Krūtis

Karcinoembrioninis antigenas (CEA) – jo kiekis kraujyje tiriamas atliekant daugelio vėžio rūšių klinikinį stebėjimą (tai nespecifinis žymuo nustatant pirminį naviką, tačiau jis įrodo patį piktybinį procesą, naudojamas kartu su specifiniais vėžio žymenimis). Dažniausiai tiriamas stebint skrandžio, žarnyno, krūtų, plaučių, kasos, galvos ir kaklo navikus po gydymo. CEA tyrimas laikomas geriausiu neinvaziniu metodu storosios ir tiesiosios žarnos vėžiui stebėti, jo eigai prognozuoti. Pooperaciniu periodu šis tyrimas kartais yra jautresnis parametras negu kompiuterinė tomografija ar endoskopija. Rūkantiems asmenims šis žymuo gali būti padidėjęs ir nesant onkologinės ligos.
CEA norminiai dydžiai: < 4,7 ng/ml; rūkantiems (-čioms) < 6,5 ng/ml

Krūtų vėžio žymuo (Ca15–3) – pagrindinės jo tyrimo indikacijos yra sergančiųjų krūties vėžiu tikrinimas gydymo metu ir stebėjimas po gydymo dėl ligos recidyvo bei metastazių.
Ca15–3 norminiai dydžiai – < 26,2 U/ml

Lytiniai hormonai

Prolaktinas (PRL) – hipofizės išskiriamas polipeptidinis hormonas. Moterims prolaktinas būtinas pieno liaukoms vystytis, jo padidėjimas susijęs su menstruacinio ciklo sutrikimais. Esant padidėjusiai prolaktino koncentracijai kraujyje, galima įtarti hipofizės naviką – prolaktinomą. Įtarus naviką, būtina atlikti kitus diagnostinius tyrimus. Didelė prolaktino koncentracija kraujyje sergant krūties vėžiu susijusi su bloga prognoze ir ankstyvu metastazavimu. Pakilęs prolaktino kiekis vyrams slopina testosterono sintezę, sukelia erekcijos sutrikimus, impotenciją.
PRL norminiai dydžiai: mot. – 102-496 µIU/ml; vyr. – 86-324 µIU/ml



Atnaujinta 2022-02-02 15:15