• Titulinis
  • Nacionalinio vėžio instituto naujienos ir renginiai
Atgal

Belaukiant vasaros kolegas diskusijoms apie odos vėžį ir melanomą pakvietė Nacionalinis vėžio centras

   Geg. 09, 2025

Į penktąją tradicinę konferenciją „Odos vėžio ir melanomos diagnostikos ir gydymo aktualijos“ susirinkę beveik trys šimtai dalyvių ir pagrindiniai šios srities ekspertai iš didžiųjų Lietuvos gydymo įstaigų aptarė naujienas, įdomesnius klinikinius atvejus, pasidalijo patirtimi. Mokslo pažangos atnešamų inovacijų odos vėžio ir melanomos srityje yra daug, dėl esminio proveržio gydyme ženkliai ilgėja onkologinių pacientų gyvenimo trukmė, gydant išplitusį vėžį skiriama imunoterapija bei biologinė terapija, labai ištobulėjo lokalūs gydymai, taip pat ateina daug kitų svarbių inovacijų. Vienas iš prioritetinių sveikatos priežiūros vadybos uždavinių – sklandus paciento kelias ir gydymo prieinamumas.

Visų pastangų tikslas – užtikrinti sklandų pacientų kelią

Sveikindamas tradicinės konferencijos „Odos vėžio ir melanomos diagnostikos ir gydymo aktualijos“ dalyvius Nacionalinio vėžio centro direktorius doc. dr. Valdas Pečeliūnas priminė, jog odos vėžys yra dažniausias vėžys statistinėje lentelėje. „Vertinant odos vėžio statistikos duomenis ir skaičiuojant  kartu su melanomos atvejais, šie vežiai yra patys dažniausi visame pasaulyje. Daugiadalykiškumas šioje vėžio diagnostikos ir gydymo srityje taip pat yra labai svarbus: pacientų gydyme dalyvauja iš tiesų labai daug specialistų. Pradedant nuo šeimos gydytojų ir dermatologų, paslaugas teikia chirurgai, chemoterapeutai, radioterapeutai, prie šių pacientų gydymo prisideda skubios pagalbos specialistai. Šiandien atsiranda dar vienas terminas – visapusiškumas. Mes, kaip Nacionalinis vėžio centras drauge su NVI ir kartu su Santaros klinikomis ir Vilniaus universitetu siekiame tapti visapusišku vėžio centru ir kalbėdami apie medicinos įstaigą, technologijas, mokymą, gydymą, turime prioritetinį tikslą – užtikrinti sklandų paciento kelią. Integravimas visų specialistų, visos daugiadalykės komandos siekiant suteikti aukščiausios kokybės paslaugas yra šiandien esminis uždavinys. Labai svarbus uždavinys sveikatos priežiūros vadybai – prieinamumas. Daug kalbame apie ateinančias svarbias inovacijas, jau turime ląstelinių terapijų patvirtinimą JAV, nepaprastai reikšmingos radioterapijos inovacijos, į diagnostiką plačiu mastu ateina dirbtinis intelektas. Linkėdamas produktyvios konferencijos tikiu, jos šiandien gautos žinios užtikrins sklandesnį darbą, aukštesnę kokybę, padės įgyvendinti pagrindinius mums tenkančius iššūkius,“ – pasakė doc. dr. Valdas Pečeliūnas.

Konferencija dedikuota akies melanomai

Konferencijos organizatorė Nacionalinio vėžio centro Medikamentinės onkologijos centro vadovė doc. dr. Birutė Brasiūnienė sako, jog konferencija svarbi keliais aspektais. „Tai jau penktoji šios tematikos konferencija per pastarąjį dešimtmetį, organizuojama kas dveji metai. Kai pradėjome, turėjome tikslą sukviesti visus specialistus, kurie dalyvauja diagnozuojant ir gydant  odos vėžį bei visų rūšių melanomas ir pasidalinti patirtimi. Lyderystės tada ėmėsi Nacionalinis vėžio institutas, šiuo metu organizatoriai – Nacionalinis vėžio centras su Santaros klinikomis, Kauno klinikos, Vilniaus universitetas, jungiasi Klaipėdos universiteto klinikos gydytojai. Konferencija skirta pasidalinti naujienomis ir patirtimi. Labai džiugu pabrėžti, kad ši konferencija yra multidiscipliniška“, – sako doc. dr. B. Brasiūnienė.

Pasak konferencijos organizatorės, šių konferencijų proveržį paskatino ir mokslo pažanga, ir ateinančios naujos gydymo  galimybės. „Prieš 20 metų mes turėjome labai ribotas šių vėžių gydymo galimybes, tik senoji chemoterapija buvo taikoma išplitusiai ligai gydyti.  Dabar turime ženklų proveržį gydyme, kalbu apie išplitusio vėžio medikamentinį gydymą, imunoterapijos bei biologinės terapijos atėjimą, labai ištobulėjo lokalūs gydymai. Tad natūralu, kad šios konferencijos sutraukia visus specialistus – dermatologus, chirurgus, oftalmologus, chemoterapeutus, radioterapeutus, radiologus, patologus.

Šių metų konferencija dedikuota vienai problemai – aktyviau kalbėjome apie uvealinės, akies dangalų melanomos diagnostikos ir gydymo naujienas, aptartos retos ligos istorijos. Dalyvavo gausi oftalmologų komanda tiek iš Santaros klinikų, tiek iš Kauno klinikų. Kitos  sesijos buvo skirtos odos vėžio ir melanomos diagnostikos ir gydymo aktualijoms, klinikinių tyrimų klausimams“, – sako doc. dr. B. Brasiūnienė.

Konferenciją pagyvino Klinikinių atvejų ir dermatoskopijos vaizdų viktorina, kurią vedė VUL Santaros klinikų gydytojas J. Arasimavičius.

Aktyviai vyko Pacientų forumas

Per konferenciją įvyko specialus forumas pacientams – „Oda ir liga per vasarą“. Aktyviai dalyvavo POLA ir draugijos „Kraujas“ atstovai: sergantieji ir jų artimieji. „Stovime ant vasaros slenksčio, tad gausu aktualių klausimų ne tik odos vėžio ir melanomos aspektu, bet ir gyvensenos požiūriu kitomis onkologinėmis ligomis ir kraujo ligomis sergantiems pacientams. Labai svarbu, kad ateinant vasarai pacientai išgirstų atsakymus iš pirmų lūpų. Mes juk pradedame gyventi keičiantis klimatui, saulės aktyvumas didėja ir mes turime mokyti pacientus visais įmanomais kanalais, kaip apsisaugoti nuo UVS. Vasarą reikia būtinai žiūrėti UVS indeksą, ne tik oro temperatūrą ir kritulių kiekį. Ką daryti su bėrimais? Ir daugybė kitų klausimų. Turime pacientų, kurie gydomi dėl kitų lokalizacijų vėžio ir kuriems kaip šalutinis gydymo poveikis atsiranda odos pakitimų“ – sako Pacientų forumą moderavusi doc. dr. B. Brasiūnienė.

Pacientai tikrai turėjo klausimų, pora valandų Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos dermatologai atsakinėjo į pacientų klausimus – Tadas Raudonis iš VUL Santaros klinikų, Jolanta Česienė iš Klaipėdos universitetinės ligoninės ir Rūta Gencevičienė iš Lietuvos dermatologų draugijos. Dalyvavo POLA direktorė Neringa Čiakienė.

 





Atnaujinta 2025-05-09 13:00