Sėklidės vėžys

Vėžio išplitimą apibūdinti onkologijoje vartojama sąvoka „vėžio stadijos“. 
Apibūdinti ligos išplitimą, t. y. stadiją, naudojama TNM simbolių sistema
T – reiškia naviko dydį
N – sritinius limfmazgius
M – vėžio metastazes tolimuose nuo pirminio naviko vidaus organuose

Sėklidės vėžio stadijai patikslinti pasitelkiamos vėžio žymenų (S) reikšmės.
Galimi šie sėklidžių vėžio T, N, M ir S variantai:
 
Tis (carcinioma in situ) – piktybiniai pokyčiai yra tik pačiose sėklinių kanalėlių epitelio ląstelėse, procesas neperžengęs ląstelės ribų. 
T1 – navikas yra tik sėklidėje ir sėklidės prielipe
T2 – navikas įaugęs į sėklidę supančias kraujagysles ir limfagysles 
T3 – navikas įaugęs į sėklinį lataką
T4 – navikas įaugęs į kapšelį
 
N0 – sritiniuose limfmazgiuose metastazių nėra
N1 – metastazinio sritinio limfmazgio didžiausias matmuo ne didesnis kaip 2 cm arba padidėję keli limzmazgiai, kurių nė vieno skersmuo nesiekia 2 cm
N2 – metastazinio sritinio limfmazgio didžiausias matmuo didesnis negu 2 cm, bet ne didesnis negu 5 cm arba yra keli metastaziniai limfmazgiai, kurių kiekvieno skersmuo didesnis nei 2 cm, bet ne didesnis kaip 5 cm 
N3 – pažeisto limfmazgio didžiausiais matmuo viršija 5 cm
 
M0 – kituose organuose metastazių nėra
M1 – yra tolimųjų metastazių
M1a – yra metastazių plaučiuose arba nesritiniuose limfmazgiuose, pvz., antraktikaulinės srities
M1b – yra metastazių kituose organuose, pvz., smegenyse, kepenyse
 
Sx – duomenų apie vėžio žymenis nėra
S0 – vėžio žymenų reikšmės kraujyje normalios

S1, S2, S3 reikšmės nurodo vėžio žymenų atitinkamą padidėjimą:
 
 

LDH

 

ßhCG (mIU/ml)

  AFP ng/ml

S1

mažiau negu 1,5 karto viršija normą

ir

 <5000

ir

<1000

S2

1,5-10 kartų viršija normą

arba

5000-50000

arba

 1000-10000

S3

daugiau negu 10 kartų viršija normą arba

 >50000

arba

 >10000

 
 
Ligos stadija nustatoma, kai, ištyrus pacientą, įvertinama TNM reikšmių kombinacija: kokio dydžio navikas (T), ar yra metastazių sritiniuose limfmazgiuose (N) ir kituose tolimuose organuose (M), kokia S reikšmė.

0 stadija (Tis, N0, M0) – piktybiniai pokyčiai yra tik pačiose sėklinių kanalėlių epitelio ląstelėse

I stadija (bet koks T, N0, M0, Sx) – bet kokia T reikšmė nesant jokių išplitimo į sritinius limfmazgius ar kitus organus požymių, duomenų apie vėžio žymenis nėra. Pirma stadija dar skirstoma:
I A stadija (T1, N0, M0, S0) – vėžys apima tik sėklidę arba sėklidę ir sėklidės prielipą, naviko invazijos į sėklinį lataką, sėklidės kraujagysles bei limfagysles nėra. Vėžys gali būti pažeidęs vidinį sėklidės dangalą (balzganąjį). Liga neišplitusi į limfmazgius ar kitus organus. Vėžio žymenys kraujyje yra normalūs. 
I B stadija (T2, T3, ar T4, N0, M0, S0) – sėklidės navikas gali būti pažeidęs ir išorinį sėklidės dangalą (tunica vaginalis), sėklidės kraujagyles, limfagysles, išplitęs į sėklinį lataką arba ir į mašnelę. Tačiau vėžys nėra išplitęs į sritinius limfmazgius bei kitus organus. Vėžio žymenų reikšmės normalios. 
I S stadija (bet kokia T reikšmė, N0, M0, S1-3) – naviko T reikšmė gali būti bet kokia, bet sritiniuose limfmazgiuose ir kituose organuose ligos metastazių nėra. Vėžio žymenų reikšmės padidėjusios.

II stadija (bet kokia T reikšmė, N1–3, M0, Sx) – vėžys iš sėklidės išplitęs į bet kuriuos sritinius limfmazgius, bet nepažeidęs kitų sričių limfmazgių bei kitų toli esančių organų. Vėžio žymenų kraujyje reikšmės nežinomos. Antroji stadija dar skirstoma:
II A stadija (bet kokia T reikšmė, N1, M0, S0–1) – sėklidės vėžys pažeidęs sritinius užpilvio limfmazgius, pažeistų limfmazgių diametras ne didesnis kaip 2 cm (N1); jei buvo atliktas chirurginis limfmazgių pašalinimas, pažeistų limfmazgių aptikta ne daugiau kaip penki. Vėžio žymenų reikšmės arba normalios, arba nežymiai padidėjusios. Duomenų apie kitų sričių, išskyrus užpilvio, limfmazgių pažeidimą nėra. 
II B stadija (bet kokia T reikšmė, N2, M0, S0–1) – sėklidės vėžys pažeidęs sritinius užpilvio limfmazgius, iš kurių mažiausiai 1 limfmazgio didžiausias matmuo viršija 2 cm, bet nė vieno pažeisto limfmazgio didžiausias matmuo neviršija 5 cm (N2); arba chirurginio limfmazgių pašalinimo atveju aptiktas mažiausiai 1 limfmazgis, kurio didžiausias matmuo yra tarp 2 ir 5 cm, arba aptikti daugiau nei 5 pažeisti limfmazgiai, kurių nė vieno didžiausias matmuo neviršija 5 cm. Vėžio žymenų reikšmės arba normalios, arba nežymiai padidėjusios. Duomenų apie kitų sričių, išskyrus užpilvio, limfmazgių pažeidimą nėra.
II C stadija (bet kokia T reikšmė, N3, M0, S0-1) – sėklidės vėžys pažeidęs sritinius limfmazgius, iš kurių mažiausiai 1 limfmazgio didžiausias matmuo viršija 5 cm (N3). Vėžio žymenų reikšmės arba normalios, arba nežymiai padidėjusios. Duomenų apie kitų sričių, išskyrus užpilvio, limfmazgių pažeidimą nėra.

III stadija (bet kokia T reikšmė, N0-3, M1, Sx) – sėklidės vėžys išplitęs į tolimų sričių limfmazgius arba į kokį nors kitą organą; vėžio žymenų kraujyje reikšmės nežinomos. Trečioji stadija dar skirstoma:
III A stadija (bet kokia T reikšmė, N0-3, M1a, S0-1) – sėklidės vėžys išplitęs į tolimų sričių limfmazgius arba į plaučius. Vėžio žymenų kraujyje reikšmės arba normalios, arba nežymiai padidėjusios.
III B stadija (bet kokia T reikšmė, N1–3, M0, S2 arba bet kokia T reikšmė, N0-3, M1a, S2) – sėklidės vėžys išplęs į sritinius limfmazgius (nuo N1 iki N3) ir/arba į plaučius, bet į jokius kitus vidaus organus. Vėžio žymenų kraujyje reikšmės nuolat žymiai padidėjusios.
III C stadija apima vieną ar abu variantus:
• (bet kokia T reikšmė, N1-3, M0, S3 arba bet kokia T reikšmė, N1-3, M1a, S3) – vėžio žymenų reišmės žymiai padidėjusios (S3), vėžys išplitęs mažiausiai į vieną nesritinį limfmazgį ar plaučius
• (bet kokia T reikšmė, bet kokia N reikšmė, M1b, bet kokia S reikšmė) – sėklidės vėžys išplitęs ir į kitus negu plaučiai organus (kepenis, smegenis).
 
Ligos atkrytis (recidyvas) – ligos atsinaujinimas jau po atlikto gydymo. 


Atnaujinta 2018-03-27 15:00