Po gydymo

Pasibaigus gydymui, derėtų reguliariai lankytis pas gydytoją pasitikrinti sveikatos – tai gera proga aptarti su gydytoju problemas, kurios gali atsirasti po gydymo, bei stebėti, ar neatsiranda ligos atsinaujinimo požymių. Tai gali atlikti šeimos gydytojas, kuris glaudžiai bendradarbiauja su gydytojais onkologais. 

Kaip elgtis sergant onkologine liga? Šis klausimas įgyja ypatingą reikšmę praėjus visiems ligos gydymo etapams.  Šiuo laikotarpiu sergantieji bei jų artimieji dažnai kalba apie kovą su liga. Tai sveika reakcija, kuri gali padėti. Vienas lengvesnių būdų tai daryti yra sveikos, gerai subalansuotos dietos susidarymas.

Kitas būdas - išmokti atsipalaidavimo pratimų, kuriuos galima atlikti namie klausantis tam tikrų įrašų.  

Daug žmonių naudinga laiko reguliarią mankštą. Pratimų pobūdis ir intensyvumas priklauso nuo to, kaip jaučiatės juos darydamas. Turėkite realių tikslų ir siekite jų palaipsniui. 

Jeigu nesižavite maitinimosi įpročių keitimu ar mankšta, tai ir nesijauskite privaląs tai daryti. Veikite tai, kas patinka.  Sergant kai kuriems žmonėms labiau patinka gyventi kuo įprastesniu ritmu, o kiti galbūt mieliau paatostogaus ar pasiners į savo hobį, nei dirbs kasdienius darbus. Turite nepamiršti, jog kartais nebegalėsite veikti to, ką darėte  anksčiau. Bet kai tik pasijuntama geriau, patariame atlikinėti paprastas paties sau nusistatytas užduotis. Taip po truputį atgaunamas pasitikėjimas savo jėgomis.

Kas galėtų padėti?

Svarbiausia atsiminti, jog aplink yra žmonių, galinčių padėti. Dažnai lengviau yra kalbėtis su kuo nors, kas tiesiogiai nesusijęs su liga. Galbūt bus naudinga pasikalbėti su Vėžio informacijos centro specialistu. Kai kuriems žmonėms labai padeda religija, naudingas gali būti pasikalbėjimas su religinės bendruomenės vadovu.

Dar keletas žmonių bendruomenėje gali padėti. Pasidomėkite, gal bendruomenėje organizuojama savanorių pagalba. Tai specialiai paruošti žmonės, kurie prižiūri sergančiuosius jų namuose. Dėl pagalbos namuose (nueiti į parduotuvę, vaistinę, sutvarkyti butą, užrašyti pas gydytoją ir t.t.) reiktų kreiptis į seniūniją.

Gydantis stacionare, palatose dirba patyrusios slaugytojos, galinčios patarti praktiniais klausimais. Ligoninės socialinis darbuotojas taip pat gali patarti, suteikti informacijos apie socialines tarnybas ir kai kurias privilegijas, kuriomis galbūt sergančiam žmogui teks pasinaudoti.

Jeigu sunkiai tvarkomasi savarankiškai - reikia nebijoti kreiptis pagalbos. Tačiau yra žmonių, kuriems reikalingas ne tik patarimas ir parama. Gali būti, kad, nepaisant didžiausių paciento pastangų, susidūrimas su vėžiu sukels depresiją, nerimo ir bejėgiškumo pojūtį. Tokiu atveju gali prireikti specialiai parengto gydytojo, konsultuojančio vėžiu sergančius pacientus, turinčius emocinių problemų. Apie tokį specialistą reiktų teirautis gydančio gydytojo.



Atnaujinta 2020-09-22 14:39