Sausio 30 d. dieną Lietuvos mokslų akademijoje įvyko konferencija-diskusija „Biologijos ir medicinos mokslų Lietuvoje perspektyvos“, kurioje dalyvavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei Sveikatos apsaugos ministerijos vadovai, Lietuvos mokslų akademijos prezidentas, universitetų atstovai, didžiųjų gydymo bei mokslo įstaigų vadovai, mokslininkai. Moderavo prof. Vaidutis Kučinskas.
Posėdyje priimtoje rezoliucijoje greta kitų svarbių klausimų įvardijamas siekis mokslo finansavimui skirti 2 proc. BVP. Kad tai būtų nepaprastai reikalinga ir svarbu Lietuvai, neabejojo diskusijos dalyviai. Ar realus toks reikalavimas, kai šiuo metu mokslui skiriamas 0,8 proc. BVP?
Neabejotina, kad medicina yra tas mokslas, su kuriuo mes visi anksčiau ar vėliau susiduriame, pripažino Lietuvos mokslų akademijos prezidentas Jūras Banys. „Šiuolaikiniai radiologiniai tyrimai remiasi fizikiniais reiškiniais, kurie leidžia matyti, kas vyksta žmogaus organizme. Pavyzdžiui, branduolių magnetinis rezonansas duoda vaizdus, pozitronų emisijos tomografija yra galingas įrankis diagnozuoti ir stebėti onkologines ligas. Dar paprastesnis pavyzdys – ultragarsinis tyrimas“, – vardijo prof. J. Banys.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, pažymėjo, jog paprastai medicinoje susitinka ir persipina ne viena mokslo šaka. „Labai įdomu išgirsti jūsų, kaip mokslininkų, įžvalgas, apie tai, kokios yra Lietuvos mokslo galimybės. Šių dienų aktualija yra tai, kad eidamas į priekį mokslas susiduria ir su tam tikrais prieštaravimais. Jau keliamas klausimas apie tai, ar eidama dabartiniu vystymosi keliu personalizuota medicina ateityje netaps tik privilegijuotų žmonių galimybe gydytis, – kalbėjo ministras A. Veryga. –Individualių vaistų, terapijų kūrimas gali labai pabranginti visą medicinos sektorių. Tai nėra paprasti klausimai, apie tai tenka diskutuoti. Iš vienos pusės labai smagu, kad viskas juda greitai į priekį, iš kitos – tai kuria tam tikrų įtampų, iššūkių. Modernioje visuomenėje žmonės labai greitai gauna informaciją, susižino pasaulio naujienas.“
Pasak ministro, aktualus klausimas išlieka, kaip šiandien turi bendradarbiauti mokslas ir klinika. „Esu tos kartos žmogus, kuris nekvestionuoja mokslo, studijų ir praktikos vienovės. Nuoširdžiai tikiu, kad šitie dalykai niekada neturėtų būti atskirti. Ypač sveikatos moksluose tai akivaizdu. Juk klinicistas visada remiasi pačiais naujausiais mokslo pasiekimais savo kasdieniniame darbe,“ – pasakė ministras.
„Pinigų krepšelis ir ligonių kiekis yra Lietuvoje ribotas ir tai niekam nėra paslaptis, – pasakė Nacionalinio vėžio instituto vadovė prof. S. Jarmalaitė. – Jeigu mes duodame geresnį vaistą, pacientas greičiau pasveiksta ir greičiau grįžta į darbo rinką. Personalizuota medicina yra veiksmingesnė, be šalutinių reiškinių, netgi kartais leidžia žmogui dirbti vartojant vaistą. Taigi mes globaliai sprendžiame problemą – turime dirbančią visuomenę.“
Pasak profesorės, nereikėtų baimintis, kad personalizuoto gydymo prireiks daugeliui pacientų ir pabrangs gydymo kaštai. „Juk reikės skirti tik tiems, kuriems reikia. Geriausias pavyzdys – melanoma.
Iki personalizuotos medicinos turėjome 5 proc. išgyvenamumą esant išplitusiai ligai, dabar – 50 proc. Žmonės gyvena, dirba, atneša naudos valstybei.“
Profesorė mano, jog reikėtų vienodai vertinti ir remti visų gyvybės mokslų indėlį į medicinos progresą. „Reikalavimas 2 proc. BVP skirti mokslo reikmėms yra aktualus, bet nerealus šiandien. Gal būt 20 metų perspektyvoje“, – pasakė profesorė.
Viešoji įstaiga
NACIONALINIS VĖŽIO INSTITUTAS
Įmonės kodas: 111959420
P. Baublio g. 3b, LT-08406, Vilnius
PVM mokėtojo kodas: LT119594219
El. paštas: infonvi.lt
___________________________
Viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės
Santaros klinikų filialas
NACIONALINIS VĖŽIO CENTRAS
Įmonės kodas: 307053706
Santariškių g. 1, LT-08406, Vilnius
El. paštas: infonvc.santa.lt (juridiniams asmenims)
Registracija ir informacija:
+370 5 278 6711
El. paštas: pagalbanvc.santa.lt
___________________________
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |