Skydliaukė

Karcinoembrioninis antigenas (CEA) – jo kiekis kraujyje tiriamas atliekant daugelio vėžio rūšių klinikinį stebėjimą (tai nespecifinis žymuo nustatant pirminį naviką, tačiau jis įrodo patį piktybinį procesą, naudojamas kartu su specifiniais vėžio žymenimis). Dažniausiai tiriamas stebint skrandžio, žarnyno, krūtų, plaučių, kasos, galvos ir kaklo navikus po gydymo. CEA tyrimas laikomas geriausiu neinvaziniu metodu storosios ir tiesiosios žarnos vėžiui stebėti, jo eigai prognozuoti. Pooperaciniu periodu šis tyrimas kartais yra jautresnis parametras negu kompiuterinė tomografija ar endoskopija. Rūkantiems asmenims šis žymuo gali būti padidėjęs ir nesant onkologinės ligos.
CEA norminiai dydžiai: < 4,7 ng/ml; rūkantiems (-čioms) < 6,5 ng/ml

Kalcitoninas (HCT) – vienas geriausių rodiklių meduliarinio skydliaukės vėžio gydymui stebėti. Kalcitonino koncentracija kraujyje gerai koreliuoja su meduliarinio skydliaukės vėžio dydžiu ir augimo greičiu. Kalcitonino koncentracijos nustatymas pooperaciniu periodu idealiai tinka recidyvams ir metastazėms rasti. Būtina pažymėti, kad meduliarinis skydliaukės vėžys gali pasižymėti genetiniu polinkiu, todėl rekomenduojama kalcitonino tyrimą atlikti ir sergančiojo šeimos nariams.
HCT  norminiai dydžiai: mot. 5,17 - 9,28 pg/mL; vyr.- 8,31 - 14,3 pg/ml

Diferencijuoto skydliaukės vėžio žymuo tiroglobulinas (TG) – jo kiekio kraujyje tyrimas naudojamas diferencijuoto skydliaukės vėžio diagnostikoje (papiliarinė–folikulinė karcinoma), o ypač stebėti šio vėžio eigą.
TG norminiai dydžiai – 3,5 - 77,0 ng/ml

Antikūnai prieš tiroglobuliną (Anti-TG) – skydliaukės vėžio žymuo, kuris kartu su TG (tiroglobulinu) yra rekomenduojami diferencijuoto skydliaukės vėžio gydymo veiksmingumui ir ligos progresavimui vertinti. TGA tyrimas yra naudojamas kaip diagnostinis žymuo diferencijuojant skydliaukės vėžį, kai TG tyrimo serume rezultatai yra neigiami ir paneigiant TG autoantikūnų poveikį tiriant TG koncentraciją serume. Padidėjusi antikūnų prieš TG koncentracija serume aptinkama tiriant sergančius ir autoimuniniu tiroiditu, ir lėtiniu limfocitiniu infiltraciniu tiroiditu. TGA aptinkami apytiksliai 50–80 proc. asmenų, sergančiųjų Hašimoto liga ir 30–50 proc. sergančiųjų Greivso liga.
Anti-TG norminiai dydžiai – < 115,0 IU/ml

Skydliaukės hormonai

Tirotropinas (TSH) – labai jautrus ir specifiškas skydliaukės funkcijos vertinimo žymuo, kuris tinkamas ankstyvai skydliaukės patologijos diagnostikai, esant pirminei skydliaukės ligai, po chirurginio skydliaukės pašalinimo ar gydymo L-tiroksino preparatais. TSH – tai hormonas, kurio koncentracija kraujyje atvirkščiai proporcinga tiroksino (FT4) ir trijodtironino (FT3) koncentracijai. TSH rodiklis labiau atspindi hipofizės reakciją, o ne pačios skydliaukės parametrus.
TSH norminiai dydžiai – 0,27-4,20 µIU/ml

Laisvas tiroksinas (FT4) – skydliaukės išskiriamas hormonas medžiagų apykaitai reguliuoti. Nors tiksliausiai situaciją įvertinti padeda TSH laboratorinis tyrimas, tačiau retesniais, hipofizės arba pogumburio patologijų, atvejais TSH lygis būna normalus, kai yra aptinkami laisvojo tiroksino pakitimai. FT4 nustatymo atvejais, skirtingai nuo TSH matavimo, galima tiesiogiai ištirti skydliaukės funkciją.
FT4 norminiai dydžiai – 12,0-22,0 pmol/l



Atnaujinta 2022-02-02 14:07