centrinės ir periferinės nervų sistemos neuronuose, neuroendokrininėse APUD sistemos ląstelėse, eritrocituose. NSE yra vėžio žymuo, naudojamas smulkialąsteliniam plaučių vėžiui (SLPV) ir neuroblastomai sekti. NSE tyrimas naudingas kai kuriems APUD sistemos navikams kontroliuoti. NSE koncentracija koreliuoja su plaučių vėžio progresavimu arba atsinaujinimu, didėja, kai gydymas yra neveiksmingas.
NSE norminiai dydžiai – < 16,3 ng/ml

Progastriną išlaisvinantis peptidas (proGRP) – pasižymi didžiausiu jautrumu smulkialąstelinio plaučių vėžio diagnostikai. NSE ir proGRP žymenų nustatymas padidina diagnostinį jautrumą. ProGRP koncentracija labai padidėja jau ankstyvose SLPV stadijose ir toliau didėja ligai progresuojant.
proGRP norminiai dydžiai – < 66,3 pg/ml

Plokščialąstelinės karcinomos antigenas (SCCA) – naudojamas plokščialąstelinio vėžio gydymo veiksmingumui vertinti (galvos ir kaklo, LOR chirurgijoje, gimdos kaklelio vėžio monitoringui). Jį sėkmingai gydant, SCC koncentracija mažėja, ligai progresuojant – didėja. Vėžiui atsinaujinant, SCC kiekis kraujyje gali padidėti net keliais mėnesiais anksčiau, negu recidyvas ar metastazės pasireikš kliniškai. Dažniausiai SCC rodiklį rekomenduojama nustatyti kartu su CEA rodikliu.
SCC norminiai dydžiai – < 2,3 ng/ml

CYFRA 21–1 – nesmulkialąstelinio plaučių vėžio (NSLPV) laboratorinis rodiklis, pasižymi didžiausiu diagnostiniu jautrumu NSLPV diagnozuoti. Jo koncentracija koreliuoja su plaučių vėžio išplitimu, mažėja, kai chemoterapija veiksminga, yra nepriklausomas prognozinis NSLPV žymuo. CYFRA 21–1 yra naudingas nesmulkialąstelinio ir ypač plokščialąstelinio plaučių vėžio diagnostikai. CYFRA 21–1 taip pat rekomenduojamas šlapimo pūslės vėžio pooperaciniam monitoringui.
CYFRA 21–1 norminiai dydžiai – < 3,3 ng/mlAtnaujinta 2019-09-19 12:10