Atgal

Minkštųjų audinių sarkoma

Yra 2 pagrindinės sarkomų rūšys – osteosarkoma (kaulų sarkoma), kilusi iš kaulinio audinio, ir minkštųjų audinių sarkomos. Minkštųjų audinių sarkomos vystosi iš minkštųjų audinių, tokių kaip riebalinio, raumeninio, nervinio, jungiamojo audinio, iš kraujagyslių ar giliųjų odos sluoksnių audinių. Šie piktybiniai navikai gali išsivystyti bet ku­rioje kūno vietoje – liemens, galvos, kaklo srities minkštuosiuose au­diniuose, vidaus organuose, užpilvio srityje, bet dažniausiai pasitaiko kojų ir rankų minkštuosiuose audiniuose.

Minkštųjų audinių sarkomos nėra dažnai pasitaikantys piktybi­niai navikai. Didžioji visų piktybinių navikų dalis yra epitelinės kil­mės – t. y. vėžiai.

Apskritai minkštųjų audinių navikai gali būti gerybiniai ir pik­tybiniai, kitaip vadinami sarkomomis. Žinoma apie 50 įvairių tipų minkštųjų audinių sarkomų.


Riebalinio audinio navikai

Gerybiniai riebalinio audinio navikai

  • Lipoma - gerybinis riebalinio audinio navikas. Tai dažniau­sias minkštųjų audinių gerybinis navikas. Paprastai vystosi iš poodžio srities riebalinio audinio, bet gali vystytis ir iš riebalinio audinio bet kurioje organizmo vietoje.

  • Lipoblastoma - kūdikų ir mažų vaikų gerybinis riebali­nio audinio navikas.

  • Hibernoma - gerybinis riebalinio audinio navikas, pasitai­kantis daug rečiau negu lipomos.

Piktybiniai riebalinio audinio navikai

  • Liposarkoma - piktybinis riebalinio audinio navikas. Gali išsivystyti bet kurioje kūno srityje, bet dažniausiai užpakalinėje šlaunies, pakinklio srityje ir pilvo ertmės užpakalinėje dalyje - užpil-vyje. Dažniau pasitaiko 50-65 metų amžiaus žmonėms.
Raumeninio audinio navikai

Yra 2 rūšių raumeninys - lygieji ir skersaruožiai, arba skeleto rau­menys. Lygieji raumenys sudaro didžiąją kai kurių vidaus organų ma­sės dalį, pavyzdiui, gimdos ir širdies; jie sudaro kraujagyslių, žarnų, bronchų, šlapimo takų sienelių raumeninį sluoksnį. Lygiųjų raumenų susitraukimai nepriklauso nuo žmogaus valios, o skersaruožių (skele­to) raumenų susitraukimas ar atsipalaidavimas priklauso nuo žmogaus valios. Tai kojų, rankų, sprando, liemens, pilvo, veido ir kiti raumenys.

Gerybiniai raumeninio audinio navikai:

  • Lejomioma - gerybinis lygiųjų raumenų navikas, gali iš­sivystyti tiek vyrams, tiek moterims bet kurioje organizmo vietoje iš, pavyzdžiui, kraujagyslių sienelės lygiųjų raumenų. Tačiau dažniausiai pasitaiko moterų gimdos lejomiomos.

  • Rabdomioma - retas skeleto raumenų gerybinis navikas.

Piktybiniai raumeninio audinio navikai:

  • Lejomiosarkoma - piktybinis lygiųjų raumenų navi­kas. Kaip ir lejomioma, šis piktybinis navikas gali išsivystyti bet ku­rioje organizmo vietoje. Dažniausiai pasitaiko užpilvio lejomiosar­koma, kraujagyslių ir vidaus organų lejomiosarkomos (pvz., gimdos kūno lejomiosarkoma), daug retesnės kojų ar rankų minkštųjų au­dinių leiomiosarkomos. Šis piktybinis navikas būdingesnis vyresnio amžiaus žmonėms.

  • Rabdomiosarkoma - piktybinis skeleto raumenų navikas. Dažniau pasitaiko kojų ar rankų raumenų rabdomiosarko-mos, bet gali vystytis galvos, kaklo srityje bei šlapimo ar lyties takuose (makštyje ar šlapimo pūslėje). Šis piktybinis navikas tarp vaikų pasi­taiko daug dažniau nei tarp suaugusių žmonių.
Periferinių nervų navikai

Galvos ir stuburo smegenys sudaro centrinę nervų sistemą. Iš cen­trinės nervų sistemos išėję periferiniai nervai išraizgo visą žmogaus kūną iki pat jo paviršiaus. Jais nerviniai impulsai iš periferijos nuke­liauja į centrinę nervų sistemą, o iš jos signalai periferiniais nervais grįžta atgal į periferiją.

Gerybiniai nervinio audinio navikai:

  • Neurofibromos, švanomos (neurilemomos) ir neuromos yra gerybiniai nervinio audinio navikai. Šie navikai gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Neurofibromos būdingos žmo­nėms, sergantiems įgimta neurofibromatoze (kitaip Reklinhauseno liga). Kartais neurofibromos (dažniau rankos ar sprando srityje) gali supiktybėti.

Piktybiniai nervinio audinio navikai:

  • Neurofibrosarkoma, piktybinė švanoma, neurogeninė sarkoma- piktybiniai nervą supančių ląs­telių navikai. Kartais jie vadinami piktybiniais nervo apvalkalų navi­kais.

  • Virškinamojo trakto stromos navikai (angl. gastrointestinal stromal tumors; GIST) - tai tam tikra sarkomų rūšis, pasitaikanti virškinamajame trakte - skrandyje, žarnyne.
Sąnario kapsulės audinio navikai

Mūsų sąnariai apsupti tampraus sinovijinio (jungiamojo audinio rūšis) audinio kapsulės. Kapsulė gamina sąnarį sutepantį skystį, kad sąnarys galėtų lengvai judėti. Sąnarių navikai gali vystytis iš sinoviji-nio kapsulės audinio.

Gerybiniai sąnario kapsulės audinio navikai Mazginis  tenosinovitas  - gerybinis navikas, daž­niau pasitaiko moterims rankų sąnariuose.

Piktybiniai sąnario kapsulės audinio navikai Sinovijinė  sarkoma - dažniau pasitaiko kelio sąnary­je ir kulkšnyje. Kiek retesnės peties ir klubo sinovijinės sarkomos. Ši sarkoma dažnesnė vaikams ir jauno amžiaus žmonėms.
Kraujagyskių ir limfmazgių navikai

Gerybiniai kraujagyslių navikai:

  • Hemangioma – gerybinis kraujagyslinis navikas. Tai gana dažnas navikas, gali atsirasti ne tik odoje, bet ir vidaus organuose. Kartais kūdikiai gimsta jau turėdami kurioje nors kūno vietoje šį na­viką, kuris, jei gydomas, išnyksta.

  • Limfangioma – taip pat gerybinis limfagyslių navikas, dažniausiai kūdikiai gimsta jau turėdami kurioje nors kūno vietoje šį naviką.

  • Glomus  navikas – gerybinis navikas, išsivystęs iš krau­jagysles supančių audinių ląstelių, paprastai aptinkamas po oda pirštų galiukuose.

Pereinamojo tipo kraujagyslių navikai:

  • Hemangiopericitoma – taip pat navikas iš krauja­gysles supančių audinių ląstelių. Šio tipo navikai gali būti gerybiniai ir piktybiniai. Hemangiopericitomos dažniau vystosi kojų audiniuose, dubenyje, užpilvyje, labiau būdingos suaugusiesiems. Hemangioperi­citomos nelinkusios iš pirminio židinio išplisti į kitas organizmo sri­tis. Jos linkusios recidyvuoti toje vietoje arba šalia tos vietos, kurioje prasidėjo, netgi ir po visiško naviko pašalinimo operacijos.

  • Hemangioendotelioma – tai nėra agresyvios eigos kraujagyslių navikas (lėto augimo ir plitimo). Navikas iš lėto įauga į gretimus audinius, kartais metastazuoja į atokias nuo pirminio ži­dinio organizmo vietas. Šio tipo navikas gali prasidėti išoriniuose minkštuosiuose kūno audiniuose arba vidaus organuose, tokiuose kaip kepenys ar plaučiai.

Piktybiniai kraujagyslių navikai:

  • Angiosarkoma – piktybinis navikas. Jei išsivysto iš krau­jagyslių, vadinama angiosarkoma, jei iš limfagyslių – limfangiosarkoma. Šių navikų išsivystymas susijęs su jonizuojančiosios spinduliuotės poveikiu - jie dažniau vystosi tose kūno vietose, kurios buvo paveiktos radioterapijos.

  • Kapoši sarkoma – piktybinis navikas išsivystantis iš ląs­telių, išklojančių kraujagysles ar limfagysles iš vidaus. Kapoši sarko­ma pasireiškia odoje purpurinės, raudonos ar rudos spalvos dėmėmis ar spuogais. Praeityje šio tipo sarkoma būdavo reta liga, nustatoma senyvo amžiaus žmonėms, turintiems silpną imuninę sistemą. Pasta­ruoju metu ši liga nustatoma dažniau žmonėms, kurių imunitetas nuslopintas ŽIV infekcijos, dėl organų transplantacijos ir kt.
Sausgyslių audinio navikai

Gerybiniai sausgyslių audinio navikai Tai   fibromos,   elastofibromos,   paviršinė fibromatozė, fibrozinės  histiocitomos.

Pereinamojo tipo sausgyslių audinio navikai Fibromatozė - tai navikas, turintis ir fibrosarkomos, ir gerybinių navikų, tokių kaip fibroma ar paviršinė fibromatozė, sa­vybių. Vystosi, didėja iš lėto. Šie navikai dar vadinami desmoidiniais navikais. Jie neplinta į atokias organizmo sritis, bet sudaro problemų, kartais lemiamų, įaugdami į gretimus audinius. Yra nuomonė, kad tai yra neagresyvi fibrosarkoma, kita - kad tai savitas sausgyslių audinio navikas. Kai kurie hormonai, ypač estrogenai, skatina šių navikų au­gimą. Vaistai antiestrogenai kartais naudojami šiems navikams gydy­ti, kai jų negalima pašalinti chirurginiu būdu.

Dermatofibrosarkoma protuberans (DFSP)-lėtai augantis minkštųjų audinių navikas, išsivystantis iš po oda esan­čio sausgyslinio audinio, dažniausiai liemens ar galūnių srityje. Šis navikas retai metastazuoja, bet kartais įauga į gretimus audinius. Daž­niau serga jauno amžiaus žmonės.

Piktybiniai sausgyslių audinio navikai

Fibrosarkoma – piktybinis navikas. Dažniau serga 20-60 metų amžiaus žmonės, bet pasitaiko ir kitokio amžiaus žmonėms – seniems ir vaikams. Navikas išsivysto kojų, rankų, liemens srityje.
Neaiškios kilmės minkštųjų audinių navikai

Paprastai, tiriant naviko audinį mikroskopu, aptinkama panašu­mų tarp minkštųjų audinių sarkomos ir audinio, iš kurio jis išsivystė. Tačiau yra tokių sarkomų, kur negalima nustatyti, iš kokio audinio ji išsivystė.

Gerybiniai neaiškios kilmės navikai:

  • M i k s o m a - gerybinis minkštųjų audinių navikas, aptin­kamas raumenyse, bet nėra kilęs iš raumeninio audinio. Šio naviko ląstelės gamina į gleives panašią medžiagą - tai būdingas miksomos bruožas. Miksoma pasitaiko suaugusiems žmonėms.

  • Grūdėtųjų ląstelių navikas - gerybinis navi­kas, dažniau pasitaiko liežuvyje, bet gali būti ir kitur.

Piktybiniai neaiškios kilmės navikai:

  • Piktybinė mezenchimoma - retai pasitaikantis piktybinis navikas, turintis fibrosarkomos ir mažiausiai dar 2 kitų tipų sarkomų bruožų.

  • Alveolinė minkštųjų audinių sarko­ma - labai retas jaunų žmonių piktybinis navikas. Šis navikas daž­niausiai vystosi kojų minkštuosiuose audiniuose.

  • Epiteloidinė sarkoma - dažniausiai išsivysto plaš­takų, dilbio, pėdų poodyje. Pasitaiko paauglystės ar ankstyvos jaunys­tės amžiuje.

  • Šviesiųjų ląstelių sarkoma - retas piktybinis navikas, pasitaikantis rankų ir kojų sausgyslėse. Mikroskopinis navi­ko vaizdas turi kai kurių bendrų bruožų su piktybinės odos malano-mos. Kaip šio tipo navikas išsivysto sausgyslėse, nėra žinoma.

  • Desmoplastinis mažų apvalių ląstelių navikas - reta agresyvios eigos paauglių ir jaunuolių amžiaus sarkoma, dažniausiai išsivysto pilvo ertmėje.

  • Pleomorfinė nediferencijuota sarko­ma - kitaip žinoma kaip piktybinė fibrozinė histiocitoma, dažniau­siai pasitaiko rankų ir kojų srityse, bet gali išsivystyti užpilvio srityje. Pasitaiko vyresniems žmonėms.

  • Verpstės pavidalo ląstelių navikas - mi­kroskopu matomos naviko ląstelės yra pailgos, panašios į varpstę. Na­vikas gali turėti sarkomos ir vėžio (karcinomos) bruožų.



Atnaujinta 2019-11-18 13:01