Gimdos kūno vėžys

Lietuvoje kasmet apie 550 moterų suserga gimdos kūno vėžiu. Svarbiausi rizikos veiksniai:
  • Amžius. Gimdos kūno vėžiu dažniausiai suserga moterys, sulaukusios 50 ir daugiau metų, paprastai jau esančios menopauzėje. Amžiaus vidurkis – apie 60 metų. Šia liga retai suserga moterys dar nesulaukusios 40 metų amžiaus.
  • Estrogenai. Ilgesnis nei fiziologinis moteriškųjų hormonų estrogenų veikimas moters organizme didina gimdos kūno vėžio riziką. Taip būna, jei menstruacijos mergaitei atsiranda anksčiau, nei ji sulaukia 12 metų, jei moteris nėra buvusi nėščia ir negimdžiusi, jei moteris menstruoja ir tada, kai jau turėtų būti menopauzėje, jei esant menopauzėje moteris vartoja pakaitinę hormonų terapiją (PHT). Gimdos vėžio rizika vartojant PHT vien estrogenų tabletėmis didesnė, nei vartojant estogenus su progesteronu. PHT rizika pasireiškia, kai ji vartojama daugiau, nei 5 metus.
  • Viršsvoris, nutukimas. Tai vienas labiausiai gimdos kūno vėžo išsivystymą įtakojantis veiksnys – kuo viršsvoris didesnis, tuo ir rizika didesnė. Manoma, jog tai susiję su tuo, kad riebaliniame audinyje papildomai sintezuojami moteriški hormonai estrogenai, kurie ir didina šios ligos riziką. Ne mažiau kaip 4 iš 10 gimdos kūno vėžiu susirgusių moterų, turi nemažą viršsvorį ar yra nutukusios.
  • Paveldėti genai. Jei moteris paveldėjo mutavusį nepolipozinio kolorektalinio vėžio geną (angl. HPNCC – hereditary non-polyposis colorectal cancer), ji turi padidėjusią ne tik storosios žarnos, bet ir gimdos kūno, kiaušidžių vėžio riziką.
  • Tamoksifeno vartojimas. Didelei daliai moterų, sergančių krūties vėžiu, taikomas gydymas tamoksifenu. Šis vaistas, ilgai jį vartojant, turi nedidelį poveikį gimdos kūno vėžiui išsivystyti. Tačiau jo nauda gydant krūties vėžį nepalyginamai didesnė nei gimdos vėžio rizika.
  • Ligos. Gimdos kūno vėžio riziką didesnė, jei moteris serga diabetu, krūties, storosios žarnos, kiaušidžių vėžiu.
  • Mityba. Gyvulinės kilmės riebaus maisto dominavimas mityboje didina gimdos kūno vėžio riziką.
  • Radioterapija. Gimdos kūno vėžio rizika didesnė, jei moteriai kada nors taikytas spindulinis kitų mažojo dubens organų (tiesiosios žarnos, šlapimo pūslės, mažojo dubens limfmazgių) gydymas.
Moterų, vartojusių kontraceptinius vaistus, gimdos kūno vėžio rizika mažesnė.


Atnaujinta 2021-01-20 13:44


Svarbu žinoti: